Rajd Akropolu: grecki motorsport wyróżniony po raz kolejny

Rajd Akropolu
fot. wrc.com

66. EKO Rajd Akropolu, po raz drugi z rzędu, został uznany za najlepsze, sportowe wydarzenie roku 2022 w Grecji. Jak widać, Grecy wspierają rodzimy motorsport, o czym świadczą nagrody wręczone podczas konkursu Boussias Sports Marketing Awards.

Rajd Akropolu, po raz drugi z rzędu, został obsypany nagrodami na corocznej gali Boussias Sports Marketing Awards. Grecy docenili swoją rundę Rajdowych Mistrzostw Świata w kilku kategoriach. Po pierwsze, 66. edycja EKO Acropolis Rally zdobyła najwyższe wyróżnienie w konkursie, stając się ponownie najlepszą, grecką imprezą sportową w 2022 roku. Zwrócono uwagę na widowiskowy superoes, i wypełniony aż po brzegi Stadion Olimpijski w Atenach.

Nie zabrakło również wyróżnień za ekologię. Rajd Akropolu uzyskał złoty medal w kategorii „Green Brand Awards”. Wyróżnienie to związane było z ubiegłorocznym certyfikatem FIA, który ocenił „zielone” starania organizatorów aż na… trzy gwiazdki. Naturalnie, 66. edycja rajdu otrzymała też złoty medal za najlepszą imprezę motorsportową. Ostatnie trofeum to srebrny medal za najlepsze, motorsportowe treści. Wyróżniono bowiem serię podcastów pt. „Acropolis Rally Stories, pressented by Betsson” (dostępne na stronie internetowej pod.gr).

Stadion pełen dramaturgii

Rywalizację w EKO Acropolis Rally 2022 otworzył widowiskowy superoes rozgrywany na Stadionie Olimpijskim w Atenach. Przeszło dwukilometrowa próba padła łupem Thierrego Neuville’a, Belg pokonał Fina Teemu Suninena o zaledwie jedną dziesiątą sekundy. Warto jednak zauważyć, iż fabryczny kierowca Hyundaia podróżował najmocniejszą konstrukcją Rally1, zaś Suninen wystartował w samochodzie klasy Rally2. Na Stadionie doszło również do dwóch, prawdziwych dramatów – Andreas Mikkelsen urwał zawieszenie i pożegnał się z walką o tytuł w WRC2, spore kłopoty miał także Gregoire Munster. Wydech jego Hyundaia zaczął topić karoserię. Obaj Panowie nie ukończyli oesu, korzystając z systemu super rally.

Ostatecznie Rajd Akropolu przerodził się w prawdziwy, grecki festiwal Hyundaia. Neuville zajął pierwsze miejsce, Ott Tanak był drugi, podium uzupełnił Dani Sordo. Zdecydowanie, była to najlepsza runda w wykonaniu koreańskiego producenta. Niemniej jednak, mimo gigantycznej zdobyczy punktowej Gazoo Racing i Kalle Rovanpera byli już pewni swego…

Klasyfikację generalną EKO Acropolis Rally 2022 znajdziecie na stronie ewrc-results.com. Po najgorętsze wieści z rodzimych oraz światowych oesów zapraszamy na rallyandrace.pl.