Rajdowe malowanie Castrola wygrywa… w NASCAR

Fot. Ford Performance

W marcu pisaliśmy na łamach internetowego wydania RALLY and RACE o wskrzeszeniu kultowego malowania Castrola w rajdowych mistrzostwach Wielkiej Brytanii. Nie jest to jedyne miejsce, w którym się pojawiło.

Amerykańska seria NASCAR ścigała się na torze Darlington Raceway. Co roku jest to runda uznawana za powrót do przeszłości, podczas której zespoły zmieniają malowania swoich samochodów, wskrzeszając najsłynniejsze projekty z 75-letniej historii mistrzostw.

Nie zawsze projekt malowania musi wiązać się z NASCAR. Ford Mustang #6 zespołu Roush Fenway Keselowski Racing jest sponsorowany przez producenta olejów i środków smarnych Castrol, który postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i przygotował projekt związany ze swoją własną historią.

Brytyjska marka mogła przy tym zainspirować się działaniami Mobil 1, które w ramach obchodów 50-lecia zaprojektowało okolicznościowe oklejenia dla swoich sportowych partnerów – w tym dwóch zespołów NASCAR.

O ile nasi czytelnicy będą kojarzyć ten konkretny wzór z Toyoty Celiki GT-Four, startującej w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC, oficjalnie został on zapożyczony z japońskich mistrzostw samochodów turystycznych, znanych obecnie jako Super GT, i tamtejszej Toyoty Supry GT.

Celebrowanie historii czy jej bezczeszczenie?

Pomalowanie Forda Mustanga w biało-zielono-czerwone barwy „należące” do Toyoty wywołało spore poruszenie, a nawet niesmak w sportowym środowisku. Jedna z publikacji przyrównała to do sytuacji, gdyby „McLaren nagle zdecydował pomalować samochody w barwy Tide czy Corn Flakes w przyszły weekend”.

Być może te opinie pomógł złagodzić fakt, że startujący z #6 Brad Keselowski wygrał wyścig na Darlington Raceway. Amerykanin niemal przez cały dystans plasował się w ścisłej czołówce, prowadząc przez 37 z 293 okrążeń, a na kilkanaście okrążeń do mety objął prowadzenie, korzystając na kolizji dwójki liderów – jednym z nich był jego zespołowy kolega Chris Buescher. Było to pierwsze zwycięstwo mistrza z sezonu 2012 od czasu odejścia z Team Penske w 2021 roku, a także pierwsze dla odświeżonego Forda Mustanga Dark Horse.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.