Porsche zbuduje Mission X?

Fot. Porsche

Niemiecka marka Porsche obchodziła w ubiegłym roku 75-lecie swoich samochodów sportowych. W ramach obchodów pokazano koncept nowego supersamochodu Mission X. Jak się okazuje, może on niedługo trafić do produkcji.

Porsche miało co świętować, bo 75-lecie jej samochodów sportowych marki zbiegło się 60. urodzinami najpopularniejszego z nich – modelu 911. Marka ze Stuttgartu wyprodukowała z tej okazji wiele okolicznościowych aut, jak 911 Turbo by Sonderwunsch czy będące hołdem dla Sobiesława Zasady 911 Dakar RED58 Special. Największą furorę wzbudził ograniczony do 77 sztuk ekstremalny model 911 GT3 R rennsport, zaprezentowany podczas imprezy Rennsport Reunion.

Pośród wszystkich 911-tek pojawił się jednak koncept zupełnie innego auta, aspirującego do wyższej kategorii zarówno osiągów jak i ceny. Mowa o Mission X, który może być pierwszym supersamochodem Porsche od czasu 918 Spyder.

Hybrydowy samochód miałby mieć stosunek mocy do masy przynajmniej na poziomie 1 KM/kg, co stawiałoby go w jednej lidze z Koenigseggiem One:1, a także większy docisk aerodynamiczny od Porsche 911 GT3 RS (992). Producent poza tym nie zdradził wielu informacji, zachowując dla siebie chociażby dokładną moc Mission X.

Pełną specyfikację poznamy jednak, jeśli auto trafi do produkcji. Dyrektor generalny Porsche Oliver Blume powiedział, że jest to jak najbardziej możliwe, a firma odczuwa ogromną motywację w związku ze stworzeniem tego modelu. Ostateczna decyzja o budowie egzemplarzy dla klientów ma zapaść jeszcze w tym roku.

Jeśli Mission X trafi do produkcji, pierwsi klienci będą się nim cieszyć raczej nie wcześniej niż w 2026 roku. Można przypuszczać, że cały nakład zostanie wyprzedany zanim cena zostanie podana do publicznej wiadomości.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.