wtorek, 6 czerwca, 2023
Strona głównaRajdyRajd Polski 2023: Marczyk liderem, idealne urodziny Gospodarczyka

Rajd Polski 2023: Marczyk liderem, idealne urodziny Gospodarczyka

Hat-trick! Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk byli dziś najszybsi na treningu, odcinku kwalifikacyjnym i inauguracyjnej próbie „Mikołajki Arena”. Załoga Orlenu rozpoczyna 79. Rajd Polski od zwycięstwa, budując niecałą sekundę przewagi nad Haydenem Paddonem. Wirtualne „pudło” na Mazurach uzupełnia Czech, Erik Cais.

Oficjalnie, rozpoczęliśmy największe, motorsportowe święto sezonu 2023! Dosłownie przed chwilą zakończył się inauguracyjny odcinek specjalny „Mikołajki Arena 1” – istna wizytówka Rajdu Polski rozgrywana na wyjątkowym, szutrowym obiekcie. Tor może pochwalić się dość niecodzienną historią. Powstał bowiem wyłącznie po to, aby… ugościć stawkę czempionatu WRC podczas Orlen Platinum 66. Rajdu Polski 2009! Dzisiejsza batalia na mazurskiej arenie padła łupem gospodarzy, Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Zwycięzcy poprzedniej edycji pokazali się ze świetnej strony pewnie pokonując Haydena Paddona oraz Erika Caisa.

Piątkowy sukces był znakomitym prezentem dla Szymona Gospodarczyka, który obchodził dziś swoje trzydzieste ósme urodziny. Mamy nadzieję, iż celebracja odrobinę się przedłuży, osiągając swój kulminacyjny moment podczas ceremonii wręczenia pamiątkowych medali!

fot. Miko Marczyk – oficjalny profil Facebook

Dwa kilometry na „dzień dobry”

Najlepszą piątkę ERC, obok wspomnianych Marczyka, Paddona i Caisa skompletowali Efren Llarena oraz Grzegorz Grzyb. Hiszpan stracił do Mikołaja blisko półtorej sekundy, Grzegorz przeciął linię mety dwie sekundy później. Wśród duetów dysponujących maszynerią Rally3 najlepszy okazał się faworyt, Jon Armstrong w najnowszej Fieście. Drugą lokatę zajął Piotr Parys, zaś na trzecim miejscu uplasował się Paolo Soria. Argentyńczyk przyjechał do Polski w Renault Clio Rally3, dla francuskiej konstrukcji jest to dziewiczy start w turnieju FIA ERC. Wśród załóg klasy ERC4 najlepiej poradzili sobie Szwedzi, Mile Johansson i Johan Gronvall.

Zobacz też: Rajd Polski 2023 – harmonogram, transmisja imprezy

Przechodząc do podsumowania tabeli rodzimego czempionatu, za Marczykiem i Grzybem znajduje się Łukasz Byśkiniewicz pilotowany przez Daniela Siatkowskiego. Reprezentant TVN Turbo ma tylko kilka dziesiątych sekundy przewagi nad Płachytką oraz Gerberem. W klasie 3. prowadzi Piotr Krotoszyński, liderem grupy 4. i 2WD jest drużyna Predko/Jurgała.

Jak wiemy, na starcie w Mikołajkach nie zjawił się Rafał Kwiatkowski. Zawodnik Valvoline Rally Team zaliczył mocną kraksę na odcinku kwalifikacyjnym i pożegnał się z imprezą… Pierwszego oesu nie ukończył jeden z młodych talentów Toyota Gazoo Racing. Japończyk Yuki Yamamoto zatrzymał się w połowie odcinka z powodu rozsypanego wału napędowego.

Rajd
fot. Rajd Polski – oficjalny profil Facebook

Rajd zacznie się o poranku!

Właściwa batalia rozpocznie się jutro o poranku, kiedy stawka 79. Rajdu Polski zmierzy się z „prawdziwymi” odcinkami specjalnymi. Na zawodników czekają próby „Świętajno” (8:45, 14:35), „Markowskie” (9:45, 15:35) i „Wieliczki” (10:35, 16:25), zaś ostatnim wyzwaniem będzie kolejna wizyta na torze w Mikołajkach (18:30). Organizator zaplanował krótki zjazd do serwisu o 12:45 (30 minut na ewentualne naprawy lub korektę ustawień). Sumarycznie załogi zgłoszone do walki w ramach RSMP i ERC pokonają około sto kilometrów na „ostro”.

Klasyfikację 79. edycji Rajdu Polski znajdziecie na stronie Polskiego Związku Motorowego. Po najgorętsze wieści z szutrowych oesów Rajdu Polski zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zwycięski finał Damiana Litwinowicza – Portugalia ERX

Zapraszamy na pełną relację z finałowego wyścigu Mistrzostw Europy Rallycross na torze Montalegre w Portugalii. Damian Litwinowicz...

Cenne punkty za 4. miejsce Rajdzie Podlaskim

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski zaprezentowali bardzo dobre tempo podczas 42. Rajdu Podlaskiego, zajmując 4. miejsce w...

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here