piątek, 9 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościPuchary im. Andrzeja Nytko w 24. Rajdzie Rzeszowskim

Puchary im. Andrzeja Nytko w 24. Rajdzie Rzeszowskim

Pół wieku temu Andrzej Nytko (1933-2006) był jednym z czołowych polskich kierowców rajdowych. Był nie tylko świetnym zawodnikiem Automobilklubu Krakowskiego, ale potrafił też wiedzą i doświadczeniem służyć innym klubom.

Podczas 24. Rajdu Rzeszowskiego (6-8 sierpnia 2015) została wręczona specjalna nagroda – Puchary im. Andrzeja Nytko, przeznaczone dla najlepszej załogi w grupie samochodów historycznych (HR3, HR4, HR+30). Zdobyli je Piotr Pluta i Wojciech Zdrojewski (Automobilklub Orski), jadący Oplem Kadett w klasie HR3. Na mecie przed rzeszowskim ratuszem puchary wręczali Urszula Nytko (wdowa po Andrzeju) i Łukasz Nytko (syn Andrzeja).

SONY DSC

Andrzej Nytko rozpoczął sportową karierę w 1952 od udziału w krakowskim wyścigu ulicznym o Kryształowy Puchar Grodu Podwawelskiego, w którym zajął drugie miejsce w klasie do 2 l. W latach 1965, 1966, 1969, 1971 zdobył szarfy Mistrza Polski, w 1969 nadano mu tytuł Mistrza Sportu. Jako członek kadry PZM wielokrotnie reprezentował Polskę w rajdach zagranicznych. W latach 1974-1978 zasiadał w zarządzie Automobilklubu Krakowskiego.

SONY DSC

W ustanowieniu nagrody ma swój udział Wojciech Martynuska, działacz Automobilklubu Rzeszowskiego, który współpracował z Andrzejem Nytko m.in. przy organizacji I Nocnego Rajdu Rzeszowskiego (impreza została rozegrana z 12 na 13 grudnia 1970). Do kierowania rajdem został zaproszony 37-letni wtedy Andrzej Nytko, który nie tylko pełnił funkcję komandora zawodów, ale też ufundował główną nagrodę – Puchar Komandorski, zdobyty przez Władysława Domańskiego (Automobilklub Warszawski/FSO, Polski Fiat 125p 1300). Podium uzupełnili Marek Ryndak (Automobilklub Rzeszowski, Syrena 104) i Janina Jedynakowa (Automobilklub Warszawski/FSO, Polski Fiat 125p 1300).

logo

Synowie Andrzeja kontynuują ojcowską pasję. Łukasz Nytko w hybrydowej Toyocie Yaris z powodzeniem uczestniczy w FIA Alternative Energies Cup (cykl rajdów dla samochodów z napędem alternatywnym), a mieszkający w Kanadzie Piotr z sukcesami startuje w Porsche 951 w tamtejszych wyścigach GT Challenge.

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zima! Bądźcie rozsądni [wideo] Nightride

Nightride streeto e36
Zima! Na weekend przewidywane są opady śniegu, co może zachęcić Was do wieczornych przejażdżek. Bądźcie rozsądni, pamiętajcie...

Goodyear FIA European Truck Racing Championship w Polsce – rozmowa z Markiem Nawareckim

Runda serii Goodyear FIA European Truck Racing Championship po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce....

Na nic WRC, jeśli Barbórka rozdaje karty

Takie Barbórki pamiętamy. Wspaniałe maszyny klasy WRC i wielkie nazwiska. A Barbórka i ulica Karowa i wywróciły...

Superbarbórka SuperOES 2022 – 10.12.2022

Toyota GR Yaris Tor Kielce SuperOES
Superbarbórka SuperOES 2022 - 10 grudnia na Torze Kielce odbędzie się tradycyjna, kielecka Superbarbórka. Istnieje możliwość zapisania...

Track Day Trophy – Torowa Barbórka w śnieżnych szatach

Borys piotrowski Barbórka TDT bmw compact
Track Day Trophy - finał tegorocznego sezonu tej ligi był prawdziwym baletem na śniegu. Szczególną gracją i...

NAJPOCZYTNIEJSZE