Ponad 50% nowej trasy Valvoline Rajdu Małopolski

Organizatorzy Valvoline Rajdu Małopolski przedstawili trasę tegorocznej, czwartej edycji, a także zdradzili szczegóły związane z harmonogramem imprezy. Większość trasy została zmieniona od poprzedniego roku.

Trzecia runda sezonu 2024 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zostanie rozegrana w weekend 6-8 czerwca, przy czym w czwartek odbędzie się uroczysty start, a sama rywalizacja będzie toczyć się w piątek i sobotę.

Jak wiadomo od kilku miesięcy, baza rajdu będzie zlokalizowana tym razem w Wadowicach. Na tamtejszym rynku w czwartek o 20 odbędzie się ceremonia startu. Załogi wyjadą na trasę w piątek rano: od 8 do 12 rozgrywany będzie zupełnie nowy odcinek testowy Stryszawa, a następnie rozpocznie się rywalizacja na czas na dystansie 124 kilometrów oesowych.

Piątkowy etap

Już na początek zawodnicy zmierzą się z całkiem nową próbą Barwałd o długości 9,72 km (start o 15:48), na której zaplanowano łącznik szutrowy oraz – po raz pierwszy w tym rajdzie – przejazd przez tzw. water splash. Następnie stawka stanie na starcie próby Mucharz (start o 16:11), znanej z ubiegłego roku, jednak z odwróconej konfiguracji – ze startem w Łękawicy.

Po dwóch oesach załogi zjadą na przegrupowanie pod Młyn Jacka Hotel&SPA, po którym udadzą się na 30-minutowy serwis w Wadowicach. Po nim czekają ich kolejne dwa przejazdy prób Barwałd (18:44) i Mucharz (19:07), by po przegrupowaniu i serwisie B wystartować w krótkim, ale niezwykle widowiskowym odcinku specjalnym dedykowanym kibicom. Będzie to próba Wadowice, wytyczona w ścisłym centrum miasta.

Sobotni etap

Sobotnia pierwsza pętla to trzy odcinki specjalne znane z poprzednich edycji rajdu. OS 6 to mierząca 9,3 km próba Stryszów (start o godzinie 7:48), z trudną partią do mety, po odświeżonym asfalcie. Następnie załogi rywalizować będą na odcinku Zawoja (14,35 km, godz. 8:41), który w poprzedniej edycji rozgrywany był w piątek. Pętlę zakończy OS 8 Maków Podhalański (4,32 km, godz. 9:39), w odwróconej konfiguracji – z metą w Makowie, a także z nowym łącznikiem szutrowym i hopą na szczycie Makowskiej Góry. Po serwisie załogi ponownie pokonają próby Stryszów (godz. 11:52) oraz Zawoja (12:45).

Finałową pętlę stanowić będą trzy odcinki specjalne: Stryszów (15:08), Zawoja (16:01) oraz dodatkowo punktowany RMF FM Power Stage Maków Podhalański, w wydłużonej wersji – ze zjazdem do centrum miasta (5,45 km, godz. 17:29). Dzień zwieńczy ceremonia wręczenia nagród i koncerty zaproszonych gwiazd.

Nie tylko RSMP

Valvoline Rajd Małopolski będzie należeć w tym roku do kalendarzy aż czterech cykli. Poza RSMP będą rywalizować w nim zawodnicy Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej, Millers Oils HRSMP oraz Rajdowych Mistrzostw Południa.

W przypadku tego ostatniego obowiązywać będzie skrócona trasa o długości niespełna 60 kilometrów. Na piątek zaplanowano ceremonię startu na wadowickim Rynku (godzina 17:30), po którym tuż przed godziną 20 załogi rywalizować będą na OS 1 Wadowice. Na sobotę zaplanowano dwie pętle złożone z OS2/5 Stryszów (9,30 km, start o godzinie 9:38 i 13:42), OS 3/6 Zawoja (14,35 km, godz. 10:31 i 14:35) oraz OS 4/7 Maków Podhalański (4,32 km, godz. 11:29 i 16:03).

Mapy poszczególnych odcinków oraz interaktywną mapę całego rajdu znajdziecie na stronie organizatora.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.