Policja prowadzi dziś akcję specjalną na drogach! Posypią się mandaty do 1500 złotych

Policja akcja autostrada A4
Policja akcja autostrada A4

Dziś na drogach całego kraju policja prowadzi kolejną odsłonę akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Kierowcy mogą się spodziewać wzmożonych patroli w okolicy przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów. Policjanci będą karać bardzo wysokimi mandatami.

Funkcjonariusze policji zwrócą szczególną uwagę na kierowców, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Najczęstsze grzechy kierowców w takich miejscach to wyprzedzanie przed przejściem lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa.

Zobacz: Policja szukała „jelenia” na mandat? [WIDEO]

Policja zapowiada, że nie będzie taryfy ulgowej dla takich kierowców. W nowym taryfikatorze mandatów takie wykroczenie są wycenione bardzo surowo – grozi mandat w wysokości 1500 złotych, a od września popełnienie drugi raz takiego wykroczenia w ciągu dwóch lat poskutkuje podwojeniem kwoty mandatu.

Zobacz: Nowy taryfikator mandatów 2022 – pełna lista

Drogówka weźmie również pod lupę zachowanie pieszych, którzy często przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Ich główne grzechy to nieostrożne wejście na jezdnię, przechodzenie przez przejścia dla pieszych na czerwonym świetle lub nagminne korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię. Ten ostatni występek jest zabroniony od 1 czerwca 2021 roku.

Przeczytaj koniecznie: Nowe nieoznakowane radiowozy w Policyjnej grupie Speed

Podczas specjalnej akcji policjanci będą zwracać uwagę na wykroczenia powstające w relacji kierowcy-rowerzyści. Dlatego kierujący pojazdami powinni wyczulić swoją uwagę w szczególności na przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie przecinają się ścieżki rowerowe. Ryzyko wypadku w takim miejscu jest bardzo duże.