Rajd Węgier 2024. Nieoczekiwany zwycięzca, Marczyk daleko

fot. Mateusz Banaś/Banan Foto

Simone Tempestini odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Europy ERC podczas zakończonego w niedzielę inaugurującego sezon 5. Rajdu Węgier.

Pilotowany przez swojego rodaka Sergiu Itu były mistrz Junior WRC szybko zaznaczył swoje zwycięskie ambicje, uzyskując najszybszy czas trzeciego odcinka specjalnego. Załoga Skody Fabii RS Rally2 zakończyła sobotni etap ze stratą 6,3 sekundy za prowadzącym Mikko Heikkilą.

Rumuński zawodnik uniknął problemów na trasie, w przeciwieństwie do swoich rywali. Heikkilä prowadził różnicą ponad 10 sekund przed startem OS10, na którym awaria mechaniczna wyeliminowała go z rajdu – najpierw w Toyocie GR Yaris Rally2 Fina pękła felga, a następnie poddało się całe zawieszenie.

Rajd Węgier 2024 – pretendenci padali jeden po drugim

Pozycję lidera objął w tym momencie Mārtiņš Sesks, który jednak rozbił się na dwa odcinki specjalne przed metą. Drugi z kierowców Toyoty pojechał za szeroko w szybkim lewym zakręcie 7,8 kilometra po starcie odcinka i uderzył w wystający z drogi korzeń.

Tempestini został kolejnym liderem i do kończącego rajd odcinka Power Stage przystępował z przewagą 7,7 sekundy nad resztą stawki. Miało to się okazać bez znaczenia, bowiem na finałowej próbie kłopoty miał kolejny najbliższy rywal lidera – Hayden Paddon, który przebił lewą przednią oponę i stracił tym samym miejsce na podium.

Drugą lokatę na mecie objął Mathieu Franceschi, który w świetnym stylu powrócił do rywalizacji po dachowaniu na OS3, a także uzyskał dodatkowe punkty za zwycięstwo podczas Power Stage. Podium uzupełnił węgierski zawodnik Miklós Csomós, któremu nie przeszkodziło nawet mocne uderzenie w lewy tylny róg czy chwilowa jazda na dwóch kołach na OS11.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zakończyli ERC Rajd Węgier na szóstej pozycji. Polskiej załodze przeszkodziły w niedzielę dwie przebite opony – na OS11 i OS13.

Po pierwszej rundzie tegorocznego cyklu, liderem jest oczywiście Tempestini, z dorobkiem 33 punktów. Drugi Franceschi traci do niego cztery punkty, a szósty w tabeli Marczyk ma na swoim koncie 15 punktów.

Kolejna runda Rajdowych Mistrzostw Europy to Rajd Wysp Kanaryjskich w dniach 2-4 maja. Będzie to ostatnia edycja tej imprezy zanim trafi do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata WRC.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.