sobota, 9 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościPoznaliśmy trasę Rajdu Dakar – będzie 48-godzinny etap

Poznaliśmy trasę Rajdu Dakar – będzie 48-godzinny etap

Organizatorzy Rajdu Dakar ujawnili szczegóły trasy przyszłorocznej edycji, która wystartuje 5 stycznia z Al-Ula, a dobiegnie końca w Janbu. Na zawodników czeka 4727 kilometrów odcinków specjalnych oraz pierwszy 48-godzinny etap.

Dyrektor rajdu David Castera kierował się zasadą «dobry Dakar to trudny Dakar» i przygotował zawodnikom 354 pojazdów niezwykle wymagający pierwszy tydzień. Uczestnicy wyjadą nie tylko w nieznane jak dotąd obszary krajobrazu wulkanicznego, ale wezmą udział w męczącym, 48-godzinnym etapie maratońskim.

Próba o nazwie 48h chrono będzie stanowić szósty etap przyszłorocznego rajdu. 584-kilometrowy odcinek specjalny wystartuje i zakończy się w Shubaytah. O godzinie 16 zawodnicy będą musieli zakończyć jazdę w najbliższym z sześciu zlokalizowanych na trasie punktów kontrolnych i spędzić noc na biwaku pod gołym niebem pustyni Empty Quarter, by o świcie powrócić do swoich maszyn i dokończyć etap.

Zobacz też: Polacy w Rajdzie Dakar 2024

Drugi tydzień rajdu został zaprojektowany z myślą o kibicach, aby zapewnić jak największe emocje w walce o zwycięstwo. Etapy w trudnym terenie będą przeplatane szybkimi próbami, dając szansę wykazania się różnymi zdolnościami. Co więcej, najtrudniejszy etap został zaplanowany tuż przed finałem, dając nadzieję na niespodzianki i przetasowania w samej końcówce rajdu.

Organizatorzy wytyczyli także osobną, 1000-kilometrową trasę dla samochodów z napędem alternatywnym. Kategoria Mission 1000 będzie składać się z dziewięciu pojazdów elektrycznych, wodorowych lub hybrydowych – nie będą uczestniczyć w rywalizacji, lecz skorzystają z możliwości sprawdzenia swoich rozwiązań w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do prawdziwego Dakaru.

Na starcie Dakaru 2024 ustawi się 137 motocykli, 10 quadów, 72 samochody Ultimate, 42 auta klasy Challenger, 36 pojazdów SSV i 46 ciężarówek. Nazewnictwo klas zmieniło się od ubiegłorocznej edycji.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.

Tomasz Kubiak
Tomasz Kubiakhttp://swiatwyscigow.pl
Redaktor naczelny ŚwiatWyścigów.pl, związany z RALLY and RACE od 2014 roku. Wyścigi to moja pasja.

NOWOŚCI

Dlaczego Przemek Szafrański tak przegrał mimo legendy Subaru

Za nami finał sondy programu "Duda vs Szafrański". Program TVN Turbo przyciągnął uwagę wielu miłośników rajdów, w...

Polscy zawodnicy nagrodzeni na Gali FIA

W piątkowy wieczór w Baku odbyła się coroczna gala rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA na zakończenie...

Powiększony Inter Europol Competition w European Le Mans Series 2024

Zespół Inter Europol Competition powraca do European Le Mans Series w 2024 roku w powiększonym składzie, wystawiając...

Choinka z dostawą na dachu Subaru Impreza

Choinka Subaru Impreza
Macie już choinkę? Rallye-Magazine pokazuje jak dostarczyć ją przy pomocy Subaru Impreza. Nie róbcie tego w domu! Choinka...

Duda kontra Szafrański – wygrywa Mitsubishi Lancer Grzegorza Dudy

Duda kontra Szafranski - evo subaru
5 sezon programu telewizyjnego Duda kontra Szafrański wygrywa Grzegorz Duda ze swoim Mitsubishi "Evo". Fakt ten wspominamy,...

NAJPOCZYTNIEJSZE