Polska czołówka jedzie do Białegostoku – Rajd Podlaski już w ten weekend

Najlepsze rajdowe załogi z Polski już w ten weekend (2-3 czerwca) zjawią się w Białymstoku, by rywalizować w 42. edycji Rajdu Podlaskiego. Jakie rajdówki będzie można zobaczyć? Gdzie zawodnicy będą się ścigać? Oto najważniejsze informacje.

 1. Rajd Podlaski – gdzie i kiedy będą się ścigać?

Tegoroczna edycja Rajdu Podlaskiego potrwa dwa dni. Zawody rozpoczną się w piątkowe popołudnie, 2 czerwca, od ceremonii startu w Białymstoku. Następnie zawodnicy dwukrotnie zmierzą się na odcinku specjalnym w okolicach miejscowości Małynka, a wieczorem będą się ścigać na ulicach Białegostoku.

Na sobotę zaplanowano trzy odcinki specjalne na wschód od Białegostoku: Zubry, Glejsk oraz Kuźnica. Na każdej z tych prób załogi pojawią się dwukrotnie. Zawodników, ich rajdówki oraz mechaników przy pracy będzie można zobaczyć także w przerwie na serwis na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku.

Ceremonia zakończenia zawodów i wręczenie pucharów – w sobotę, 3 czerwca, od 18:40 na Placu Jana Pawła II w Białymstoku.

 1. Rajd Podlaski – kto wystartuje? Zobacz rajdówki za milion złotych!

Do rajdu zgłosiły się 34 załogi. Aż 20 duetów będzie dysponowało samochodami z napędem na cztery koła, które szutrowe oesy pokonują w spektakularnych poślizgach, oferując kibicom wyjątkowe widowisko. W tym gronie jest 11 załóg, które skorzystają z rajdówek klasy Rally2 i R5. To najszybsze i najbardziej zaawansowane samochody, jakimi można się ścigać w Polsce. Mają ponad 300 KM mocy, stały napęd na cztery koła, zawieszenie o imponującym skoku oraz sekwencyjną skrzynię biegów. Jeden egzemplarz rajdówki Rally2 kosztuje ponad milion złotych!

Pierwszy numer startowy przyznano wiceliderom punktacji mistrzostw – Grzegorzowi Grzybowi i Adamowi Biniędzie, którzy wystartują Skodą Fabią Rally2 evo. W ubiegłym roku ten duet wywalczył na Podlasiu piąte miejsce. Z dwójką do rywalizacji ruszą Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo), a trzeci numer na rajdówkę nakleją Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (również Fabia Rally2 evo). Płachytka, aktualnie trzeci w punktacji mistrzostw, ma do rachunki do wyrównania z Podlaskimi szutrami. Rok temu nie dotarł do mety po awarii układu przeniesienia napędu. Załoga numer cztery to bracia Jarek i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5), dla których będzie to już trzeci start w Rajdzie Podlaskim. W pierwszej piątce zgłoszonych załóg są jeszcze Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, którzy zaprezentują kibicom jedynego w stawce Forda Fiestę Rally2.

Na start w nadchodzących zawodach nie zdecydowali się Martins Sesks i Renars Francis, a więc aktualni liderzy mistrzostw Polski. To oznacza, że po Rajdzie Podlaskim zapewne poznamy nowych liderów tabeli. Pod nieobecność Łotyszy prowadzenie w klasyfikacji RSMP przejąć mogą Grzegorz Grzyb, Sylwester Płachytka, Łukasz Byśkniewicz lub Jarosław Kołtun.

Zacięta rywalizacja czeka kibiców w klasie 3. To kategoria przeznaczona dla zawodników w samochodach Rally3. Są to wyczynowe, widowiskowo jeżdżące rajdówki z napędem na cztery koła. Napędzane są jednak słabszymi silnikami niż auta Rally2. Do Białegostoku przyjedzie sześć załóg dysponujących takimi konstrukcjami. Prowadzenia bronić będą Piotr Parys i Damian Syty (57 pkt), za którymi plasują się Marek Roefler i Marek Bała (55 pkt), Jakub Matulka i Damian Dymurski (53 pkt), Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (47 pkt), Wiktor Abramowski i Michał Poradzisz (35 pkt) oraz Marcin Kowal z Sebastianem Lenkowskim (35 pkt).

Z kolei w gronie zawodników w samochodach z napędem na jedną oś (klasa 2WD) nie zabraknie liderów tej kategorii – Gracjana Predko i Michała Jurgały (Peugeot 208 Rally4). Olsztynianin ma komfortową, 21-punktową przewagę nad sklasyfikowanymi na drugim miejscu Hubertem Kowalczykiem (Peugeot 208 Rally4), który wraz z Jarosławem Hryniukiem także pojawi się w Białymstoku. Po przerwie na Rajd Polski do rywalizacji wraca Grzegorz Bonder (Renault Clio Rally4), którego tym razem będzie pilotować Paweł Pochroń.

 1. Rajd Podlaski – rajdowa legenda wystartuje w Białymstoku

Dla kibiców nie lada atrakcją będzie możliwość spotkania prawdziwej legendy Polskich rajdów – Macieja Wisławskiego. Pochodzący ze Skierniewic pilot największe sukcesy w karierze odnosił w duecie z Krzysztofem Hołowczycem. Razem dwukrotnie sięgnęli po tytuł rajdowych mistrzów Polski, a w 1997 roku, jako pierwsi Polacy od 26 lat, zostali mistrzami Europy.

Wisławski ma na swoim koncie ponad 320 rajdów, w tym 195 rund krajowego czempionatu. 42. Rajd Podlaski będzie jego 196 startem w RSMP. 79-letni „Wiślak” pojedzie Toyotą Celiką GT-4 wraz z Andrzejem Kalitowiczem.

[PDF] Lista załóg zgłoszonych do 42. Rajdu Podlaskiego

Rajd Podlaski – jak było w 2022 roku?

W poprzednim sezonie puchar za zwycięstwo w podlaskiej rundzie RSMP odbierali Szwedzi – Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) – późniejsi zdobywcy tytułu rajdowych mistrzów Polski 2022. Na drugiej pozycji finiszowali reprezentanci ORLEN Team – Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo), a na najniższym stopniu podium stanęli Maciej Lubiak i Grzegorz Dachowski (również Fabia Rally2 evo).

Z kolei rywalizację w klasie 3 wygrali Kamil Bolek z Łukaszem Jastrzębskim (Ford Fiesta Rally3). W gronie zawodników w samochodach z napędem na jedną oś (kategoria 2WD) najszybciej odcinki specjalne pokonali Gracjan Predko i Sebastian Sadowski (Peugeot 208 Rally4).

 

 1. Rajd Podlaski – co, gdzie i kiedy można zobaczyć?

 

Piątek, 2 czerwca:

Od 15:25: rajdówki i zawodników podczas uroczystego startu rajdu

Gdzie: (Plac Jana Pawła II, Białystok)

Od 16:30: ściganie (1. przejazd) na odcinku Małynka (14,1 km)

Gdzie: w miejscowościach Małynka, Białki i Saki [LINK: mapa]

Od 17:40: ściganie (2. przejazd) na odcinku Małynka (14,1 km)

Gdzie: w miejscowościach Małynka, Białki i Saki [LINK: mapa]

Od 18:53: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach

Gdzie: w parku serwisowym na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku

Od 19:25: ściganie w centrum Białegostoku (1,5 km)

Gdzie: przy Placu NZS [LINK: mapa]

Od 19:40: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach

Gdzie: w parku serwisowym na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku

 

Sobota, 3 czerwca:

Od 8:50 i od 10:40: ściganie na odcinku Zubry (17,15 km)

Gdzie: okolice miejscowości Zubry, Mostowlany, Gobiaty [LINK: mapa]

Od 9:45 i 11:35: ściganie na odcinku Glejsk (8,9 km)

Gdzie: okolice Glejska, gmina Gródek [LINK: mapa]

Od 12:55: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach

Gdzie: w parku serwisowym na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku

Od 15:03: ściganie (1. przejazd) na odcinku Kuźnica (14,4 km)

Gdzie: okolice miejscowości Wojnowice, Kuźnica, Wyzgi [LINK: mapa]

Od 16:20: ściganie (2. przejazd) na odcinku Kuźnica (14,4 km)

Gdzie: okolice miejscowości Wojnowice, Kuźnica, Wyzgi [LINK: mapa]

Od 18:40: rajdówki i zawodników podczas uroczystego zakończenia rajdu

Gdzie: (Plac Jana Pawła II, Białystok)

 

 1. Rajd Podlaski – wyniki, zdjęcia, wideo

Podczas rajdu kibice mogą śledzić wyniki korzystając ze strony wyniki.pzm.pl. Więcej informacji o mistrzostwach Polski i 42. Rajdzie Podlaskim na stronach:

 

Punktacja RSMP przed 42. Rajdem Podlaskim (runda 3 z 7):

 1. Sesks/Francis 60 pkt
 2. Grzyb/Binięda 55 pkt
 3. Płachytka/Gerber 49 pkt
 4. Byśkiniewicz/Siatkowski 39 pkt
 5. Kołtun/Pleskot 28 pkt
 6. Marczyk/Gospodarczyk 28 pkt
 7. Szeja/Szeja 21 pkt
 8. Parys/Syty 15 pkt
 9. Predko/Jurgała 15 pkt
 10. Roefler/Bała 13 pkt