czwartek, 1 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościPolska inwazja na Szwecję - ERX w Holjes

Polska inwazja na Szwecję – ERX w Holjes

Przed nami „magiczny weekend” czyli Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy Rallycross zawitają do Holjes. Szwedzki obiekt niezmiennie jest jednym z najciekawszych i najbardziej lubianych obiektów. Zwycięstwo tutaj przed niesamowitą publicznością jest wyjątkowe. A w ten weekend wyjątkowa także frekwencja polskich kierowców. W Holjes będzie ich aż czterech.

Czterech reprezentantów na tak odległym obiekcie to duża liczba. Są to bardzo wymagające zawody i decydują się tutaj startować kierowcy, którzy wierzą w swój dobry wynik. Jest to obiekt z dwoma hopami, zakrętami przez szczyt czy popularnymi „siodłami”. Kierowcy którzy wcześniej startowali na płaskich torach porównują przejazd po Holjes do kolejki górskiej.

Zawody w Szwecji są częścią wielkiej imprezy na torze i w okolicy. To tworzy niesamowity klimat całego wydarzenia. Dlatego nazywa się to „magic weekend”. W zeszłym roku z powodu epidemii zawodnicy startowali przy pustych trybunach. I mimo tradycyjnej walki bok w bok to już nie było tej magii Holjes. Zawody wyglądały jak trening przed wyścigowym weekendem. W tym roku kibice powrócą, a wraz z nimi na pewno wyjątkowa atmosfera.

fot. rallyart.pl

Polskie barwy zobaczymy w klasach RX3 i Euro RX1. Czyli w „ośce” pojadą Damian Litwinowicz i Radosław Raczkowski, a w SuperCarsach Dariusz Topolewski i Marcin Gagacki. Z tej stawki tylko Radosław Raczkowski już startował w Holjes. Pozostali kierowcy będą startować tutaj pierwszy raz.

Polacy vs gwiazdy w Euro RX1

W klasie SuperCars Dariusz Topolewski i Marcin Gagacki pierwszy raz zmierzą się z tak silną i liczną konkurencją. Łącznie w Euro RX1 jest 25 aut. W tym w ostatniej chwili swój start potwierdził Andreas Bakkerud w Skodzie Fabii.

A o tych co wiedzieliśmy już to także doświadczeni rallycrossowi wyjadacze czyli Anton Marklund w VW Polo, Rene Munnich w Seacie Ibiza, znany ze startu w Słomczynie Luigi, ale tym razem w Fabii, a nie w P208. Na stracie stanie także żywa legenda rallycrossu czyli Per Eklund i wystartuje, nie w Saabie, a w VW Beetle. Polacy wystawią najlepsze maszyny bo dwie Fiesty SuperCar. Dariusz pojedzie swoim dobrze znanym egzemplarzem, a Marcin Gagackim w Fieście z Olsbergs. To ten model który uczestniczył w testach na Słomczynie oraz był obecny zawsze pod namiotem zespołu na zawodach.

Lista zgłoszeń Euro RX1 (SuperCars)

fot. Michał Kondrowski | rallyart.pl

Silna stawka w RX3

W RX3 czyli dawnym S1600 Radosław Raczkowski startujący w Skodzie Fabii RX musi odczarować Holjes. Debiut zapowiadał się bardzo dobrze bo czasy pozwalały na zajmowanie 4 miejsca, ale w bezpośredniej walce auto uległo uszkodzeniu i zawodów nie udało się ukończyć w finale. Zebrane doświadczenie na pewno pozwoli na start w najbliższy weekend z wyżej pozycji.

Na początku swojej przygody z Holjes jest za to Damian Litwinowicz. Kierowca Audi A1 jeszcze nie startował w Szwecji, na swoim koncie ma dopiero jeden start w ERX w Hiszpanii i treningowy start w Poznaniu. Katalońskie podboje i otarcie się o podium pozwalają optymistycznie patrzeć na start w Szwecji. Kierowca bardzo szybko dogadał się w Audi co widzieliśmy i w Hiszpanii i w Poznaniu. Zobaczymy jak szybko odnajdzie się na tym specyficznym torze. A w samej klasie RX3 będzie aż 23 zawodników.

Lista zgłoszeń RX3 (Super 1600)

Głównym show będą zmagania w Mistrzostwach Świata Rallycross, ale tutaj w porównaniu do Euro RX1 zgłosiło się zdecydowanie mniej kierowców bo tylko 10. Oczywiście nie zabraknie takich gwiazd jak: Johan KRISTOFFERSSON czy Niclas GRÖNHOLM oraz bracia Hansen. Jednak tak mała liczba aut w głównej klasie RX1 i to w tak ważnej dla kibiców i zawodników lokalizacji jaką jest Holjes nie napawa optymizmem.

fot. rallyart.pl

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Niki Lauda ma swoją ulicę. Wyjątkowy hołd Mercedesa dla legendy

Niki Lauda
Niki Lauda został uhonorowany przez Mercedesa. Trzykrotny mistrz świata F1 i wieloletni dyrektor zespołu z Brackley ma...

DTM zakończy żywot? Gerhard Berger przekazał złą wiadomość

DTM
DTM ma duże kłopoty. Gerhard Berger poinformował o zakończeniu działalności spółki macierzystej DTM - firmy ITR. Na...

Kacper Wróblewski pojedzie „zerówką” w 60. Rajdzie Barbórka

Kacper Wróblewski wystartuje w "zerówce"
Kacper Wróblewski wystartuje samochodem funkcyjnym w 60. Rajdzie Barbórka. Usiądzie za kierownicą Toyoty GR Yaris, a na...

Jubileuszowa, 60. edycja Nocnej Jazdy Konkursowej już 10 grudnia

Automobilklub Wielkopolski zaprasza na jubileuszową, 60. edycję Nocnej Jazdy Konkursowej - idealną propozycję dla tych, którzy szukają...

Jessica Hawkins w symulatorze Astona Martina

Ambasadorka Astona Martina, Jessica Hawkins, wykonała kolejny krok w drodze do Formuły 1. Brytyjka jest pierwszą kobietą,...

NAJPOCZYTNIEJSZE