Tegoroczna, jubileuszowa edycja Rajdu Polski po rocznej epidemicznej przerwie szykowana jest z serią niespodzianek. Po pierwsze, 77 edycja odbędzie się pod barwami Orlenu, a po drugie, po raz pierwszy jej finał odbędzie się w Stolicy! 

Co dziś wiemy o jubileuszowej edycja Rajdu Polski, który obchodzi w tym roku swoje 100 lecie? Runda Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy w znacznej części odbędzie się w okolicy Mikołajek, a jej baza tradycyjnie będzie przy hotelu Gołębiewski. Niezmieniona została tej jej charakterystyka, czyli nadal będzie to głównie rajd szutrowy. Tor Mikołajki oczywiście również znajdzie się w programie rajdu. Jednak sporo wskazuje, że finał imprezy może odbyć się nie na Mazurach, ale na Mazowszu, a dokładnie w Warszawie. I tu oczywiście od razu na myśl przychodzi… Karowa.

Z Mikołajek do Warszawy

O samych trasach na razie nie wiele wiadomo. Kierunek na południe do stolicy sugeruje ogromny dystans dojazdowy chyba, że organizator rozwiąże to inaczej. Tutaj będzie finałowy odcinek oraz meta rajdu. Jeśli auta będą jechać do Warszawy „na kołach” to za pewne po drodze będą odcinki sportowe, a w samej Warszawie odcinek finalowy. Współorganizacją trasy zajmie się Automobilklub Polski, który w tym roku kończy już 111 lat, więc na pewno będzie chciał zrobić to wyjątkowo. Szybka analiza stołecznych warunków rajdowych pokazuje, że mimo że zajmuje ono ogromny obszar, samych miejsc nadających się na odcinek jest bardzo mało. Ostatnie stołeczne trasy Rajdu Barbórka to Żerań, Bemowo, Służew i… Karowa. Obecnie dostępna jest tylko Karowa i to miejsce jest naszym faworytem na finał Rajdu Polski.

Jedyne co może popsuć plany to pandemia koronawirusa, który pozbawił już nas Rajdu Polski w roku 2020. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja dojdzie do skutku i będzie można spokojnie wybrać się na odcinki specjalne.

fot. Michał Kondrowski, Robert Taperek