czwartek, 11 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościPrzełożona pierwsza runda World RX1e

Przełożona pierwsza runda World RX1e

W nadchodzący weekend miało odbyć się wielkie otwarcie nowego sezonu FIA World Rallycross Championship 2022 na powracającym po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19 Szwedzkim torze Höljes. Wydarzenie miało być wyjątkowe, bo od tego roku w najwyższej kategorii Rallycrossowych Mistrzostw Świata – World RX1e, auta będą w 100 proc. elektryczne. Niestety start RX1e został przeniesiony na lipiec. Będziemy mieć zatem Mistrzostwa Świata bez Mistrzostw Świata.

Pierwsza runda FIA World Rallycross Championship 2022 nie odbędzie się zgodnie z planem w ten weekend 2-3 lipca. Rozpoczęcie całkowicie nowej elektrycznej ery World RX1e miało być częścią „Magicznego Weekendu” w Höljes w Szwecji. Otwarcie sezonu odbędzie się prawie miesiąc później niż planowano na torze Nurbürgring w Niemczech.

Decyzja została podjęta po drugim spotkaniu w 2022 r. Światowej Rady Sportów Motorowych w Paryżu. Według strony internetowej FIA, przyczyną opóźnienia jest:

„długi czas dostawy niektórych komponentów do montażu samochodów”

Nowe samochody będą miały moc 680 KM, a rozpędzać się będą do 100 km/h w 1,8 sekundy. Jednak fani będą musieli poczekać prawie miesiąc, zanim będą mieli okazję zobaczyć te nowe, elektryczne bestie w akcji.

Zobacz też: FIA dokłada nową kategorię do rajdowej piramidy. Czas na elektryki!

Po odwołaniu Szwedzkiej rundy najwyżej klasy RX1e do mistrzostw dodano kolejną rundę, aby utrzymać łączną liczbę na poziomie sześciu rund. Finał sezonu odbędzie się teraz pod koniec października na torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Brak Mistrzostw Świata podczas tego weekendu na legendarnym torze w Höljes nie oznacza jednak, że nie będzie się tam nic działo. Odbędą się Mistrzostwa Europy FIA Rallycross, gdzie lider mistrzostw Anton Marklund zmierzy się z panującym mistrzem Andreasem Bakkerudem i czterokrotnym mistrzem World RX Johanem Kristofferssonem. Rozczarowani brakiem pokazu World RX fani rallycrossu, nadal mogą być pewni bardzo konkurencyjnego i rozrywkowego weekendu z wyścigami w seriach Euro RX1, RX3 i RX2e.

Zobacz też: FIA zdecycydowała o przyszłości rosyjskich kierowców

Uaktualniony kalendarz FIA World Rallycross Championship

Data  Kraj  Miejsce wydarzenia 
30-31 lipca Niemcy Nurburgring
13-14 czerwca Norwegia Hell‐Lanke
03-04 września* Łotwa Ryga
17-18 września* Portugalia Montalegre
08-09 października* Belgia Spa-Francorchamps
29-30 października Hiszpania Barcelona

*podwójna runda

fot. redbullcontentpool.com

Marcin Maksymiuk
Miłośnik i wielki fan imprez amatorskich, w szczególności KJS/SKJS, rajdów regionalnych i rallycrossu. Zaczynał w KJSach na prawym fotelu. Fotograf i reporter wydarzeń motorsportowych.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Pasja do motoryzacji na wyciągnięcie ręki

Prosty przepis na wspaniały spot i to jeszcze cykliczny. To efekt pracy lokalnego stowarzyszenia, które przez 10...

OPEL Astra F 1994 rok, 5 drzwi- 260 km/h [wideo]

OPEL Calibra Turbo 260 kmh
OPEL Astra F, kolor bordowy, styl dziadkowy. "Przy 290 na godzinę na autostradzie niemieckiej auto się zachowuje...

Track Masters 2022 Tor Poznań – wyniki

Za nami piąta runda cyklu Track Masters. Tym razem zawodnicy Central Europe Time Attack wrócili do domu,...

Nowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Oficjalnie, Nordschleife zyskało nowego, elektrycznego króla! Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche pobił rekord okrążenia "zielonego piekła'' wśród...

25. Grand Prix Sopot – Gdynia Harmonogram GSMP

Przed nami wyjątkowe Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia czyli Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski nad morzem....

NAJPOCZYTNIEJSZE