piątek, 22 września, 2023
Strona głównaAktualnościRajd z małym jubileuszem

Rajd z małym jubileuszem

Motoarena pomału staje się centrum sportów motorowych Torunia. Wiosenne słońce zachęciło żużlowców, motocyklistów i kartingowców do pierwszych treningów. Ćwiczą też modelarze, którzy już w niedzielę 16. marca wystartują w 5. Rajdzie Motoareny.

Rajdowy sezon modeli RC w Toruniu zainaugurował w lutym Rajd Zimowy, rozgrywany na szutrowej nawierzchni Motoareny. Kierowcy małych rajdówek po miesiącu odpoczynku wracają na żużlowy stadion, aby stanąć do walki w jubileuszowym, 5. Rajdzie Motoareny. Tym razem luźna nawierzchnia zostanie zastąpiona betonową kostką, a na zawodników czekać będzie aż 8 odcinków specjalnych.

Wszystkie próby sportowe zlokalizowane będą na parkingu Motoareny. Szutrowe zawieszenia i opony z „zimowym” bieżnikiem zastąpią teraz niskie i lekko utwardzone sprężyny oraz koła zaopatrzone w opony typu „slick”. To zestaw dla tych, którzy cenią sobie jazdę widowiskową i miłość kibiców. Faworyci rajdu z pewnością nie będą aż tak ryzykować i wybiorą „setup” rajdówki umożliwiający im szybką i czystą jazdę. Techniczne trasy, które z pewnością zafundują organizatorzy, nie wybaczają błędów i nawet mistrzowie mogą tutaj popełnić błędy. Przygotowanie sprzętu to już połowa sukcesu. Na drugie pół musimy poczekać do niedzieli.

Ciekawostką, która z pewnością urozmaici rywalizację na „oesach”, będzie nowy system pomiarowy i startowy. Sprawdzony po raz pierwszy na Rajdzie Zimowym, mimo egipskich ciemności, zdał egzamin i został wpisany na stałe do formuły toruńskich rajdów. Na starcie do oesu kierowcy będą więc pojawiać się w cominutowych odstępach, podobnie jak ma to miejsce w rajdach w skali 1:1. Zmianie ulega również serwisowanie rajdówki na trasie – może to robić tylko kierowca. Dzięki tym zmianom kibice będą mieli więcej okazji do oglądania elektrycznych rajdówek w akcji, a kierowcy nawiną na koła swoich modeli zdecydowanie więcej kilometrów. Napięcie trzymać więc będzie do końca, bowiem w każdym momencie układ w tabeli może się radykalnie zmienić. Kto zostanie zatem piątym zwycięzcą 5. Rajdu Motoareny?

Na liście startowej widnieją same znane nazwiska. Warto wymienić tutaj choćby Piotra Lipę czy Tomka i Oskara Nyców, którzy byli goścmi programu „Pytanie na śniadanie” w TVP2, prezentując urok małych rajdów. Do walki przystąpi też cała toruńska czołówka, z Tomkiem Bullerem, Radkiem Schenkerem i braćmi Słupczewskimi na czele. Nie zabraknie silnej reprezentacji klasy N, którzy już od młodych lat szkolą swoje umiejętności w sportowej jeździe samochodem, tylko w nieco mniejszej skali. Ponownie najliczniej obsadzona klasa WRC z pewnością dostarczy kibicom i samym uczestnikom ogromnych emocji i widowiskiej jazdy.

Start pierwszej załogi zaplanowano na godzinę 10:00. Rajd zakończony się rozdaniem dyplomów i pucharów o godzinie 16:30.

Więcej informacji na stronie www.rc.tkm.torun.pl.

 

Tekst: Michał Jasiński
Zdjęcie: Michał Jasiński

NOWOŚCI

Maluch z silnikiem Subaru może być twój! Turbo żaba na sprzedaż

Fiat 126 elx z silnikiem Subaru 2.2 Turbo to jedyny w swoim rodzaju samochód, który opisywaliśmy na...

18 miesięcy w 1 minutę – budowa rajdowego Subaru Impreza 2023

Zobaczcie 18 miesięcy pracy wciśnięte w 1 minutę. Tak Subaru USA budowało najnowszą specyfikację rajdowej wersji Subaru...

Roman Baran zadowolony z debiutu w Wyścigu Szczawne


Ekipa Roman Baran Racing sfinalizowała swój 22 sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. To nie jedyna sportowa statystyka,...

Łukasz Zoll przed FIA CEZ na torze Nyirad

Przedostatnia runda FIA CEZ Rallycross odbędzie się w dniach 23-24 września na węgierskim torze w Nyirad z...

6 runda Rallycross MP i FIA CEZ – action wideo

Za nami wyścigowy weekend na Autodromie Słomczyn z Mistrzostwami Polski i FIA CEZ w Rallycrossie. Emocji na...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here