środa, 30 listopada, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościRajd Zamkowy: Zbroja wygrywa po świetnej walce z Baranem

Rajd Zamkowy: Zbroja wygrywa po świetnej walce z Baranem

 • Załoga Tomasz Zbroja/Piotr Kokoszka (Renault Clio) zwycięża w 7. Rajdzie Zamkowym;
 • Pierwszą rundę Rajdowych Mistrzostw Śląska ukończyło 27 na 55 zgłoszonych załóg;
 • Niesamowita, zacięta walka Barana ze Zbroją ozdobą Rajdu Zamkowego;
 • Kamil Bolek, pilotowany przez Marcina Gasia (Peugeot 208 R2), triumfuje w klasie gość 2WD;
 • Rywalizację w Pucharze Centro Rally wygrywają Karolczak i Marczewski (Fiat Seicento);
 • Po udanym ataku na OS 5 Matysiak z Baćkowską (Citroen Saxo) najlepsi w klasyfikacji Pucharu Peugeota i Citroena.

4e4af628-b0af-4c9b-b850-d09041d328e6

7. Rajd Zamkowy był teatrem dwóch aktorów. Tomasz Zbroja (Renault Clio) i Piotr Baran (Honda Civic) – ci kierowcy nadawali ton rywalizacji w inauguracyjnej rundzie tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Już od pierwszego odcinka specjalnego Zbroja i Baran narzucili tempo, do którego pozostałym rywalom trudno było się zbliżyć. Wymieniona dwójka kierowców podzieliła między sobą wszystkie oesowe zwycięstwa – Zbroja wygrał pięć prób, a jedną na swoje konto zapisał pilotowany przez Michała Pacieja Baran. Po sześciu odcinkach specjalnych i niemal 36 kilometrach walki na mecie zawodów obie załogi dzieliło 13,5 sekundy. O tyle szybsi okazali się Tomasz Zbroja i jego pilot Piotr Kokoszka i to oni cieszyli się ze zwycięstwa w 7. edycji Rajdu Zamkowego. Dzisiejszy sukces to już drugie w karierze zwycięstwo Zbroi w rundzie RSMŚl. Pierwsze młody kierowca z Krakowa odniósł w ubiegłorocznym Rajdzie Wisły. Trzecie miejsce wywalczyli Gracjan Grela i Wojciech Kolaczek, którzy finiszowali 34,5 sekundy za Zbroją. Załoga Hondy Civic z numerem 22 osiągnęła ten rezultat po zaciętej walce z Szymonem Żarłokiem i Krzysztofem Pietruszką (4. miejsce, 37 sekund straty do zwycięzców). Rajdu Zamkowego do udanych nie zaliczą Damian Kostka i Paweł Pochroń. Zaliczani do faworytów zawodnicy wypadli z trasy na 3 odcinku specjalnym i musieli wycofać się z rywalizacji.

 7dc82049-c96f-44c6-8c33-de6a7b7ab406

W klasach gość 2WD i gość 4WD – przeznaczonych dla kierowców uprawnionych do startu w zawodach wyższej rangi niż rundy RSMŚl, triumfowali Kamil Bolek i Marcin Gaś (Peugeot 208 R2) oraz Tomasz Kuciński z Tomaszem Gołębiewskim (Mitsubishi Lancer Evo). Pierwsza z załóg była najlepsza wśród samochodów z napędem na jedną oś, a druga – w klasyfikacji aut napędzanych na wszystkie koła.

 212e218b-ac5f-47b2-97ae-843aab09f6f5

Ciekawa batalia toczyła się także w Pucharze Peugeota i Citroena, czyli kategorii dla zawodników startujących rajdówkami tych dwóch francuskich marek. Jeszcze do czwartego odcinka specjalnego na najlepszej drodze do wygranej byli Sergiusz Lisowski z Pawłem Żyłą (Citroen Saxo). Na piątej próbie prowadzenie objęli Maciej Matysiak z Karoliną Baćkowską (Citroen Saxo) i utrzymali je już do samej mety. Drugie miejsce wywalczył Przemysław Bronicz, któremu notatki dyktowała Katarzyna Wojtiuk (Citroen Saxo). Najniższy stopień podium w tej klasie wywalczyli Łukasz Godula z Danielem Nowakiem (Peugeot 106). Lisowski i Żyła musieli się zadowolić szóstą lokatą po tym, jak otrzymali minutę kary.

Puchar Cento Rally – klasę dla załóg w samochodach, które kiedyś wyjeżdżały z bram fabryki Fiata w Tychach, zdominowali Kazimierz Karolczak z Krzysztofem Marczewskim. Zdobywcy drugiego miejsca – Grzegorz Pasterak i Adam Gładysz stracili do nich 17,7 sekundy.

 492c50ee-1e31-4135-a153-d68e7fa8145e

W pozostałych klasach pierwsze miejsca zajęli: Jacek Majewski/Piotr Mitręga (Fiat 126 p, klasa RO Open 2WD), Marek Nowak/Adam Grzelka (Mitsubishi Lancer, klasa RO Open N) oraz Tomasz Wróblewski/Radosław Banach (Peugeot 208 R2, klasa RO R). 7. Rajd Zamkowy ukończyło 27 z 55 zgłoszonych załóg.

Kolejne emocje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska już za dwa tygodnie w okolicach Bochni, gdzie odbędzie się 5. edycja Rajdu Ziemi Bocheńskiej im. Janusza Kuliga.

Partnerami 7. edycji Rajdu Zamkowego są m.in.: Mazda Mirai Motors, InsideGarage, New-Tec, Cukiernia Tkacz, Fabryka Pana Grafika, OSiR Będzin oraz Taniachemia.eu. Honorowy patronat nad imprezą objęli prezydent Będzina, prezydent Dąbrowy Górniczej i wójt gminy Bobrowniki.

 bb3d90c7-3798-417d-800a-6c1d2c627ebe

Wypowiedzi zawodników po 7. Rajdzie Zamkowym:

Tomasz Zbroja (1. miejsce w klasyfikacji generalnej):– Jestem zadowolony, z tego, że dobrze wykorzystywałem opis trasy, który przygotowaliśmy na zapoznaniu. Współpraca z Piotrkiem – moim nowym pilotem – układa mi się na razie rewelacyjnie. Piotrek wykonał na tym rajdzie kawał dobrej roboty. Dzisiaj jechało nam się bardzo dobrze, mieliśmy świetne tempo, więc ogólnie jestem zadowolony, chociaż mam poczucie, że w kilku miejscach mogliśmy się poprawić. To był mój pierwszy rajd w samochodzie z hydraulicznym hamulcem ręcznym, co sprawiało mi trochę problemów na odcinkach szutrowych. Do tej pory miałem zwyczaj pomagania sobie ręcznym przy niektórych hamowaniach, a przy takim układzie to już niemożliwe. Poza tym wszystko zagrało idealnie, więc tu wielkie podziękowania dla ekipy RallyLab, która przygotowała profesjonalnie nasz samochód – po raz pierwszy nie musiałem się tym przejmować i mogłem skupić na jeździe.

Piotr Baran (2. miejsce w klasyfikacji generalnej):– Dla nas to był bardzo fajny rajd. Pierwsza pętla była może nieco nerwowa, ale później zaczęliśmy poprawiać opis, a także samą jazdę i bardziej skupiać się na wyniku. Tomek Zbroja był dzisiaj bezkonkurencyjny i nie mieliśmy szans go dogonić, ale jesteśmy zadowoleni i czekamy już na kolejny rajd w Bochni.

Gracjan Grela (3. miejsce w klasyfikacji generalnej):– Przed rajdem cały mój zespół i ja zarywaliśmy noce, żeby zdążyć przygotować to auto. Udało się poskładać rajdówkę dosłownie z niczego. Oczywiście wiązał się z tym stres – do startu przystępowaliśmy bez żadnych testów. Po raz pierwszy przejechałem się tym autem wczoraj, po badaniu kontrolnym. Baliśmy się czy będziemy w stanie wsiąść do auta i od razu pojechać tak jak trzeba. Mamy więc wielką satysfakcję z wyniku, ale przede wszystkim z tego, że dojechaliśmy do mety bez żadnych problemów i przygód.

Kamil Bolek (1. miejsce w klasyfikacji Gość 2WD):– Udało nam się zrealizować plan, który założyliśmy przed startem: poznać samochód, uczyć się tego, jak go ustawić i dotrzeć do mety. Przy okazji osiągnęliśmy bardzo dobry wynik w generalce i zwycięstwo w naszej klasie, co nas bardzo cieszy. Ważne jest, że poprawialiśmy swoje czasy z odcinka na odcinek, choć nie obyło się bez nerwowych sytuacji. Były momenty, w których samochód nie prowadził się tak, jak byśmy tego oczekiwali. Jednak w miarę poznawania nowego auta jechaliśmy coraz lepiej. Przed rajdem mówiłem, że to będzie łatwa impreza – cofam te słowa! Organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty i nowe oesy były bardzo trudne i wymagające.

Maciej Matysiak (1. miejsce w klasyfikacji PPC):– Jestem bardzo zadowolony, że dwie nowości jakie wprowadziliśmy w zespole na początku sezonu zadziałały idealnie. Pierwszą był powrót do mojej poprzedniej pilotki Karoliny – współpraca od razu ułożyła nam się perfekcyjnie. Drugą była zmiana zawieszenia, które pracowało doskonale, a ja potrafiłem uwierzyć w to, że działa i pojechać szybciej po nierównych drogach. Pewniej się czuliśmy na tym pierwszym oesie. Na drugim odstawaliśmy sprzętowo i trochę brakowało nam pewności siebie. Dlatego atakowaliśmy mocno na tym pierwszym odcinku co przełożyło się na ten dobry wynik.

 bbe84854-6e94-418a-a900-b49808d1b22d

Klasyfikacja generalna Rajdu Zamkowego 2017 – 1. rundy RSMŚl. 2017:

1. Zbroja/Kokoszka (Renault Clio) 23:40,2 s.
2. Baran/Paciej (Honda Civic) +13,5 s.
3. Grela/Kolaczek (Honda Civic) +34,5 s.
4. Żarłok/Pietruszka (Honda Civic) + 37,0 s.
5. Marek/Szczęsny (Honda Civic) +1:11,8 s.
6. Matysiak/Baćkowska (Citroen Saxo) +1:15,70 s
7. Smagała/Giergiel (Honda Civic) +1:24,6 s.
8. Cholewa/Sajdak (Renault Clio) +1:25,1 s.
9. Bronicz/Wojtiuk (Citroen Saxo) +1:27,4 s.
10. Łabuś/Roik (Honda Civic) +1:36,5 s.

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Śląska po Rajdzie Zamkowym:

1. Zbroja/Kokoszka (Renault Clio) 25 pkt.
2. Baran/Paciej (Honda Civic) 18 pkt.
3. Grela/Kolaczek (Honda Civic) 15 pkt.
4. Żarłok/Pietruszka (Honda Civic) 12 pkt.
5. Marek/Szczęsny (Honda Civic) 10 pkt.
6. Matysiak/Baćkowska (Citroen Saxo) 8 pkt.
7. Smagała/Giergiel (Honda Civic) 6 pkt.
8. Cholewa/Sajdak (Renault Clio) 4 pkt.
9. Bronicz/Wojtiuk (Citroen Saxo) 2 pkt.
10. Łabuś/Roik (Honda Civic) 1 pkt.

da91655b-5a98-4465-9fe9-0768a10962db

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

OS 1 (New-Tec 1): Tomasz Zbroja
OS 2 (Mazda Mirai Motors 1): Tomasz Zbroja
OS 3 (New-Tec 2): Piotr Baran
OS 4 (Mazda Mirai Motors 2): Tomasz Zbroja
OS 5 (New-Tec 3): Tomasz Zbroja
OS 6 (Mazda Mirai Motors 3): Tomasz Zbroja

Średnia prędkość zwycięzcy rajdu: 90,7 km/h

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy pięć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 • Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin;
 • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia;
 • Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła;
 • Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów;
 • Rajd Barbórka Cieszyńska – 17-18 listopada, Cieszyn.

e93ce2d4-85a5-4011-8be2-2140c46d8292

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zmiana w harmonogramie Barbórki 2022 – wcześniej zaczynamy

Organizator poinformował o zmianie harmonogramu 60 Rajdu Barbórka 2022. Zaczynamy wcześniej niż pierwotnie planowano. Chodzi o uzyskanie...

Rajd Wikinga 2022 – SPINS & SIDEWAYS by GRBrally

Grupa Rajdowa Brodacz tradycyjnie uchwyciła kluczowe elementy wydarzenia. Zapraszamy na kompilację najciekawszych ujęć z 7 Rajdy Wikinga...

Kosmiczne barwy, ale start Kajetanowicza niepewny

W najbliższy piątek wystartuje jubileuszowy, 60. Rajd Barbórka – wydarzenie, które ma obowiązkowe miejsce w kalendarzu każdego...

Bracia Szeja z Katowicami w Rajdzie Barbórka

Rajd Barbórka zakończy sezon rajdowy w Polsce. Na trasie najbardziej medialnej imprezy motorsportowej w naszym kraju nie...

Mattia Binotto oficjalnie odchodzi z Ferrari. Co z następcą?

Mattia Binotto
Mattia Binotto – szef zespołu F1 Ferrari, opuszcza ekipę z Maranello wraz z końcem tego roku. Po...

NAJPOCZYTNIEJSZE