wtorek, 21 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościReprezentacja biało-czerwonych na II Igrzyska Sportów Motorowych

Reprezentacja biało-czerwonych na II Igrzyska Sportów Motorowych

Rywalizacja drużyn narodowych w motosporcie to rzadkość. Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA postanowiła to zmienić, organizując igrzyska sportów motorowych w 2019 roku. W październiku czeka nas druga edycja tego wydarzenia w Marsylii. Walka toczyć się będzie w 18 dyscyplinach. Polska wysyła mocną reprezentację 19 kierowców, którzy będą ścigać się o medale w 11 konkurencjach, od kartingu po drifting. Kapitanem kadry został Jakub Przygoński.

Nie ma lepszego miejsca, by rozpocząć nowy rozdział w historii igrzysk, niż Rzym. W 2019 roku po raz pierwszy FIA zorganizowała Motorsport Games, symbolicznie otwierając rywalizację pod Koloseum. W inauguracyjnej edycji pojawiło się sześć dyscyplin: puchar GT, slalom kartingowy, simracing, F4, touring car i drifting. W pierwszej z wymienionych Artur Janosz i Andrzej Lewandowski wywalczyli srebrne medale, wprowadzając Polskę do klasyfikacji medalowej. Wysoko, bo w pierwszej „dziesiątce” uplasował się Marcin Świderek w simracingu.

Rok 2020 przyniósł przymusową przerwę spowodowaną pandemią, ale dzięki temu organizatorzy mieli czas, by lepiej się przygotować i w 2021 zaprosić do sportowej walki w aż 18 konkurencjach! Igrzyska sportów motorowych szybko ewoluowały do trzydniowej rywalizacji, która będzie miała miejsce w pomiędzy 29 a 31 października w Marsylii. Reprezentacja Polski została wybrana przez Polski Związek Motorowy, który będzie jednocześnie głównym organizatorem wyjazdu kadry do Francji.

– W świecie motosportu brakowało imprezy, która skupiałaby i jednoczyła zawodników pod wspólną flagą – flagą narodową. Myślę, że to wspaniały pomysł, który daje nadzieje na piękną rywalizację. Mamy kierowców w jedenastu z osiemnastu dyscyplin, więc będziemy szeroko reprezentowani. Są z nami najlepsi zawodnicy w swoich konkurencjach. Na pewno będą walczyć z całych sił i do samego końca – powiedział prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora.

Jedenaście konkurencji, o których wspomina prezes PZM, to: karting endurance, karting slalom, karting sprint jr., karting sprint sr., simracing, auto slalom, crosscar sr., drifting, rally 2, LMP3 oraz historyczne rajdy na regularność. Kapitanem reprezentacji został wybrany Jakub Przygoński, który powalczy o medal w driftingu.

– Kiedy pojawiła się propozycja, abym został kapitanem, zgodziłem się bez zastanowienia. To duży zaszczyt. Co więcej mamy młody zespół i dużo fajnych kierowców. W motosporcie brakuje okazji do zespołowej gry. W większości dyscyplin pomagają nam nasze zespoły serwisowe, ale ścigamy się indywidualnie. Tutaj mamy możliwość wspierać się jako jedna drużyna narodowa – podkreślił kierowca specjalizujący się w driftingu oraz rajdach cross-country.

Obok Jakuba Przygońskiego, który jako driftingowy mistrz Polski będzie z pewnością jednym z faworytów w stawce, sporych szans możemy upatrywać również w starcie załogi rajdowej w składzie Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Olbrzymi potencjał mamy wśród kartingowej młodzieży, która święci już sukcesy na scenie europejskiej. Jakie są szanse medalowe Polaków?

– Liczę, że jako reprezentacja przywieziemy worek medali. Oczywiście trudno ocenić jakie mamy notowania, ale dla mnie największym sukcesem igrzysk będzie sytuacja, kiedy każdy da z siebie wszystko i pojedzie na „maksa”. I kiedy będziemy wspierać się jako drużyna – dodał na zakończenie Przygoński.

II Igrzyska Sportów Motorowych rozpoczną się w Marsylii 29 i potrwają do 31 października. Reprezentacja Polski będzie liczyć 19 zawodników. Partnerem technicznym drużyny narodowej na FIA Motorsport Games została firma Diverse. Więcej informacji na www.motorsportgames.pl

Polskę w II Igrzyskach Sportów Motorowych FIA będą reprezentować:

Karting endurance:
1. Krzysztof Gardziel
2. Kornelia Olkucka
3. Kacper Szczurek
4. Adam Szydłowski

Karting slalom:
1. Karol Król
2. Emilia Rotko

Karting sprint junior:
1. Filip Niewiadomski

Karting sprint senior:
1. Adrian Łabuda

Simracing:
1. Marcin Świderek

Auto slalom:
1. Sara Kałuzińska
2. Daniel Dymurski

Crosscar senior:
1. Mateusz Koselski

Drifting:
1. Jakub Przygoński

Rally 2:
1. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk

LMP3:
1. Maciej Marcinkiewicz
2. TBC

Historyczne rajdy na regularność:
1. Maciej i Izabella Trzebiatowscy

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Rajd Azorów – debiut rodem z marzeń

55 Rajd Azorów, impreza rozgrywana na wyspie São Miguel, pośrodku Oceanu Atlantyckiego to jeden z najbardziej...

Rotax Max Challenge Poland po raz szósty w Toruniu

W miniony weekend na torze Awix Racing w Toruniu zakończyła się szósta odsłona serii pucharowej Rotax Max...

Szombierki Rally Cup 2 runda – video

Szombierki Rally Cup 2021
2 runda Szombierki Rally Cup odbyła się 19.09.2021. Sprawdźcie video z tej imprezy, na którym ekipa JVHD...

Świetna obsada w klasach markowych i samotny SuperCar

5 runda Mistrzostw Polski Rallycross to powrót na Autodrom Słomczyn. Po Sosnovej i dwóch rundach na nowym...

5 Rajdowy Ustroń 2021 – Rajdowe Kryterium Ustronia

Rajdowe Kryterium Ustronia o Puchar Kajetana Kajetanowicza + prolog

NAJPOCZYTNIEJSZE