wtorek, 28 listopada, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościBaja Russia: Polki na medal

Baja Russia: Polki na medal

MAGDALENA ZAJĄC I PATRYCJA BROCHOCKA NA PODIUM BAJA RUSSIA NORTHERN FOREST

Baja Russia Northern Forest to bardzo nietypowa runda Pucharu Świata, bo tylko tu załogi samochodowe mogą się ścigać na śniegu i lodzie. To sprawia, że udział w tym rajdzie jest sporym wyzwaniem. Z tym wyzwaniem świetnie poradziły sobie dwie Polki – Magdalena Zając i Patrycja Brochocka, które za kierownicami swoich aut „wyjechały” sobie podium w Trofeum Kobiet.

Rozgrywana w miniony weekend Baja Russia Northern Forest tradycyjnie otworzyła rozgrywki  Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja, była także rundą Mistrzostw Rosji. W obu tych klasyfikacjach wystąpiły polskie załogi z zespołu Overlimit – w Pucharze Świata wystartowała Patrycja Brochocka z Maciejem Martonem (Toyota Land Cruiser 200), a w Mistrzostwach Rosji walczyli Magdalena Zając i Michał Ogórek. Obie panie debiutowały zarówno w tym rosyjskim rajdzie, jak i w rajdzie cross-country na śniegu w ogóle. Debiut ten okazał się bardzo udany.

Magdalena Zając i Michał Ogórek z dnia na dzień pięli się w górę klasyfikacji, unikając problemów na trasie. Rozpoczęli rajd od 24 miejsca (5 w T2) na pierwszym etapie. Na 2. etapie byli już na 22 miejscu (5 w T2), a finalnie zakończyli rajd na 18 miejscu w generalce Mistrzostw Rosji, zgarniając podium (3 miejsce) w grupie T2. Dodatkowo, Magdalena Zając zdobyła 2 miejsce w Trofeum Kobiet.

Bardzo jestem dumna z ekipy Overlimit, że jako jedyni Polacy dotarliśmy do Rosji… Pierwszy raz po śniegu, to nowe, niezwykłe doświadczenie, a 3 miejsce, które zdobyliśmy, jest kolejnym dowodem na to, że rajdowa Dacia Duster dzielnie staje do walki w każdych warunkach… Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym rajdzie i chciałabym wrócić za rok… – mówi Magdalena Zając.

Dodatkowo, Magdalena Zając zdobyła 2 miejsce w Trofeum Kobiet. 3 miejsce w tej damskiej klasyfikacji z kolei zajęła Patrycja Brochocka. Wraz z towarzyszącym jej na prawym fotelu Maciejem Martonem Poznanianka postawiła na start w rozgrywce Pucharu Świata, gdzie polska załoga zostala sklasyfikowana na 12 miejscu w generalce i 8 w T1. Nie obeszło się podczas tych trzech dni rajdu po śniegu bez drobnych kłopotów, ale za to Polacy pomagali innym załogom, które wpadły w tarapaty. Ten śnieżny debiut polska „kierowniczka” może więc uznać za bardzo udany.

To duża nowość. Pierwszy rajd w sezonie. Zdarzyła nam się mała przygoda – wypadliśmy z trasy, inni zawodnicy nas wyciągnęli. A tak to bez problemu. Jestem bardzo zadowolona. Zajęłam 3 miejsce w klasyfikacji dla kobiet – miłe zaskoczenie, bo się nie spodziewałam – mówi Patrycja Brochocka.

Obie panie – wraz ze swoimi pilotami – zasługują na brawa, bowiem nie tylko były jedynymi polskimi załogami na tym trudnym rajdzie, ale także dojechały do mety, co wcale nie było łatwym zadaniem, a wiele załóg nie miało tyle szczęścia. To, że był to bardzo udany debiut, potwierdzają natomiast zdobyte trofea. Po powrocie z Rosji auta czeka solidny serwis w Overlimit, a Patrycja Brochocka oraz Magdalena Zając już planują kolejne starty.

 

AM

Fot. Baja Russia

 

Anna Michalska
Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

NOWOŚCI

Peugeot 208 Rallye do kupienia tylko w jednym salonie na świecie

Peugeot 205 Rallye był ogromnym sukcesem sprzedażowym, który zaskoczył samego producenta. Zaprezentowany w 1988 roku samochód miał...

Yaris Cup – całkowicie nowa klasa w polskim Rallycrossie

W sezonie 2024 zadebiutuje zupełnie nowa klasa w Mistrzostwach Polski Rallycross. Będzie to Yaris Cup. Pucharowa klasa...

Barbórka Bis z nowymi lokalizacjami

Tydzień po 61 Rajdzie Barbórka odbędzie się Rally Barbórka Bis dla kierowców amatorów. Wydarzenie będzie organizował Witold...

Rajdy kontra wyścigi – akcja roku FIA

W RALLY and RACE kochamy jednakowo rajdy i wyścigi. Zdarza się jednak, że trzeba wybrać jedno z...

61 Rajd Barbórka na żywo w TVN Turbo – harmonogram relacji

Tegoroczna edycja 61. Rajdu Barbórka ponownie będzie transmitowana na żywo. Jednak nie wszystkie odcinki. Będą trzy wejścia...

NAJPOCZYTNIEJSZE