Rajd Warmiński – gorąca batalia w klasie Rally3

Warmiński
fot. Rally and Race

Wygląda na to, iż Rajd Warmiński stanie się prawdziwą, czteronapędową ucztą. Creme de la creme tej imprezy będzie bowiem zacięta batalia w kategorii Rally3.

Listę zawodników dysponujących maszynerią Rally3 otwiera gość zza południowej granicy, Czech Jan Cerny. Zawodnik LMP Racing ma na koncie cztery tytuły mistrzowskie w „ośce” (dwa na Starym Kontynencie – 2010, 2012 oraz dwa w ojczyźnie – 2012, 2013). Od kilku lat Cerny próbuje swoich sił w konstrukcjach Rally2, zaś w sezonie 2024 „spadł” o poziom niżej, walcząc o koronę WRC3. Jan ma na koncie jedną wiktorię, wraz z Ondrejem Krajcą zatriumfował w styczniowym Rajdzie Monte-Carlo – pierwszej rundzie Mistrzostw Świata.

Biało-czerwoną szarżę poprowadzą zeszłoroczni mistrzowie klasy 3. RSMP – Kuba Matulka i Daniel Dymurski. Drużyna Lotto Matulka Rally Team ma dziś największe doświadczenie w czteronapędowej Fieście ze wszystkich polskich załóg. „Nawinięte” kilometry, przetarcie w cyklu Junior WRC oraz bogaty program testów stawiają ich w roli faworytów do wygranej. Można pokusić się o stwierdzenie, iż Rajd Warmiński oraz zbliżający się wielkimi krokami Orlen 80. Rajd Polski będą jednymi z ostatnich występów tego duetu w aucie klasy Rally3. Jakub i Daniel od kilku miesięcy skupiają się już na rywalizacji w Skodzie Fabii Rally evo.

Zobacz też: Rallylab rozbija bank! Pierwszy GR Yaris Rally2 trafia do Polski

Na oesach zobaczymy także dwóch hegemonów ubiegłorocznej „ośki” RSMP. Przez rampę startową przejadą bowiem mistrz oraz wicemistrz klasy 4/2WD – Gracjan Predko i Michał Jurgała oraz Hubert Kowalczyk z Jarkiem Hryniukiem. Batalia obu duetów zapowiada się ekscytująco. Predko czuje się jak ryba w wodzie na luźnej nawierzchni, ale Kowalczyk ma już za sobą kilkaset kilometrów w konstrukcji Rally3. Na uwagę zasługuje również występ Grzegorza Bondera, który po wizycie w Olsztynie uda się na Rajd Polski oraz Rajd Finlandii.

Na listach kategorii Rally3 widnieje jeszcze jedna pozycja – Paweł Ważny pilotowany przez Bartosza Dzienisa. Panowie zaliczyli w tym sezonie tylko jeden, oficjalny start – zajęli piąte miejsce w klasie LARC3 w 7bet Gravel Fest Rally Lazdijai, imprezie rozgrywanej na Litwie.

Warmiński
fot. Automobilklub Warmiński – oficjalny profil Facebook

Rajd Warmiński – przystawka przed Mikołajkami

Na oficjalnej liście zgłoszeń rundy okręgowej widnieje dwadzieścia pięć ekip. Murowanym faworytem do triumfu będzie Nikolay Gryazin, pilotowany przez Konstantina Aleksandrova. W szranki z kierowcą z Rosji stanie etatowa załoga Orlen Teamu – Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Królewską maszynerię R5/Rally poprowadzą również Sobótka i Martynek, Zaborowski i Malec, Piotr Krotoszyński oraz Jarosław Kołtun z Ireneuszem Pleskotem. Do walki w ramach formuły SKJS (bez oficjalnej licencji) zgłosiło się siedemnaście zespołów. Impreza ma kompaktowy charakter – w sobotę odbędzie się ceremonia startu, w niedzielę stawka rajdu pokona dziewięć odcinków specjalnych o długości sześćdziesięciu kilometrów.

Komplet informacji o 27. Rajdzie Warmińskim – Toyota znajdziecie na stronie organizatora. Po więcej emocji z rodzimych oraz zagranicznych odcinków zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!