piątek, 1 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościPorsche 911 GT3 R rennsport – kolejna torowa zabawka ze Stuttgartu

Porsche 911 GT3 R rennsport – kolejna torowa zabawka ze Stuttgartu

Porsche ma nową propozycję dla fanów szybkiej jazdy, którzy nie chcą się ścigać. Porsche 911 GT3 R rennsport to zmodyfikowana wersja wyścigówki GT3 niespełniająca przepisów FIA. Będzie to pojazd kolekcjonerski, którego produkcję ograniczono do 77 sztuk.

Nie jest to pierwszy raz, gdy niemiecka marka zaprezentowała tego typu auto podczas swojego zlotu Rennsport Reunion na torze Laguna Seca. W 2018 premierę miało 700-konne Porsche 935, również niehomologowane i limitowane do 77 sztuk.

„911 GT3 R rennsport zajmuje miejsce jako logiczny następca nowoczesnego Porsche 935. Podczas gdy 935 technicznie bazowało na niemal standardowym 911 GT2 RS Clubsport, 911 GT3 R rennsport wykorzystuje obecne 911 GT3 R generacji 992. Pod gruntownie przeprojektowaną karbonową karoserią kryje się rasowy samochód wyścigowy” – mówi jeden z projektantów Grant Larson.

Zespół stojący za karoserią miał spore pole do popisu – z oryginalnego 911 GT3 R pozostawiono jedynie przednią pokrywę i dach. Auto jest nieco szersze, posiada agresywną stylistykę i nie ma nawet lusterek. Największe wrażenie robi jednak tylne skrzydło, inspirowane Porsche 935/77 „Brumos”.

Samochód spełnia przepisy bezpieczeństwa grupy GT3, lecz nie może w niej startować. Usunięto wszystkie ograniczniki, a 4,2-litrowy 6-cylindrowy silnik bokser został rozkręcony do 9400 obr./min. Moc wzrosła dzięki temu wzrosłą z 565 do 620 KM. Porsche chwali się, że w przeliczeniu daje to 148 KM/litr, co może być rekordem dla wolnossącego silnika samochodu wyścigowego GT.

Co ciekawe, maksymalne osiągi generuje na paliwie E25 oraz e-paliwach. Jak podaje producent, „dzięki mniejszej skłonności do spalania stukowego torują one drogę do bardziej zaawansowanych kątów wyprzedzenia zapłonu i zwiększonego ciśnienia sprężania w sześciu komorach spalania”. W tym celu zastosowano inne tłoki i wałki rozrządu, stworzone specjalnie do tego modelu.

Za sprawą niehomologowanego przełożenia skrzyni biegów, auto rozpędza się o 20 km/h bardziej niż wersja wyścigowa. Zmieniono także układ hamulcowy, wymontowano klimatyzację i zastosowano opony dedykowane dla tego modelu. Wszystko w imię osiągnięcia celu, jakim był stosunek masy do mocy na poziomie 2 kg/KM.

Porsche aktualnie przyjmuje zapisy potencjalnych chętnych do kupienia 911 GT3 R rennsport na swojej stronie internetowej. Cena to 951 tysięcy euro + VAT.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.

Tomasz Kubiak
Tomasz Kubiakhttp://swiatwyscigow.pl
Redaktor naczelny ŚwiatWyścigów.pl, związany z RALLY and RACE od 2014 roku. Wyścigi to moja pasja.

NOWOŚCI

Łukasz Borowski: „Mam nadzieję, że zobaczymy się na Karowej!”

Borowski
Łukasz Borowski to stały bywalec superoesów i amatorskich imprez torowych, na których święcił już niejeden triumf. Przed...

Trwa badanie kontrolne przed 61. Rajdem Barbórka

Trwa badanie kontrolne przed 61. Rajdem Barbórka. Jesteśmy na miejscu! Badanie Kontrolne do 61. Rajdu Barbórka zlokalizowane jest...

Czy to koniec The Grand Tour? Nakręcono już ostatni odcinek?

Grand Tour
Wygląda na to, że słowa Clarksona wypowiedziane w 2019 roku okazały się prorocze... Według najnowszych doniesień, Amazon...

61. Rajd Barbórka – utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice

Dosłownie godziny dzielą nas od startu 61. edycji Rajdu Barbórka. Włodarze Warszawy poinformowali o wszystkich utrudnieniach w...

61 Rajd Barbórka – harmonogram i relacje LIVE

Już w sobotę 2 grudnia wielki finał sezonu za sprawą 61 Rajdu Barbórka. W tegorocznej edycji zmierzy...

NAJPOCZYTNIEJSZE