Przyrowski drugi w Szwecji. Mamy podium

Polak stanął na podium zawodów ustępując tylko liderowi wyścigu finałowego. Sukcesem zakończył swój start w trzeciej odsłonie Kartingowych Mistrzostw Europy Jan Przyrowski. W szwedzkim Kristianstad wystartowało siedmiu polskich kierowców, trzech pojechało w finale.

Tylko trzech Polaków z siedmiu wystartowało w wyścigach finałowych trzeciej odsłony Kartingowych Mistrzostw Europy w Kristianstad. Wszystkich zobaczyliśmy w kategorii OK Junior. To Jan Przyrowski (Tony Kart), Maciej Gładysz (Ricky Flynn Motorsport) i Iwo Beszterda (Parolin Motorsport). Ten pierwszy znakomicie zaprezentował się podczas minionego weekendu. W czasówce zajął trzynastą pozycję, po heatach kwalifikacyjnych był czwarty, po super heatach trzeci, a w finale przez krótki czas objął prowadzenie, by ostatecznie uplasować się na drugim miejscu i stanąć na podium. Bardzo długo nie widzieliśmy na mistrzowskim podium polskiego kierowcy.

Wyścig wygrał rosyjski kierowca Parolina Anatoly Khavalkin, który w finale był najszybszy. Na metę wpadł z ponadsekundową przewagą nad Jankiem Przyrowskim. Trzeci finiszował kolejny z rosyjskich kierowców Kiryll Kutskov, który chwilę po wyścigu stanął na podium i odebrał nagrodę, ale ostatecznie został ukarany 10-sekundową karą i spadł na 18. pozycję. Jego miejsce zajął reprezentujący Luksemburg Guillaume Bouzar i to on był oficjalnie trzeci.

Jan Przyrowski
Jan Przyrowski, fot. Sportinphoto

Bardzo dobrze prezentował się w finale Maciej Gładysz, który ruszył do rywalizacji z 12. pozycji, jednak już na początku wyścigu stracił kilka pozycji, ale konsekwentnie odrabiał straty. Niestety, na 5. okrążeniu Maciej spadł po incydencie na 24. pozycję i stracił szansę na dobrą lokatę. Na kolejnych siedmiu okrążeniach Gładysz wrócił na swoją pozycję, co było dowodem na potencjał Polaka. Ostatecznie uplasował się na 19. pozycji w finale (kara za zderzak). W czasówce Maciek zajął 20. lokatę, w rankingu heatów był 12. i z tej pozycji ruszył do finałowej walki.

Znakomitą formę zaprezentował w finale Iwo Beszterda, który prezentował świetne tempo w wyścigu, zaliczając trzynaście przesunięć do przodu względem startu (to najwięcej z całej stawki). Iwo ruszył do rywalizacji z ostatniej linii startowej, ale zdołał wyprzedzić trzynastu rywali notując na mecie 22. lokatę. W czasówce nasz reprezentant w FIA Academy był dopiero 53. Po heatach kwalifikacyjnych 39., po super heatach 35., a w finale 22.

Czwarty z Polaków w kategorii OK Junior Marcel Kasprzycki (Ward Racing) swój udział zakończył na kwalifikacjach. Zajął 46. pozycję po super heatach (do finału kwalifikowało się 36 kierowców).

Zwycięzcą rundy w Kristianstad w OK Junior został rosyjski zawodnik Parolina Anatoly Khavalkin. Na podium stanął też inny Rosjanin, ale po weryfikacji kar spadł na 18. pozycję.

W kategorii OK wystartowało trzech Polaków. Niestety, nie zobaczyliśmy ich w finale. Karolowi Pasiewiczowi (Birel ART) i Maksymilianowi Obstowi (DPK Racing) do finałowej kwalifikacji zabrakło zaledwie dwóch i czterech punktów. Obaj zostali sklasyfikowani w rankingu po super heatach na 38. i 40. pozycji. Trzeci z Polaków Maksymilian Angelard (Lennox Racing) zajął 57. miejsce w kwalifikacjach. W czasówce polscy kierowcy plasowali się kolejno na 28., 43. i 57. pozycji.

Zwycięzcą kategorii OK został Jamajczyk Alex Powell z Kart Republic Motorsport, który finiszował przed dwoma mistrzami świata Keanem Nakamura-Bertą z Japonii i Tuukką Taponenem z Finlandii, który był czwarty. Trzeci w stawce finałowej finiszował Łotysz Tomass Stolcermanis.

Klasyfikacja OK
1. Alex Powell JAM (KR Motorsport) +P2
2. Kean Nakamura-Berta JAP (KR Motorsport) +1.179 -P1
3. Tomass Stolcermanis LAT (Energy Corse) +1.965 -P1
4. Tuukka Taponen FIN (Tony Kart) +4.969 +P5
5. Maksim Orlov (Parolin) +5.549 =

Klasyfikacja OKJ
1. Anatoly Khavalkin (Parolin) +P1
2. Jan Przyrowski POL (Tony Kart) +1.026 +P1
3. Guillame Bouzar LUX (Koski Motorsport) +5.570 -P2
4. Lewis Wherrell GBR (Forza) +6.267 +P1
5. Tiziano Monza SGP (DPK Racing) +9.627 +P4

19. Maciej Gładysz POL (RFM) +18.743 -P7 (+5s pen)
22. Iwo Beszterda POL (Parolin) +22.503 +P13

W klasyfikacji generalnej OKJ prowadzi Brytyjczyk Nathan Tye, który wyprzedza Anatolya Khavalkina czterema punktami. Z kolei w klasyfikacji generalnej seniorów liderem jest Joe Turney. Drugi jest Kean Nakamura Berta, a trzeci Alex Powell.