wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaNA TOPIERajd Sardynii dla Hyundaia. Sukces polskich załóg w WRC2

Rajd Sardynii dla Hyundaia. Sukces polskich załóg w WRC2

Rajd Sardynii 2023 już za nami. Na włoskich szutrach najszybszą załogą była ekipa jadąca Hyundaiem – Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe. Na podium WRC2 uplasowali się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk finiszowali na piątej pozycji.

Rajd Sardynii to jeden z klasyków w kalendarzu WRC. Impreza ulokowana na malowniczej włoskiej wyspie obchodziła w tym roku okrągłą – dwudziestą rocznicę. Kierowcy walczyli na 19 „oesach” o łącznej długości niemal 321 kilometrów. W tym roku nie obyło się bez niespodziewanych zwrotów akcji, które zaserwowała pogoda. Intensywne opady deszczu sprawiły, że niektóre odcinki bardziej przypominały przeprawę off-roadową.

Zobacz: Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski – RSMP 2023

Zwycięzcami Rajdu Sardynii 2023 zostali Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe, startujący w Hyundaiu i20 N Rally1. Belgijska załoga zaliczyła pierwszy triumf w tym sezonie. Na drugim miejscu zameldowali się koledzy z koreańskiego teamu – Esapekka Lappi i Janne Ferm. Zanotowali 33 sekund straty do lidera. Hyundai zaliczył dublet we Włoszech, a na trzecim miejscu pojawiła się załoga Toyoty – Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen, jadący GR Yarisem Rally1. Ich strata do lidera rajdu wynosiła +1.55,3.

Tuż poza podium zameldowali się Elfyn Evans i Scott Martin, borykający się z problemami technicznymi. Stąd prawie ponad pięciominutowa strata. Na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej wylądowali Andreas Mikkelsen i Torstein Eriksen (+9.33,3) – zwycięzcy WRC 2.

Kajetanowicz na podium w Rajdzie Sardynii

Załoga Orlen Rally Team – Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak – zaliczyli trzeci stopień na podium WRC 2. Po słabym, piątkowym starcie, rozkręcili się w sobotę. Przy okazji wygrali w podkategorii Challenger, zaliczając siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu.

Przeczytaj również: Rajd Sardynii 2023: warunki godne mistrzostw świata

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej, a w WRC 2 zaliczyli piąte miejsce. W podkategorii Challenger byli na drugim miejscu. Po dobrym występie w piątek, sobota przyniosła wiele niespodzianek, a także wyjazd poza trasę.

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

Po Rajdzie Sardynii prowadzenie w tabeli utrzymuje Kalle Rovanpera z dorobkiem 118 punktów. Na drugie miejsce wskoczył Thierry Neuville (93 punkty), a trzecia lokata należy do Otta Tanaka (85 punktów). W klasyfikacji zespołów prowadzi Toyota (235 punktów), na drugim miejscu jest Hyundai (212 punktów), a trzecie miejsce należy do M-Sport (148 punktów). Kolejna runda WRC to Rajd Safari. Imprezę zaplanowano na 21-25 czerwca 2023 r.

Rajd Sardynii 2023 – wyniki

  1. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) 3:40.01,4
  2. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1) +33 s
  3. Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) +1.55,3
  4. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) +5.20,5
  5. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Skoda Fabia RS Rally2) +9.33,3
  6. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally2) +11.48,9
  7. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia RS Rally2) +12.46,1
  8. Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroen C3 Rally2) +12.53,5
  9. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia RS Rally2) +15.33,8
  10. Erik Cais/Petr Tesinsky (Skoda Fabia RS Rally2) +16.49,4

 

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

NOWOŚCI

Andrzej Dobosz spocznie na cmentarzu w Świdnicy

Dobosz
Rajdowy Dolny Śląsk pogrążony jest w żałobie. W piątek, 29 września pracownicy Automobilklubu Sudeckiego poinformowali o śmierci...

(Moto)Wizja Tygodnia – 2-9 października

Podkręcamy tempo na antenie Motowizji mimo rozpoczętej jesieni. Nie dość, że zakończymy kolejną rundę playoffów NASCAR, to...

Strzelanina sposobem na rozwiązanie sporu… klienta i właściciela serwisu

Stouts Auto
Do czego może posunąć się niezadowolony klient? Jak pokazuje niedawny przykład z Florydy, desperacja prowadzi do szalonych...

Porsche 911 GT3 R rennsport – kolejna torowa zabawka ze Stuttgartu

Porsche ma nową propozycję dla fanów szybkiej jazdy, którzy nie chcą się ścigać. Porsche 911 GT3 R...

Byśkiniewicz i Siatkowski rajdowymi Wicemistrzami Polski 2023

 Perfekcyjny, bezbłędny sezon i tytuł Wicemistrzów Polski – Łukasz Byśkiniewicz z Danielem Siatkowskim w doskonałych humorach i...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here