Reprezentanci Polski na podium w Chorwacji

Reprezentanci race National Team Poland – Grzegorz Duda i Bartłomiej Wiśniowski zaliczyli bardzo udany występ podczas 17 edycji Nagrada Malacke SV Dujam 2014, wyścigu górskiego rozgrywanego w okolicy Splitu w Chorwacji w ramach FIA CEZ Hill Climb Championship.

Grzegorz Duda po raz trzeci w tym roku i trzeci raz z rzędu wygrał grupę A na 4100 metrowej chorwackiej trasie. Bartłomiej Wiśniowski sklasyfikowany został na drugim miejscu w grupie N, tuż za Mistrzem Europy grupy N, Tomislavem Muhvićem, tracąc jedynie 7 sekund podczas dwóch podjazdów wyścigowych jakie rozegrane zostały w niedzielę 18 maja.

Sobotnie treningi rozgrywane były w trudnych warunkach pogodowych. Silny wiatr i intensywny deszcz, nie pozwoliły na osiąganie dobrych wyników. Jednak podczas niedzielnych podjazdów wyścigowych nad górą Malaćke zaświeciło słońce i zawodnicy mogli rywalizować na suchej nawierzchni.

Bardzo dobre wyniki reprezentanci Race National Team Poland osiągnęli również w klasyfikacji generalnej. Duda sklasyfikowany został na 10 pozycji w generalce, a Wiśniowski na 11 miejscu, tuż za 6 samochodami kategorii II i trzema Openami grupy E1.

Grzegorz Duda: Jestem zadowolony, ponieważ udało mi się poprawić w stosunku do sezonu 2013 o 1 sekundę na podjeździe. Zaczynam się rozkręcać z wyścigu na wyścig. Coraz lepiej czuję się w nowym samochodzie, który jest naprawdę wspaniały. Moje czasy w okolicy 2:27 to bardzo dobry wynik. Zostaliśmy bardzo wysoko sklasyfikowani w generalce. Pierwsza dziesiątka tuż za autami single seater i Openami to wynik bardzo obiecujący. Trasa jest bardzo wymagająca. Szybka, ale techniczna. W Chorwacji na drogach jest specyficzny asfalt, który an mokrym jest jak lód, ale na sucho klei bardzo dobrze. Jestem bardzo zadowolony z Bartka, który jedzie coraz szybciej. To był jego drugi występ na tej trasie i drugie miejsce w grupie N, tuż za Mistrzem Europy grupy N, Tomislavem to rewelacyjny wynik. Nagrada Malaćke zgromadziło blisko 80 zawodników na starcie. Niestety przez powódź na Bałkanach nie pojawili się zawodnicy z Czarnogóry i Serbii. Po trzech rundach FIA CEZ Hill Climb Championship jestem na pierwszym miejscu w Dywizji 2, a Bartek jest liderem Dywizji 1. Teraz mamy małą przerwę i już 7 i 8 czerwca jedziemy do Czech, gdzie wystartujemy na trasie Ecce Homo, wraz z zawodnikami Mistrzostw Europy. 200-300 aut, bliskość od Polskiej granicy z pewnością przyciągnie kibiców z Polski, na których liczymy. Dziękuję za wsparcie moim sponsorom: WIŚNIOWSKI, DUNLOP, OLAFMOTORSPORT, BLACHDOM PLUS, STEINHOF, AUTOLAK SERWIS, V-TECH, IRECO, BIMARCO, TOMSON. Podczas startów Race National Team Poland w sezonie 2014 będziemy z naszymi patronami medialnymi – TVP Kraków oraz portalem www.wyscigigorskie.pl.

Bartłomiej Wiśniowski: Jestem bardzo zadowolony z 2 miejsca jakie udało mi się wyjeździć w grupie N podczas chorwackiej rundy FIA CEZ Hill Climb Championship. To był super wyścig. Pogoda jednak nie rozpieszczała, ale w niedzielę, mieliśmy okazję startować podczas wyścigów w słonecznej aurze. To co mnie zaskoczyło, to genialna atmosfera zawodów, konkurencja oraz wspaniali kibice. Na trasie pojawiło się wiele ciekawych samochodów od formuł, single seaterów kategorii II, po wyścigowe Yugo, na sekwencji i wadze około 700 kg. Zapraszam wszystkich, którzy udzielają się bardzo intensywnie w Internecie do startu w takich zawodach, włożeniu pracy w przygotowanie, wyjazd i pracy jaką wykonujemy przed w trakcie i po zawodach. Udało mi się w sobotę na mokrej nawierzchni podgryźć Tomislava, ale już na wyścigowych podjazdach dokopał mi znacznie. On zna tą trasę, ja dopiero zaczynam, ale i tak jestem zadowolony. Zauważyłem dużą poprawę w stosunku do sezonu 2013. Przyznam, że wynik udało się osiągnąć dzięki dobrych zawodach w Załużu, które mnie mocno podbudowały. W tym roku w występach w FIA CEZ wspierają mnie firmy: WIŚNIOWSKI, GARDBIS oraz ATC, a patronat medialny nad startami Race National Team Poland objęła TVP Kraków i  portal www.wyscigigorskie.pl. Teraz szykujemy się an Sternberk, który będzie dla mnie wielkim świętem.

inf. pras.