poniedziałek, 2 października, 2023
Strona głównaAktualnościPolski bolid RT13e gotowy na międzynarodową rywalizację

Polski bolid RT13e gotowy na międzynarodową rywalizację

PWR Racing Team zaprezentowało tegoroczny projekt – bolid RT13e. Już za miesiąc elektryczny pojazd z systemami jazdy autonomicznej zmierzy się z Zespołami z całego świata w zawodach Formuły Student.

Zespół PWR Racing Team drugiego czerwca zaprezentował najnowszy projekt bolidu elektrycznego z systemami jazdy autonomicznej – RT13e. Wydarzenie odbyło się na Auli Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczyły w niej nie tylko władze i pracownicy Politechniki, partnerzy i media, ale także bliscy członków Zespołu. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 osób.

Najnowszy pojazd posiada innowacyjny pakiet aerodynamiczny z przednim skrzydłem o zmiennej geometrii i zmienionymi sekcjami bocznymi, co pozwala na lepszy balans auta oraz większą kontrolę przepływu powietrza, a także odpowiednie chłodzenie baterii i silników. Autorski projekt przekładni kierowniczej zwiększył zakres skrętu i poprawił zdolność bolidu do pokonywania ciasnych nawrotów. Ponadto udało się zredukować masę kolumny kierowniczej. Znacząco obniżono również masę pakietu baterii, który względem zeszłego sezonu jest aż o 15 kilogramów lżejszy. Pojazd posiada autorskie silniki elektryczne zamontowane bezpośrednio w kołach i wykonane przez członków Zespołu wiązki elektryczne wysokiego i niskiego napięcia.

”Premiera to przełomowy moment w sezonie, po setkach godzin spędzonych nad projektem, możemy pokazać efekty naszej ciężkiej pracy. Jest nam niezwykle miło, że aż tyle osób towarzyszyło nam w tym ważnym dniu. Jednak to nie koniec prac nad RT13e, już teraz wysyłamy dokumenty na zawody oraz planujemy przyszłe testy, aby jak najlepiej przygotować się do startu na europejskich torach.” – mówi Zuzanna Ignaszak, Liderka Działu Marketingu.

Przygotowany przez studentów bolid wystartuje w aż 4 edycjach międzynarodowych zawodów Formuły Student. RT13e będzie rywalizować m.in. na znanym z Formuły 1 torze Hungaroring, a także – słynnym włoskim torze Riccardo Paletti. Wrocławscy konstruktorzy konkurować będą z najlepszymi Zespołami z całego świata. Na zawodach na Węgrzech PWR Racing Team wystartuje nie tylko jako bolid elektryczny, ale także jako autonomiczny. Wszystkie konkurencje dynamiczne bolid pokona bez kierowcy w pojeździe.

“Konstrukcja auta elektrycznego z systemami jazdy autonomicznej to ogromne wyzwanie, zważywszy, że dopiero zaczynamy swoją przygodę w tych klasach. Od podstaw tworzymy nasz bolid, nie tylko części mechaniczne i kompozytowe, ale także algorytmy jazdy autonomicznej i oprogramowanie do wielu systemów elektronicznych.” komentował Przemysław Wójcik, Lider Techniczny PWR Racing Team.

Znajdujące się w bolidzie systemy autonomiczne bazują na odczytach z 2 kamer stereoskopowych oraz czujnika LiDAR, który w RT13e wysyła aż 128 wiązek, czyli 8 razy więcej niż w ubiegłym sezonie. Dział Software wprowadził także znaczące zmiany w systemach lokalizujących i planujących trasę pojazdu. W projekcie zastosowano również całkowicie nowe systemy sterujące dynamiką pojazdu. Kontrola trakcji oraz system wektorowania momentu obrotowego (torque vectoring) reagują w czasie rzeczywistym maksymalizując osiągi pojazdu poprzez wydajne zarządzanie trakcją opon.

“Celem PWR Racing Team na ten rok jest osiągnięcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej w klasie elektrycznej wśród polskich zespołów.” – mówi Wojciech Moranowicz, Lider Zespołu PWR Racing Team.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

NOWOŚCI

Sebastien Loeb z pierwszym zwycięstwem w Polo R5

Loeb
Dwa starty w sezonie 2023 i... dwa zwycięstwa! Sebastien Loeb pilotowany przez swoją życiową partnerkę, Laurene Godey,...

Wróblewski i Wróbel podsumowują Rajd Wisły

Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel, reprezentujący ORLEN Team, odnieśli spektakularne zwycięstwo w 68. Rajdzie Wisły, będącym jedną...

Przedwczesne zakończenie Rajdu Chile 2023

Niestety, Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak nie zapamiętają dobrze Rajdu Chille. Polacy mieli problemy na pierwszym odcinku...

Kajetanowicz i Szczepaniak awansują w Rajdzie Chile!

W nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu zakończył się sobotni etap Rajdu Chile, jedenastej rundy Rajdowych...

Drugi z rzędu triumf – Wróblewski i Wróbel najlepsi w 68. Rajdzie Wisły

Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali zakończony dziś 68. Rajd Wisły – finałową...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here