środa, 10 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościRajd Dakar: Domżała i Marton mieli etap z przygodami

Rajd Dakar: Domżała i Marton mieli etap z przygodami

Przedostatni etap tegorocznego Rajdu Dakar miał być decydujący dla klasyfikacji generalnej i jak zapowiadali organizatorzy mógł wywrócić ją do góry nogami. Tak stało się w klasie SSV, gdzie zmienił się lider, a bracia Goczałowie zamienili się miejscami. Aron Domżała i Maciej Marton chcieli sięgnąć po etapowy triumf i początkowo przewodzili stawce, ale stracili sporo czasu, kiedy wyprzedzając w kurzu złapali kapcia.

Czwartek na Dakarze zapowiadał twardą walkę i bardzo wymagający teren. Sporo wydm, wyschniętych koryt rzecznych i długie, wąskie fragmenty, na których kurz niemal uniemożliwiał wyprzedzanie. Aron Domżała i Maciej Marton po drugim miejscu na 10. etapie postanowili powalczyć o zwycięstwo i od startu narzucili bardzo mocne tempo.

– Dobrze rozpoczęliśmy ten etap i prowadziliśmy, ale niestety po raz kolejny trafiliśmy na tę samą litewską załogę, która nie chciała nas przepuścić. Na oesie było bardzo dużo kurzu. Oni widzieli wszystko, a my musieliśmy jechać z mocno ograniczoną widocznością i szybciej, żeby móc wyprzedzić. Zaryzykowaliśmy i tak, jak wczoraj złapaliśmy kapcia, ale tym razem spowodowało to większą stratę czasową… Niestety niesportowe zachowanie zepsuło nam drugi dzień z rzędu – przyznał rozgoryczony Aron Domżała.

Polska załoga w Mavericku Can-Am Factory South Racing nie zamierzała się jednak poddać. Po uporaniu się z awarią wróciła na trasę i ruszyła w pogoń za rywalami. Biało-czerwoni nie mieli już co prawda szans na zwycięstwo, ale okazali się bezcenni dla kolegów z zespołu.

– Na końcówce oesu dogoniliśmy Austina Jonesa i cieszymy się, że mogliśmy się przydać i mu pomóc. Miał problem, bo działał my tylko napęd na tylną oś. Na wydmach jechaliśmy więc przed nim, żeby lepiej mógł czytać trasę, prowadzić bezpieczniej i pewniej. Asekurowaliśmy go już do samego końca i mam nadzieję, że dołożyliśmy w ten sposób cegiełkę do jego dobrego wyniku jutro na mecie Rajdu Dakar – zakończył Aron Domżała.  

Etap wygrał po raz szósty Marek Goczał, który wskoczył na trzecie miejsce w klasyfikacji po tym, jak z awarią na trasie musieli zmagać się Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem. Młodszy z braci spadł na piąte miejsce. Nastąpiła również zmiana lidera, którym po problemach Austina Jonesa został inny zawodnik Can-Am Factory South Racing – Gerard Farres Guell. Amerykanin spadł na drugą pozycję. Aron Domżała i Maciej Marton są na 14. miejscu.

W piątek ostatni, szybki etap liczący 164km. Trudno spodziewać się znaczących zmian w klasyfikacji, aczkolwiek historia Dakaru pokazuje, że zawsze w ostatnim etapie ktoś traci szansę na ukończenie rajdu. Nie można być pewnym miejsca dopóki nie dotrze się do mety.

Wyniki XI etapu:
1. Marek Goczał/Łukasz Łaskawiec (POL) 4:13.12
2. Gerard Farres Guell/Diego Ortega Gil (ESP) +3.37
3. Rokas Baciuska/Oriol Mena (LTU/ESP) +6.08

11. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +29.07
21. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +46.17

Klasyfikacja T4:
1. Gerard Farres Guell/Diego Ortega Gil (ESP) 45:24.07
2. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +1.41
3. Marek Goczał/Łukasz Łaskawiec (POL) +17.59

5. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +29.14
14. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +7:09.05

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Nowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Oficjalnie, Nordschleife zyskało nowego, elektrycznego króla! Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche pobił rekord okrążenia "zielonego piekła'' wśród...

25. Grand Prix Sopot – Gdynia Harmonogram GSMP

Przed nami wyjątkowe Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia czyli Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski nad morzem....

Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia: emocje gwarantowane

Mimo, iż starty bolidów na trasie Sopot – Gdynia są od lat motorsportową prehistorią, na polskich trasach...

Lewis Hamilton o finale sezonu 2021: „Nie dam się oszukać w ten sposób”.

Lewis Hamilton przez wiele miesięcy nie komentował pełnego kontrowersji finału sezonu 2021 i wydawało się, iż Lewis...

Wracają szutry na Warszawskich Siekierkach

Pod koniec sierpnia w stołecznym kalendarzu imprez dla kierowców amatorów powróci klasyk. Dawno nieodwiedzana lokalizacja z efektownym...

NAJPOCZYTNIEJSZE