Podwyżki cen paliw. UOKiK przeprowadzi ostre kontrole

Podwyżki cen paliw
Podwyżki cen paliw

W ostatnich dniach, w związku ze wzmożonym ruchem na wielu stacjach paliwowych miały miejsce absurdalne podwyżki cen paliw. Sprawa trafiła na biurko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zlecono natychmiastowe kontrole w tej sprawie.

Po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję kierowcy w Polsce rzucili się na stacje benzynowe w obawie przed podwyżkami i brakiem dostępności paliwa. Wielu właścicieli stacji postanowiło wykorzystać moment do nieuzasadnionego podwyższania cen.

Sprawa została nagłośniona przez media i zainteresowała prezesa UOKiK – Tomasza Chróstnego. Po spotkaniu z szefami wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej zlecił natychmiastowe działania i kontrole stacji, które wykorzystały sytuację do absurdalnego podwyższania cen.

Przeczytaj koniecznie: Paliwo po 9,99? Nie panikujcie, sprawdziliśmy stacje

„Nie ma i nie będzie naszej zgody na wykorzystywanie dezinformacji do nieuzasadnionego podnoszenia cen paliw kosztem konsumentów i uczciwych przedsiębiorców” – poinformował prezes UOKiK. Dodał też, że rekcje Inspekcji Handlowej będą bardzo stanowcze. Urząd będzie współpracować z innymi instytucjami, żeby bardzo dokładnie weryfikować działalność takich podmiotów.

PKN Orlen poinformował, że w ostatnich dniach sprzedaż paliw na stacjach w jego sieci wzrosła o 300-400 procent. Kierowcy w panice przed podwyżkami i ewentualnym brakiem dostępności paliwa rzucili się na stacje w całym kraju. Jednak przedstawiciele koncernu paliwowego podkreślają, że zapasy są bezpieczne.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zapasy paliwa są wystarczające i nie ma powodów do paniki. „Paliwa nie zabraknie!” – można przeczytać w komentarzu na Twitterze.

„PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi, różnorodnymi, źródłami dostaw ropy naftowej.” – taki komunikat wydały spółki we wspólnym komunikacie.