środa, 6 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościPuchary im. Andrzeja Nytko w 24. Rajdzie Rzeszowskim

Puchary im. Andrzeja Nytko w 24. Rajdzie Rzeszowskim

Pół wieku temu Andrzej Nytko (1933-2006) był jednym z czołowych polskich kierowców rajdowych. Był nie tylko świetnym zawodnikiem Automobilklubu Krakowskiego, ale potrafił też wiedzą i doświadczeniem służyć innym klubom.

Podczas 24. Rajdu Rzeszowskiego (6-8 sierpnia 2015) została wręczona specjalna nagroda – Puchary im. Andrzeja Nytko, przeznaczone dla najlepszej załogi w grupie samochodów historycznych (HR3, HR4, HR+30). Zdobyli je Piotr Pluta i Wojciech Zdrojewski (Automobilklub Orski), jadący Oplem Kadett w klasie HR3. Na mecie przed rzeszowskim ratuszem puchary wręczali Urszula Nytko (wdowa po Andrzeju) i Łukasz Nytko (syn Andrzeja).

SONY DSC

Andrzej Nytko rozpoczął sportową karierę w 1952 od udziału w krakowskim wyścigu ulicznym o Kryształowy Puchar Grodu Podwawelskiego, w którym zajął drugie miejsce w klasie do 2 l. W latach 1965, 1966, 1969, 1971 zdobył szarfy Mistrza Polski, w 1969 nadano mu tytuł Mistrza Sportu. Jako członek kadry PZM wielokrotnie reprezentował Polskę w rajdach zagranicznych. W latach 1974-1978 zasiadał w zarządzie Automobilklubu Krakowskiego.

SONY DSC

W ustanowieniu nagrody ma swój udział Wojciech Martynuska, działacz Automobilklubu Rzeszowskiego, który współpracował z Andrzejem Nytko m.in. przy organizacji I Nocnego Rajdu Rzeszowskiego (impreza została rozegrana z 12 na 13 grudnia 1970). Do kierowania rajdem został zaproszony 37-letni wtedy Andrzej Nytko, który nie tylko pełnił funkcję komandora zawodów, ale też ufundował główną nagrodę – Puchar Komandorski, zdobyty przez Władysława Domańskiego (Automobilklub Warszawski/FSO, Polski Fiat 125p 1300). Podium uzupełnili Marek Ryndak (Automobilklub Rzeszowski, Syrena 104) i Janina Jedynakowa (Automobilklub Warszawski/FSO, Polski Fiat 125p 1300).

logo

Synowie Andrzeja kontynuują ojcowską pasję. Łukasz Nytko w hybrydowej Toyocie Yaris z powodzeniem uczestniczy w FIA Alternative Energies Cup (cykl rajdów dla samochodów z napędem alternatywnym), a mieszkający w Kanadzie Piotr z sukcesami startuje w Porsche 951 w tamtejszych wyścigach GT Challenge.

inf.pras.

NOWOŚCI

Zielona Oliwka kończy sezon 2023 zwycięstwem na Karowej

Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk zakończyli sezon 2023 w najlepszy możliwy sposób. Załoga Peugeota 208 Rally4 zajęła...

Andreas Mikkelsen potwierdził rozstanie ze Skodą i Toksportem?

Mikkelsen
W ostatnich dniach internet aż huczy od plotek o ewentualnym powrocie świeżo upieczonego czempiona WRC2 na łono...

Szilveszter Rallye (Rajd Sylwestrowy) – kultowa impreza na Węgrzech

Rajd Sylwestrowy
Kultowa węgierska impreza Szilveszter Rallye, w Polsce znana potocznie jako "Rajd Sylwestrowy" pojedzie w dniach 27-29 grudnia.

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Sam Jeremy Clarkson zdradza prawdę

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Jeremy Clarkson Clarksons Farm farma Clarksona
Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Główny bohater - Jeremy Clarkson nie ukrywa odpowiedzi na to pytanie. Nie...

Mery Czepiel – „Puma” wylatuje z gniazda

Mery
W sezonie 2023 Mery Czepiel sięgnęła po trzeci tytuł WSMP, zdobywając brązowy medal za rywalizację w długim...

NAJPOCZYTNIEJSZE