niedziela, 17 stycznia, 2021
Strona główna Aktualności Robert Kubica w Rajdzie Sardynii - podsumowanie

Robert Kubica w Rajdzie Sardynii – podsumowanie

Za nami Rajd Sardynii, w którym nie obyło się bez wielkich emocji.  Na pierwszym (miejskim) OS’ie, w wyniku ograniczeń na ciasnych nawrotach Robert zajął 12 miejsce:

http://youtu.be/xOgbJesGMhE

Prawdziwa rywalizacja zaczęła się jednak dopiero w piątek, w którym to kierowcy mieli do pokonania aż 8 OS’ów.

Po drugim OS’ie rywalizacja nabrała tempa, a Robert zajmował nadal 12 miejsce. Wszystko jednak zmieniło się podczas odcinka trzeciego, w którym wykręcił znakomity trzeci czas, choć jak sam mówił: „było ślisko i zdradliwie”.

Pomiędzy OS’ami trzecim, a czwartym przygodę miał Mikko Hirvonen, którego samochód stanął w płomieniach, a tym samym nie dało się go już naprawić i załoga musiała wycofać się z rywalizacji:

10417262_730530366985261_1136538534_n

 

Przez owe zdarzenie, 4 OS ruszył aż z 80 minutowym opóźnieniem – okazało się, że powodem tak wielkiej obsuwy było czekanie kierowców na świeże gaśnice, które zużyli do gaszenia samochodu Hirvonena.

http://youtu.be/M6e9fvA_kno

Na 4 odcinku Kubica wykręcił 6 czas i przesunął się na 9 miejsce w generalce. Piąty OS był jeszcze lepszy, gdyż mimo drobnych otarć i przegrzewających się opon Polska załoga zajęła drugie miejsce, przesuwając się tym samym na piąte w klasyfikacji generalnej.

10454106_772350842795268_671766016_n

 

fot. rallyitaliasardegna.com

OS 6 to szósty czas Kubicy i Szczepaniaka, oraz spadek na 6 miejsce w generalce:

m2

 

fot. m-sport

OS 7 oraz 8 to również 6 czas Polaków, jednak jest to także powrót na 5 miejsce w generalce. Przed nim znajdują się: Latvala, Ostberg, Mikkelsen i Ogier.

kubica_06

 

 

fot. rallyitaliasardegna.com

Na ostatnim piątkowym odcinku (czyli dziwiątym) załoga Kubica-Szczepaniak wykręciła znakomity trzeci czas, a tym samym utrzymała 5 miejsce w klasyfikacji generalnej:

kubica_12

 

fot. rallyitaliasardegna.com

Nastała sobota, a wraz z nią kierowcy mieli do pokonania jedynie 4 OS, choć warto zaznaczyć, że w ich skład wchodzi dwukrotnie przejeżdżana 59 kilometrowa próba Monte Lerno, która wymaga od kierowców wielkiej wytrzymałości i 100% skupienia na dużym dystansie. Poniżej wypowiedź Robert po 9 odcinku specjalnym:

http://youtu.be/w5ixEGbkgfI

Na 10 odcinku Polska załoga bez zmian – 6 miejsce, oraz 5 w generalce.

kubica_10

 

fot.rallyitaliasardegna.com

11 OS (59 kilometrowy Monte Lerno) wygrał Sebastian Ogier, przed Latvalą, Ostbergiem, Mikkelsenem i Kubicą. Było grubo:

http://youtu.be/xDkpLxL8bMc

Niestety 12 OS okazaqł się być dla polskiej załogi pechowym, gdyż na krótkim cięciu urwali prawe przednie koło, które napotkało przeszkodę w postaci dość dużego kamienia. To był koniec sobotniej jazdy dla polskiej załogi, która jednak pojawiła się na starcie rajdu w niedzielę, dzięki systemowi Rally2 (10 minut kary):

http://youtu.be/VZhRC1LMJQI

10449931_647518661964157_2891658893635517744_n

 

fot. Twitter.com ChristianWRC1

„To był krótki, szóstkowy zakręt, a że było ciasno, to zbliżyłem się trochę do wewnętrznej krawędzi. Pomiędzy krzakami leżał duży kamień i na nim urwaliśmy koło. Szkoda. Jechałem bardzo pewnie, szybko, ale nigdy nie ryzykując. Do tego momentu nie mieliśmy żadnych przygód.  Takie rzeczy się zdarzają, ale w ostatnich dwóch dniach było wiele pozytywów. Czasy niektórych OS-ów, ale też moja jazda na trudnych odcinkach, pokazują, że idę w dobrym kierunku. Jutro jedziemy dalej. Ważne są kilometry, a poza tym uważam, najlepsze, co można zrobić w takiej sytuacji, to wsiąść do samochodu i jechać dalej” – Robert Kubica , cyt. Facebook.

OS 14 to 6 miejsce Polaków i (przez 10 minut kary z Rally2) 8 w generalce. OS 15 kończą na miejscu siódmym, a OS16 na piątym. W generalce Polacy utrzymują 8 lokatę.

Rajd zakończył się tzw. Power Stage, który prezentujemy filmowo:

http://youtu.be/ZWCLYmj1RQU

Robert zajął na nim 6 miejsce i zakończył Rajd Sardynii na 8 pozycji w generalce, co zważywszy na 10 minut kary jest znakomitym wynikiem. Można gdybać, ale gdyby nie kara, to łatwo policzyć, że Polacy skończyli by rajd tuż za podium, na 4 miejscu.

Podsumowanie najlepiej zostawić samym zainteresowanym:

„Trudno być zachwyconym gdy kończy sie rajd w systemie rally2 ale ten weekend przyniósł sporo pozytywów. Po raz kolejny tempo jakie udało nam sie utrzymywać było lepiej niż dobre zważywszy na ciągle niewielkie szutrowe doświadczenie Roberta. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku i będziemy niebawem mogli zapewnić wszystkim jeszcze lepsze emocje No a przygoda na ss12 to po prostu cześć tej gry którą tak wszyscy kochamy. Raz jeszcze dzięki za doping i już nie mogę się doczekać wizyty na Mazurach” – Maciej Szczepaniak, Facebook.

Poniżej klasyfikacja generalna:

Clipboard01

fot.tyt. Instagram selvaginna23

Poprzedni artykuł3 KJS Lutomia – fotorelacja
Następny artykułWLTA&WLR po raz szósty

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Najlepszy film Rally and Race z 2020 roku, czyli rajdowe legendy na Torze Modlin

Początek roku to jednocześnie czas podsumowań. Przejrzeliśmy nasze archiwum i wybraliśmy najbardziej gorące materiały z ubiegłego roku...

Historia Skody w rajdach samochodowych

Historia tej marki w sporcie samochodowym jest niezwykle interesująca. Od mało udanej Octavii i Fabii WRC po...

Kto pojedzie w WRC2 w Rajdzie Monte Carlo 2021?

Podczas Rajdu Monte Carlo zaprezentują się tradycyjnie zawodnicy startujący w klasie WRC 2. Zatem przyjrzyjmy się stawce...

Mistrz Austrii zadebiutuje na trasach WRC

Hermann Neubauer wystartuję w Rajdzie Monte Carlo, pierwszej rundzie tegorocznej odsłony Mistrzostw Świata 2021. Zwycięzca łącznie dwudziestu rund...

Polskie BMW M3 na podbój rallycrossowych torów Wielkiej Brytanii

Mimo trudnego okresu i spowolnienia gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa, na początku 2020 roku, w polskim warsztacie praca...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Wypadek Ogiera na testach do Rajdu Monte Carlo

Podczas testów przed Rajdem Monte Carlo siedmiokrotny Mistrz Świata miał poważny wypadek. Francuz wypadł z trasy i wpadł na kamienne zabudowania – samochód jest...

Mistrzowie Tarmaca z najniższej klasy z nowymi planami

Duet Papierscy Rally Team w tym sezonie zmieni dotychczasowo wykorzystywane Cinquecento na Citroena C1. Grzegorz i Izabela Papierscy po ponad pięciu latach spędzonych we Fiacie...

Zawodniczka Orlen Teamu przesiada się do Fabii R5

Adrienn Vogel startująca w barwach spółki PKN Orlen, w przyszłym sezonie zaprezentuję się za kierownicą Skody Fabii R5 Evo. Węgierka w rajdach samochodowych bierze czynny...

Klasa historyczna w Tarmac Masters

Według nieoficjalnych informacji w sezonie 2021 jedną z nowości w cyklu Marten Tarmac Masters będzie nowo utworzona klasa. Regulamin cyklu zostanie opublikowany na dniach, ale...