Wyjątkowo trudne warunki pogodowe panowały na popołudniowej pętli sobotniego etapu Rajdu Sardynii. Spadł ulewny deszcz, który miejscami zamienił trasę rajdu w błotnistą przeprawę. Woda zalegała w koleinach, a to powodowało, że kierowcy stale zmagali się ze zjawiskiem aquaplaningu. Większych strat uniknęli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy przed finałowym dniem prowadzą w WRC2 Challenger i zajmują czwarte miejsce w WRC2!

Na drugiej pętli duet ORLEN Rally Team starał się utrzymać koncentrację i nabierać doświadczenia w warunkach, w jakich nie jeździli jeszcze nowym samochodem. O trudach włoskiej rundy WRC przekonał się między innymi ośmiokrotny mistrz świata Sebastien Ogier, który na śliskiej partii wypadł z trasy czternastej próby i nie wrócił już do dzisiejszej rywalizacji. Kajetanowicz i Szczepaniak prowadzą w kategorii WRC2 Challenger i walczą o podium w WRC2. 

– Za nami udana sobota, choć na przemian deszczowa i sucha. Pogoda zaskakiwała. Byliśmy przygotowani w kwestii opon, natomiast muszę popracować jeszcze nad ustawieniami samochodu na mokrą nawierzchnię, a i na suchej też jest jeszcze wiele do zrobienia. Na pewno będę starał się wykorzystać jutrzejszy dzień. Prowadzimy w kategorii Challenger, jesteśmy w czołówce na odcinkach specjalnych i w klasyfikacji rajdu WRC2, więc jest OK. Kiedy jest dużo błota, nie jesteśmy w stanie wszystkiego umieścić w naszych notatkach, ponieważ za każdym szczytem przyczepność może się zmienić. Nawet bez tych dodatkowych informacji w moim opisie jest już bardzo bogato i Maciek ma czasami trudności, by to przeczytać, a ja, by przetworzyć wszystkie komendy. Potrafi być ich nawet siedem dotyczących tylko jednego zakrętu. Jutro na pewno postaram się pojechać tak szybko, jak potrafię – mówił Kajetan Kajetanowicz, reprezentant ORLEN Rally Team.

Niedzielny etap Rajdu Sardynii mierzy łącznie nieco ponad 46 kilometrów. Na zawodników czekają dwa dwukrotnie pokonywane odcinki specjalne: OS 16/18 Arzachena – Braniatogghiu (15,22 km) oraz OS 17/19 Sardegna (7,79 km), który podczas ponownego przejazdu będzie dodatkowo punktowanym Power Stage’m. 

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają partner tytularny ORLEN Rally Team – PKN ORLEN, a także partner techniczny Delphi Technologies, Pirelli, ATC CARGO S.A., marka PLATINUM ORLEN OIL, marka QUAZAR LOTOS OIL oraz SJS S.A.

Rajd Sardynii 2023, klasyfikacja WRC2 po OS 15:

1. Fourmaux/Coria (Ford Fiesta Rally2) 3:18:48,6 s
2. Mikkelsen/Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +25,7 s
3. Suninen/Markkula (Hyundai i20 N Rally2) +2:34,7 s
4. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +3:28,8 s
5. Rossel/Dunand (Citroën C3 Rally2) +3:39,6 s
6. Marczyk/Gospodarczyk (Škoda Fabia RS Rally2) +5:21,1 s
7. Cais/Těšínský (Škoda Fabia RS Rally2) +6:18,0 s
8. Munster/Louka (Ford Fiesta Rally2) +8:13,2 s
9. Joona/Shemeikka (Škoda Fabia RS Rally2) +8:35,5 s
10. Prokop/Ernst (Škoda Fabia RS Rally2) +8:39,6 s