poniedziałek, 18 października, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościRajd Hiszpanii - harmonogram i zapowiedź

Rajd Hiszpanii – harmonogram i zapowiedź

Słoneczna Hiszpania stanie się areną jedenastej rundy czempionatu WRC 2021. Kataloński asfalt może wyłonić tegorocznego mistrza w aż trzech kategoriach.

Jeżeli powoli dopada Was jesienna depresja, miejsce szklanki soku przejęła już wieczorna herbata, a ponura, deszczowa aura i pierwsze przymrozki dają się Wam we znaki, mamy receptę na poprawę humoru. Już w najbliższy weekend najlepsi kierowcy rajdowi ruszą do walki o prym na asfaltowych, krętych odcinkach Rajdu Hiszpanii, jedenastej rundy sezonu. Będzie to okazja aby choć na chwilę, przynajmniej wirtualnie, przenieść się do cieplejszych rejonów kontynentu i zasmakować motorsportowych emocji w iście królewskim wydaniu.

Rajd Hiszpanii może być przełomową próbą tegorocznego sezonu. W Katalonii na pewno poznamy mistrza juniorskich kategorii WRC. Istnieje też ogromna szansa, że zespół Toyoty oficjalnie odbierze tytuł mistrza konstruktorów. Może być to okazja do podwójnego triumfu, bo ósmy mistrzowski tytuł w karierze zapewnić sobie może lider tabeli, Sebastien Ogier.

Bogata lista startowa

Jak na razie na liście startowej widnieją 73 załogi, co można uznać za ogromną poprawę w porównaniu do ostatniej rundy i okrojonej listy uczestników Rajdu Finlandii. Na asfaltowych trasach zobaczymy aż 11 samochodów królewskiej grupy WRC. Cztery duety zgłosił team Toyoty, gdzie większość oczu spoglądać będzie na rywalizację Sebastiena Ogiera i Elfyna Evansa. Hyundai desygnował trzy swoje załogi, Ford M-Sport zgłosił dwie rajdowe Fiesty, również dwa samochody zgłosiła ekipa 2C Competition. Będzie to szansa dla młodego Solberga, który zaliczy oficjalny debiut na asfaltowej nawierzchni za kierownicą samochodu WRC. Oliver miał już okazję na podobny start, ale nie była to runda z kalendarza turnieju.

W grupie WRC2 zgłoszono 9 załóg. Na krętych odcinkach zobaczymy między innymi Madsa Ostberga, Nikolaia Griazina, Jarriego Huttunena czy Teemu Suninena. Ostberg powalczy o awans na fotel lidera klasyfikacji, jak na razie traci jedynie osiem punktów do Mikkelsena.

Najważniejsza dla polskich kibiców będzie klasa WRC3. Swój start potwierdził zajmujący drugie miejsce w tabeli Kajetan Kajetanowicz. „Kajto” traci jak na razie 15 oczek do Yohana Rossela, Francuz nie pojawi się na katalońskich oesach. Nie znamy oficjalnego powodu tej absencji. W sieci pojawiły się jednak informacje, że lider klasyfikacji ma duże problemy z budżetem, nie stać go na kolejne starty i walkę o mistrzowski tytuł w WRC3. Wygrana Kajetana może mieć kluczowe znaczenie dla końcowego wyniku klasyfikacji.

Pełna lista zgłoszeń do Rally RACC dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej imprezy.

Kręte odcinki specjalne

Organizatorzy przygotowali dla zawodników 17 odcinków specjalnych. Rywalizację otworzy czwartkowy shakedown i ceremonia startu. W piątek na kierowców czeka 6 prób, w sobotę będzie ich 7 a ostatnia niedziela ograniczy się do trzech oesów i finałowego, dodatkowo punktowanego power stage Riudecanyes. Cała trasa opiewa na ponad 1100 kilometrów, z czego próby sportowe wynosić będą około 280 kilometrów. Będzie to mieszanka szybkich, równych jak stół asfaltowych odcinków i niewybaczających błędów barierek. Nie zabraknie miejskiego odcinka wytyczonego tuż obok linii brzegowej i plaży Salou. Prawdziwą gratką dla kibiców będzie oczywiście rondo na odcinku Riudecanyes. Pytanie, czy podczas power stage’a załogi pozwolą sobie na dodatkowy obrót ku uciesze zgromadzonych wokół fanów?

Dokładne trasy wraz z adnotacjami znajdziecie również na oficjalnej stronie Rally RACC. Sprawdźcie też powyższy materiał, który znakomicie przybliża pełen harmonogram rajdu.

fot. Rally RACC – oficjalny profil Facebook

Koniec emocji w WRC?

Ewentualny triumf Sebastiena Ogiera i potknięcie Elfyna Evansa oznacza, że w najbliższy weekend możemy poznać aż trzech mistrzów – klasy JWRC, WRC oraz producentów. Taki stan rzeczy na pewno negatywne wpłynie na odbiór ostatnich rund. Dla nas jednak sezon na pewno się nie skończy, bo o końcowy sukces i tytuł dla Polski walczyć będzie Kajetan Kajetanowicz. Jakie jest Wasze zdanie? Kto według Was zatriumfuje w słonecznej Hiszpanii?

Czekamy na Wasze typy. Przez cały weekend będziemy Was informować o najważniejszych wydarzeniach, kraksach i przetasowaniach w tabeli. Liczymy na wielkie emocje, malownicze krajobrazy i kawał rajdowych wspomnień. I delikatnie trzymamy kciuki, aby zawodnicy nie rozwiali najważniejszych niewiadomych już na samym początku. Niech sezon trwa nadal!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby spełnić marzenia i przenieść umiejętności z symulatora na tory i oesy. Kontakt: jakub.socha@rallyandrace.pl

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

3. Rally Radków 2021 – Tarmac Masters – video

Nagrania z łączników szutrowych i podstępnych miejsce z 3. Rally Radków 2021 - Tarmac Masters.

7 runda Rallycross Słomczyn i 5 runda Autocross – harmonogram i bilety.

Ostatnie finałowe starcie Rallycross i Autocross już w ten weekend na Autodromie Słomczyn! Przed nami 7, finałowa i...

WRC Rajd Katalonii – asfaltowe prędkości

Zapraszamy na ciekawy materiał pokazujący jak niesamowicie radzą sobie kierowcy i ich maszyny na krętych drogach Katalonii....

To był finał ERX3 2021 z Litwinowiczem z pierwszej linii

Circuito Internacional de Montalegre w Portugalii gościł kierowców Mistrzostw Świata Rallycross i Mistrzostw Europy. Polskie barwy samotnie...

Zwroty akcji na Słowacji – zagraniczna runda Motul HRSMP dla Lutego i Celińskiego

To nie był wyłącznie słodki rajd dla duetu Luty/Celiński. Długa jazda za wolniejszymi rywalami i 20 sekund...

NAJPOCZYTNIEJSZE