Renault zaprezentowało Clio w specyfikacji Rally3

Rally3
fot. cliorally.com

Klasa czteronapędowych maszyn Rally3 rośnie w siłę! Renault zaprezentowało właśnie swoją odpowiedź na Fiestę – Clio Rally3. Według zapowiedzi producenta Clio trafi do klientów na wiosnę.

Do niedawna jedyną propozycją Rally3 na rynku był Ford Fiesta – konstrukcja rozwijana w polskim oddziale M-Sportu. Fiesta niepodzielnie dzieliła i rządziła na rajdowych odcinkach nie mając żadnego, godnego sobie rywala. Ta kwestia może zmienić się już niebawem, bo na rajdowe salony wjechała właśnie najświeższa propozycja od Renault – model Clio Rally3.

fot. cliorally.com

Dziecko Renault i Alpine

Renault ma w swoim portfolio Clio Rally5 oraz Clio Rally4 (obie konstrukcje napędzane na przednią oś). Model Rally3 to pierwsza, czteronapędowa propozycja koncernu. Pod maską znajdziemy czterocylindrowy motor TCe o pojemności 1,3 litra, a dzięki turbodoładowaniu samochód generuje 260 KM i 415 Nm. Zastosowano tu pięciobiegową skrzynię Sadev, za pakiety bezpieczeństwa odpowiada marka Sabelt, zaś środki smarne dostarczył wieloletni partner Renault/Alpine – Castrol. Bez zaskoczenia, na felgi nałożono ogumienie Michelin.

Zobacz też: Nemezis Kajetanowicza potwierdza starty w WRC w sezonie 2023

Clio Rally3 zostało opracowane przez zespoły techniczne Renault i Alpine w Viry-Chatillon, Enstone oraz Dieppe. Ciekawostką jest wykorzystanie technologii oraz wiedzy inżynierów zespołu BWT Alpine F1, którzy skupili się nad udoskonaleniem pakietu aerodynamicznego.

Na razie nie poznaliśmy dokładnej daty oficjalnego debiutu – ten zależy od kilku czynników. Co prawda zakończono już etap testów sprawnościowych i wytrzymałościowych, jednakże samochód nie zostanie dopuszczony do walki bez ukończenia procesów homologacyjnych. Zgodnie z zapowiedzią producenta, pierwsze występy przewidziano na wiosnę 2023 roku.

Dane techniczne Renault Clio Rally3 znajdziecie na stronie internetowej Clio Trophy France.