poniedziałek, 5 czerwca, 2023
Strona głównaRajdy79. Rajd Polski 2023 - harmonogram, transmisja

79. Rajd Polski 2023 – harmonogram, transmisja

Przed nami jedno z największych wydarzeń sezonu 2023, prawdziwe creme de la creme motorsportowej rywalizacji nad Wisłą. Wielkimi krokami zbliża się… Orlen 79. Rajd Polski – druga runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz trzecia runda Mistrzostw Starego Kontynentu FIA ERC. W Mikołajkach pojawią się najlepsi zawodnicy rodzimych i europejskich oesów, zaś biało-czerwoną ofensywę poprowadzą ubiegłoroczni triumfatorzy, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Lepiej zapnijcie pasy, gdyż mazurskie szutry zagwarantują nam nie lada emocje!

Kończymy odliczanie! Już za chwilkę, dosłownie za momencik Mazury staną się europejską stolicą rajdów samochodowych… Wielkimi krokami zbliża się bowiem Orlen 79. Rajd Polski, jedna z największych, motorsportowych imprez nad Wisłą. Analogicznie do poprzednich lat, próby sportowe szutrowego klasyka stanowić będą arenę walk Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC. Czeka nas ogromne widowisko! Mówiąc w skrócie, Mazury będą świadkami wręcz epickiej… trzymającej w napięciu batalii!

Do Mikołajek zjedzie się prawdziwa śmietanka rodzimej oraz europejskiej jazdy na opis. W ramach czempionatu RSMP o punkty powalczy trzydzieści pięć załóg, zaś czternaście z nich zgłosiło się też do rywalizacji w ERC. Listę otwierają ubiegłoroczni zwycięzcy, Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk, dzięki którym po blisko dekadzie posuchy triumf w mazurskim klasyku powrócił w ręce gospodarzy. W krainie jezior nie zabraknie też urzędującego lidera „generalki” Mistrzostw Polski, Grzegorza Grzyba. Ciekawostką jest sportowy powrót Adriana Chwietczuka, natomiast do sporych zaskoczeń należy nieobecność Kacpra Wróblewskiego…

Na szutrowych odcinkach zobaczymy istną plejadę gwiazd Mistrzostw Starego Kontynentu. Stawkę Rajdu Polski otwiera lider sezonowej klasyfikacji, Hayden Paddon. Dołączą do niego między innymi urzędujący mistrz FIA ERC Efren Llarena, Martins Sesks, Erik Cais, Simone Tempestini, Filip Mares, Simone Campedelli i Tom Kristensson. Nie mogło także zabraknąć prawdziwych gigantów jazdy na luźnej nawierzchni – Madsa Ostberga czy Mikko Heikkili. Z wielką uwagą śledzić będziemy poczynania Maxa McRae, bratanka wielkiego Colina McRae.

fot. Maciej Niechwiadowicz

Harmonogram Rajdu Polski 2023:

Piątek, 19 maja:
– 10:30 – Przejazdy treningowe „Baranowo”
– 12:30 – Odcinek kwalifikacyjny „Baranowo”
– 16:30 – Wybór pozycji startowych (Rynek w Mikołajkach)
– 17:00 – Ceremonia startu (Rynek w Mikołajkach)
– 18:30 – OS1 „Mikołajki Arena 1”

Sobota, 20 maja:
– 7:10 – Park Serwisowy A – Mikołajki (15 minut)
– 8:45 – OS2 „Świętajno 1”
– 9:45 – OS3 „Markowskie 1”
– 10:35 – OS4 „Wieliczki 1”
– 12:45 – Park Serwisowy B – Mikołajki (30 minut)
– 14:35 – OS5 „Świętajno 2”
– 15:35 – OS6 „Markowskie 2”
– 16:25 – OS7 „Wieliczki 2”
– 18:30 – OS8 „Mikołajki Arena 2”
– 18:55 – Park Serwisowy B – Mikołajki (45 minut)

Zobacz teżRajd Polski 2023 – mapy, parkingi, punkty obsługi kibica, bilety

Niedziela, 21 maja:
– 6:30 – Park Serwisowy D – Mikołajki (15 minut)
– 8:05 – OS9 „Barczewo 1”
– 8:55 – OS10 „Biskupiec 1”
– 10:05 – OS11 „Gmina Mrągowo 1”
– 10:55 – OS12 „Mikołajki 1”
– 11:30 – Park Serwisowy E – Mikołajki (30 minut)
– 13:20 – OS13 „Barczewo 2”
– 14:10 – OS14 „Biskupiec 2”
– 15:40 – OS15 „Mikołajki 2”
– 17:05 – OS16 „Gmina Mrągowo 2” (Power Stage)
– 17:45 – Park Serwisowy F – Mikołajki (10 minut)
– 18:15 – Ceremonia mety (Rynek w Mikołajkach)

Podsumowując, organizatorzy przygotowali aż szesnaście odcinków specjalnych o łącznej długości przeszło stu osiemdziesięciu kilometrów. Poza dobrze znanymi, wręcz kultowymi próbami do harmonogramu dodano też zupełnie nowe sprawdziany – oes „Barczewo” oraz „Biskupiec”. Wisienką na torcie będzie widowiskowy odcinek „Mikołajki Arena”, na którym zawodnicy zmierzą się ze sobą w parach, rywalizując na torze równoległym. Triumfatorów 79. edycji Rajdu Polski poznamy w niedzielę, około godziny 17:30. Mamy nadzieję, iż tak jak przed rokiem na najwyższym stopniu podium powiewać będzie… biało-czerwona flaga!

fot. Motowizja – oficjalny profil Facebook

Rajd Polski w… Twoim domu!

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowanie każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Komplet informacji o 79. edycji mazurskiego klasyka znajdziecie na oficjalnej stronie rajdu. Po najgorętsze wieści z szutrowych oesów Rajdu Polski zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zwycięski finał Damiana Litwinowicza – Portugalia ERX

Zapraszamy na pełną relację z finałowego wyścigu Mistrzostw Europy Rallycross na torze Montalegre w Portugalii. Damian Litwinowicz...

Cenne punkty za 4. miejsce Rajdzie Podlaskim

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski zaprezentowali bardzo dobre tempo podczas 42. Rajdu Podlaskiego, zajmując 4. miejsce w...

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here