piątek, 22 września, 2023
Strona głównaAktualnościPrzed Rajdem Meksyku

Przed Rajdem Meksyku

Już za kilka dni rozpocznie się kolejna eliminacja WRC. Tym razem będzie to Rajd Meksyku, a więc po chłodnej i białej (a właściwie to błotno-śnieżnej) Szwecji, załogi przenoszą się do gorącej krainy kamieni i szutrów.  Krainy ostrych potraw i bezkompromisowych odcinków specjalnych:

Polska załoga już testuje Fiestę po liftingu, aczkolwiek do Meksyku cały M-Sport dostanie jeszcze stare WRC.

Pamiętając sensacyjnie zwycięstwo Roberta w Grecji w klasie WRC2, można by sądzić, że i tym razem, na podobnych odcinkach specjalnych Polska załoga może w stawce namieszać. Może, owszem. Ale nie musi. Pamiętajmy, że WRC to królewska kategoria, że jest to całkiem nowy dla Roberta Rajd i że VW Polo WRC mają wręcz szokującą trakcję na luźnych nawierzchniach. My jesteśmy pewni, że Robert jak zwykle da z siebie to co najlepsze i jeśli nie będzie po drodze jakichś większych przygód to dobre (lub nawet więcej) miejsce jest jak najbardziej w zasięgu ręki.

Z pewnością faworytem rajdu jest aktualnie panujący Mistrz Świata, a więc Sebastian Ogier, aczkolwiek do walki o zwycięstwo może wmieszać się też kilku innych kierowców… Same odcinki będą niezwykle długie. Ba! Wystarczy powiedzieć, że 5 odcinków to praktycznie 2/3 całego dystansu. Jazda zbliżona do 100% przez ponad 50km wymaga niesamowitej koordynacji, kondycji i skupienia. Każdy, kto miał do czynienia z rajdami wie doskonale, jak wyczerpujące są takie próby.

Sam Kubica podkreśla jednak spore znaczenie znacznie obniżonej (z powodu wysokości n.p.m.)  mocy silnika, bagatelizuje natomiast długość odcinków:

„Z tego co wiem, odcinki Rajdu Meksyku leżą bardzo wysoko. To oznacza, że moc jest wyraźnie mniejsza, co ma także wpływ na jazdę.

W tym roku będzie tam dużo długich, bardzo wymagających odcinków i sądzę, że dla debiutanta będzie to wyzwanie. Po raz pierwszy wystartuję Fiestą WRC na szutrze i po raz pierwszy pojadę w Meksyku, więc moim celem jest dojechanie do mety i zdobycie doświadczenia – mam nadzieję, że bez takich błędów jak w Szwecji.

Podejście jest takie samo jak zwykle. Postaram się zebrać jak najwięcej informacji, ale muszę też sam odkryć ten rajd dla siebie. Mam nadzieję, że z Maćkiem zaliczymy bezproblemowe zapoznanie i będziemy się cieszyć jazdą po odcinkach, starając się nauczyć jak najwięcej.

Z tego co widzę, niektóre części trasy bardzo przypominają odcinki z Grecji. Nie wiem, jak gorąco będzie w Fieście, bo nie miałem jeszcze okazji pojeździć w takich warunkach, ale w zeszłym roku nie miałem żadnych problemów na dłuższych odcinkach. Oczywiście takie próby są bardziej wymagające niż krótkie odcinki, ale jestem przyzwyczajony do długiego przebywania w samochodzie. Wyścigi Formuły 1 są o wiele dłuższe niż odcinki, po których będziemy jeździć w przyszłym tygodniu. Podejście i poziom przyczepności są inne, ale z fizycznego punktu widzenia nie obawiam się próby o długości 50 kilometrów.

Nie mogę się doczekać nowego wyzwania i odkrycia tych nieznanych odcinków specjalnych. To świetna okazja, żeby się przekonać, jak Fiesta spisuje się na szutrze.”

Kolejny film z testów:

Z pewnością nie będzie to rajd łatwy. Na wysokościach przekraczających 2000-2500 metrów n.p.m. rozrzedzone powietrze jest problemem nie tylko dla samochodów, ale i kierowców. Pamiętacie odcinek Top Gear w Ameryce Południowej? Tam to Jeremy, James i Richard nie byli w stanie jechać wyżej. I choć sytuacja z rozrzedzonym powietrzem na Rajdzie Meksyku jest nieporównywalnie mniej ekstremalna to jednak zaznaczyć musimy, iż sądzimy, że będzie to odczuwalny dla załóg problem.

Krótkie relacje z poszczególnych dni będziecie mogli obejrzeć zaś w kronice Rajdu na TVP1. W piątek o 19:56, w sobotę o 20:10 oraz w niedzielę o 20:09.

Jak sądzicie, które miejsce zajmie Robert i Maciek?

 

 

NOWOŚCI

Roman Baran zadowolony z debiutu w Wyścigu Szczawne


Ekipa Roman Baran Racing sfinalizowała swój 22 sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. To nie jedyna sportowa statystyka,...

Łukasz Zoll przed FIA CEZ na torze Nyirad

Przedostatnia runda FIA CEZ Rallycross odbędzie się w dniach 23-24 września na węgierskim torze w Nyirad z...

6 runda Rallycross MP i FIA CEZ – action wideo

Za nami wyścigowy weekend na Autodromie Słomczyn z Mistrzostwami Polski i FIA CEZ w Rallycrossie. Emocji na...

Verstappen najszybszy w skróconym FP2 na Suzuce

Verstappen Grand Prix Japonii FP2
Max Verstappen uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas drugiej sesji treningowej przed Grand Prix Japonii. Kierowca Red Bulla...

Verstappen wraca na pierwsze miejsce

Grand Prix Singapuru było bardzo niecharakterystyczne dla Maxa Verstappena, który nie był najszybszy w żadnej sesji rozegranej...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here