niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościRajd Polski 2023: Marczyk najszybszy na kwalifikacjach, "dzwon" Kwiatkowskiego

Rajd Polski 2023: Marczyk najszybszy na kwalifikacjach, „dzwon” Kwiatkowskiego

Mikołaj Marczyk okazał się najszybszy zarówno na porannych treningach, jak i na oficjalnym odcinku kwalifikacyjnym. Niestety, 79. Rajd Polski ma już pierwszych pechowców. Rafał Kwiatkowski roztrzaskał swoją Fabię Rally2. Uszkodzenia auta okazały się zbyt poważne, podopieczny Valvoline Rally Team nie wróci do walki…

Choć oficjalny start Orlen 79. Rajdu Polski zaplanowano na godzinę 17:00, a inauguracyjny odcinek „Mikołajki Arena 1” wystartuje dopiero o 18:30, zmagania na Mazurach zdążyły już nabrać rumieńców. O poranku załogi mogły zmierzyć się z odcinkiem testowym, a czołówka czempionatu FIA ERC stanęła do obowiązkowego odcinka kwalifikacyjnego. Krótka, przeszło trzykilometrowa próba „Baranowo” padła łupem zeszłorocznych zwycięzców, Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Załoga Orlen Teamu potwierdziła swoją wysoką formę. Niestety, mniej szczęścia mieli podopieczni Valvoline Rally Team. Rafał Kwiatkowski pilotowany przez Kamila Kozdronia rozbił swoją Fabię Rally2 w trakcie „kwalifikacji”. Zniszczenia maszyny są zbyt poważne. Kwiatkowski poinformował już swoich fanów, iż nie wróci dziś do rywalizacji.

Cisza przed burzą

O 10:30 zawodnicy mogli rozpocząć treningowe przejazdy po odcinku „Baranowo”. W obu podejściach najszybsi byli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Reprezentanci Orlenu przecięli linię mety odpowiednio z czasem 1:55:659 oraz 1:54:356. Drugi wynik wykręcili jedni z faworytów – Mads Ostberg i Patrik Barth (1:56:336). Trzeci czas zanotowali liderzy klasyfikacji generalnej FIA ERC, Hayden Paddon i John Kennard (1:56:524). Jeśli chodzi o pozycje pozostałych Polaków, Grzegorz Grzyb zajął szesnaste miejsce (1:59:452). Drugą dziesiątkę zamknął Łukasz Byśkiniewicz (2:01:447). Czołówka Mistrzostw Świata FIA ERC powróciła na próbę „Baranowo” o 12:30. Rozegrano obowiązkowy odcinek kwalifikacyjny.

W oficjalnym „przetarciu” po raz kolejny najlepszy czas uzyskali Marczyk i Gospodarczyk. Polacy zamknęli kwalifikacje z czasem 1:55:116. Fin Miko Heikkila okazał się wolniejszy o raptem jedną dziesiątą sekundy (1:55:213). Wirtualne podium uzupełnił Haydon Paddon (1:55:405). Grzyb był siedemnasty (2:00:208), Byśkiniewicz dwudziesty (2:02:542) zaś Kołtun oraz Płachytka zameldowali się w trzeciej dziesiątce. Sesja zakończyła się jednak naprawdę smutnym akcentem. Rafał Kwiatkowski oraz Kamil Kozdroń uderzyli w drzewo, niszcząc swoją Fabię. Skutkiem tego były poważne uszkodzenia, które uniemożliwiają im dalszy udział w imprezie. Ostatecznie ekipa Valvoline Rally Team kończy udział w rajdzie.

Rajd
fot. Łukasz Kos

Odliczanie do pierwszego oesu

Zanim stawka Orlen 79. Rajdu Polski stanie do walki na pierwszej próbie sportowej, około 16:30 odbędzie się wybór pozycji startowych (czołówka ERC), zaś na 17:00 zaplanowano uroczystą ceremonię startu i przejazd przez rampę na rynku w Mikołajkach. Inauguracyjny oes „Mikołajki Arena 1” wystartuje punktualnie o godzinie 18:30. Dziś odbędzie się tylko jeden sprawdzian, prawdziwa batalia rozpocznie się w sobotę, próbą „Świętajno 1” (8:45).

Komplet informacji o 79. edycji mazurskiego klasyka znajdziecie na oficjalnej stronie rajdu. Po najgorętsze wieści z szutrowych oesów Rajdu Polski zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here