poniedziałek, 8 marca, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Aktualności Robert Kubica w Rajdzie Sardynii - podsumowanie

Robert Kubica w Rajdzie Sardynii – podsumowanie

Za nami Rajd Sardynii, w którym nie obyło się bez wielkich emocji.  Na pierwszym (miejskim) OS’ie, w wyniku ograniczeń na ciasnych nawrotach Robert zajął 12 miejsce:

http://youtu.be/xOgbJesGMhE

Prawdziwa rywalizacja zaczęła się jednak dopiero w piątek, w którym to kierowcy mieli do pokonania aż 8 OS’ów.

Po drugim OS’ie rywalizacja nabrała tempa, a Robert zajmował nadal 12 miejsce. Wszystko jednak zmieniło się podczas odcinka trzeciego, w którym wykręcił znakomity trzeci czas, choć jak sam mówił: „było ślisko i zdradliwie”.

Pomiędzy OS’ami trzecim, a czwartym przygodę miał Mikko Hirvonen, którego samochód stanął w płomieniach, a tym samym nie dało się go już naprawić i załoga musiała wycofać się z rywalizacji:

10417262_730530366985261_1136538534_n

 

Przez owe zdarzenie, 4 OS ruszył aż z 80 minutowym opóźnieniem – okazało się, że powodem tak wielkiej obsuwy było czekanie kierowców na świeże gaśnice, które zużyli do gaszenia samochodu Hirvonena.

http://youtu.be/M6e9fvA_kno

Na 4 odcinku Kubica wykręcił 6 czas i przesunął się na 9 miejsce w generalce. Piąty OS był jeszcze lepszy, gdyż mimo drobnych otarć i przegrzewających się opon Polska załoga zajęła drugie miejsce, przesuwając się tym samym na piąte w klasyfikacji generalnej.

10454106_772350842795268_671766016_n

 

fot. rallyitaliasardegna.com

OS 6 to szósty czas Kubicy i Szczepaniaka, oraz spadek na 6 miejsce w generalce:

m2

 

fot. m-sport

OS 7 oraz 8 to również 6 czas Polaków, jednak jest to także powrót na 5 miejsce w generalce. Przed nim znajdują się: Latvala, Ostberg, Mikkelsen i Ogier.

kubica_06

 

 

fot. rallyitaliasardegna.com

Na ostatnim piątkowym odcinku (czyli dziwiątym) załoga Kubica-Szczepaniak wykręciła znakomity trzeci czas, a tym samym utrzymała 5 miejsce w klasyfikacji generalnej:

kubica_12

 

fot. rallyitaliasardegna.com

Nastała sobota, a wraz z nią kierowcy mieli do pokonania jedynie 4 OS, choć warto zaznaczyć, że w ich skład wchodzi dwukrotnie przejeżdżana 59 kilometrowa próba Monte Lerno, która wymaga od kierowców wielkiej wytrzymałości i 100% skupienia na dużym dystansie. Poniżej wypowiedź Robert po 9 odcinku specjalnym:

http://youtu.be/w5ixEGbkgfI

Na 10 odcinku Polska załoga bez zmian – 6 miejsce, oraz 5 w generalce.

kubica_10

 

fot.rallyitaliasardegna.com

11 OS (59 kilometrowy Monte Lerno) wygrał Sebastian Ogier, przed Latvalą, Ostbergiem, Mikkelsenem i Kubicą. Było grubo:

http://youtu.be/xDkpLxL8bMc

Niestety 12 OS okazaqł się być dla polskiej załogi pechowym, gdyż na krótkim cięciu urwali prawe przednie koło, które napotkało przeszkodę w postaci dość dużego kamienia. To był koniec sobotniej jazdy dla polskiej załogi, która jednak pojawiła się na starcie rajdu w niedzielę, dzięki systemowi Rally2 (10 minut kary):

http://youtu.be/VZhRC1LMJQI

10449931_647518661964157_2891658893635517744_n

 

fot. Twitter.com ChristianWRC1

„To był krótki, szóstkowy zakręt, a że było ciasno, to zbliżyłem się trochę do wewnętrznej krawędzi. Pomiędzy krzakami leżał duży kamień i na nim urwaliśmy koło. Szkoda. Jechałem bardzo pewnie, szybko, ale nigdy nie ryzykując. Do tego momentu nie mieliśmy żadnych przygód.  Takie rzeczy się zdarzają, ale w ostatnich dwóch dniach było wiele pozytywów. Czasy niektórych OS-ów, ale też moja jazda na trudnych odcinkach, pokazują, że idę w dobrym kierunku. Jutro jedziemy dalej. Ważne są kilometry, a poza tym uważam, najlepsze, co można zrobić w takiej sytuacji, to wsiąść do samochodu i jechać dalej” – Robert Kubica , cyt. Facebook.

OS 14 to 6 miejsce Polaków i (przez 10 minut kary z Rally2) 8 w generalce. OS 15 kończą na miejscu siódmym, a OS16 na piątym. W generalce Polacy utrzymują 8 lokatę.

Rajd zakończył się tzw. Power Stage, który prezentujemy filmowo:

http://youtu.be/ZWCLYmj1RQU

Robert zajął na nim 6 miejsce i zakończył Rajd Sardynii na 8 pozycji w generalce, co zważywszy na 10 minut kary jest znakomitym wynikiem. Można gdybać, ale gdyby nie kara, to łatwo policzyć, że Polacy skończyli by rajd tuż za podium, na 4 miejscu.

Podsumowanie najlepiej zostawić samym zainteresowanym:

„Trudno być zachwyconym gdy kończy sie rajd w systemie rally2 ale ten weekend przyniósł sporo pozytywów. Po raz kolejny tempo jakie udało nam sie utrzymywać było lepiej niż dobre zważywszy na ciągle niewielkie szutrowe doświadczenie Roberta. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku i będziemy niebawem mogli zapewnić wszystkim jeszcze lepsze emocje No a przygoda na ss12 to po prostu cześć tej gry którą tak wszyscy kochamy. Raz jeszcze dzięki za doping i już nie mogę się doczekać wizyty na Mazurach” – Maciej Szczepaniak, Facebook.

Poniżej klasyfikacja generalna:

Clipboard01

fot.tyt. Instagram selvaginna23

Poprzedni artykuł3 KJS Lutomia – fotorelacja
Następny artykułWLTA&WLR po raz szósty

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kartingowe talenty. Dwa tytuły w debiutanckim sezonie Bartka Grzywacza!

Bartosz Grzywacz został podwójnym mistrzem Rok Cup Junior GP. W swoim debiutanckim sezonie w kategorii juniorskiej krakowski...

FIA Rally Star również w Polsce!

Polski Związek Motorowy wraz z Kajetanem Kajetanowiczem, Gosią Rdest, a także Leszkiem Kuzajem zapraszają wszystkich młodych kierowców...

Jari Huttunen doceniony, jak Oliver Solberg. Obaj trafili do specjalnego programu Hyundaia

Hyundai Motorsport wybrał młode rajdowe i wyścigowe talenty, które w sezonie 2021 utworzą skład projektu Customer Racing...

Action – 1 runda Pucharu Toru Modlin

Najciekawsze fragmenty z przejazdów podczas 1 rundy Pucharu Toru Modlin 2021

I SuperOES Tor Poznań

Najciekawsze ujęcia z 1 rundy SuperOES Tor Poznań 2021

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Kto i czym pojedzie w RSMP, czyli co już wiemy o roszadach wśród polskich kierowców

Sezon RSMP 2021 rusza za nieco ponad trzy miesiące, ale niektórzy kierowcy już przedstawili swoje częściowe plany na tegoroczny rok zmagań w krajowym czempionacie. Adrian...

Fabia R5 vs Gaz 51, czyli estońska przygoda Zapały

Mariusz Zapała w niecodzienny sposób zakończył udział w Samsonas Rally Rokiskis. Mimo jednego zdarzenia to właśnie druga sytuacja sprawiła o zapadnięciu decyzji o wycofaniu...