Rajd z małym jubileuszem

Motoarena pomału staje się centrum sportów motorowych Torunia. Wiosenne słońce zachęciło żużlowców, motocyklistów i kartingowców do pierwszych treningów. Ćwiczą też modelarze, którzy już w niedzielę 16. marca wystartują w 5. Rajdzie Motoareny.

Rajdowy sezon modeli RC w Toruniu zainaugurował w lutym Rajd Zimowy, rozgrywany na szutrowej nawierzchni Motoareny. Kierowcy małych rajdówek po miesiącu odpoczynku wracają na żużlowy stadion, aby stanąć do walki w jubileuszowym, 5. Rajdzie Motoareny. Tym razem luźna nawierzchnia zostanie zastąpiona betonową kostką, a na zawodników czekać będzie aż 8 odcinków specjalnych.

Wszystkie próby sportowe zlokalizowane będą na parkingu Motoareny. Szutrowe zawieszenia i opony z „zimowym” bieżnikiem zastąpią teraz niskie i lekko utwardzone sprężyny oraz koła zaopatrzone w opony typu „slick”. To zestaw dla tych, którzy cenią sobie jazdę widowiskową i miłość kibiców. Faworyci rajdu z pewnością nie będą aż tak ryzykować i wybiorą „setup” rajdówki umożliwiający im szybką i czystą jazdę. Techniczne trasy, które z pewnością zafundują organizatorzy, nie wybaczają błędów i nawet mistrzowie mogą tutaj popełnić błędy. Przygotowanie sprzętu to już połowa sukcesu. Na drugie pół musimy poczekać do niedzieli.

Ciekawostką, która z pewnością urozmaici rywalizację na „oesach”, będzie nowy system pomiarowy i startowy. Sprawdzony po raz pierwszy na Rajdzie Zimowym, mimo egipskich ciemności, zdał egzamin i został wpisany na stałe do formuły toruńskich rajdów. Na starcie do oesu kierowcy będą więc pojawiać się w cominutowych odstępach, podobnie jak ma to miejsce w rajdach w skali 1:1. Zmianie ulega również serwisowanie rajdówki na trasie – może to robić tylko kierowca. Dzięki tym zmianom kibice będą mieli więcej okazji do oglądania elektrycznych rajdówek w akcji, a kierowcy nawiną na koła swoich modeli zdecydowanie więcej kilometrów. Napięcie trzymać więc będzie do końca, bowiem w każdym momencie układ w tabeli może się radykalnie zmienić. Kto zostanie zatem piątym zwycięzcą 5. Rajdu Motoareny?

Na liście startowej widnieją same znane nazwiska. Warto wymienić tutaj choćby Piotra Lipę czy Tomka i Oskara Nyców, którzy byli goścmi programu „Pytanie na śniadanie” w TVP2, prezentując urok małych rajdów. Do walki przystąpi też cała toruńska czołówka, z Tomkiem Bullerem, Radkiem Schenkerem i braćmi Słupczewskimi na czele. Nie zabraknie silnej reprezentacji klasy N, którzy już od młodych lat szkolą swoje umiejętności w sportowej jeździe samochodem, tylko w nieco mniejszej skali. Ponownie najliczniej obsadzona klasa WRC z pewnością dostarczy kibicom i samym uczestnikom ogromnych emocji i widowiskiej jazdy.

Start pierwszej załogi zaplanowano na godzinę 10:00. Rajd zakończony się rozdaniem dyplomów i pucharów o godzinie 16:30.

Więcej informacji na stronie www.rc.tkm.torun.pl.

 

Tekst: Michał Jasiński
Zdjęcie: Michał Jasiński