Roman Biliński będzie liderem Trident Motorsport. Polska nadzieja trafi do F1?

Roman Biliński
Roman Biliński

Roman Biliński to jeden z kierowców młodego pokolenia, który ma szansę, żeby zostać drugim Polakiem w F1. W sezonie 2023 ponownie wystąpi w serii wyścigowej FRECA. Właśnie przedłużył kontrakt z zespołem Trident, gdzie będzie liderem.

Roman Biliński zaliczył bardzo udany sezon w 2022 roku. Polski kierowca przeniósł się z brytyjskiej kategorii GB3 do serii wyścigowej FRECA. Tym samym podniósł sobie poprzeczkę z mistrzostw na poziomie krajowym do kontynentalnych.

Debiut Bilińskiego w barwach zespołu Trident Motorsport okazał się bardzo owocny dla obu stron, co zakończyło się przedłużeniem kontraktu na 2023 rok. Dla młodego zawodnika i jego ekipy będzie to już drugi sezon w Formula Regional European Championship by Alpine. W debiutanckim sezonie Biliński zajął trzecie miejsce w Budapeszcie.

Zobacz: Kim jest Roman Biliński, kierowca F3? – video

– Jestem bardzo podekscytowany, że zostaję z Tridentem na kolejny rok. Poprzedni, debiutancki sezon we FRECA był dużym wyzwaniem, dla mnie i dla zespołu. Teraz nadszedł czas, aby połączyć wszystko, czego wspólnie się nauczyliśmy i wdrożyć to w tym sezonie – podsumował Roman Biliński.

Przeczytaj koniecznie: Robert Kubica kierowcą rozwojowym Audi?

Dwukrotnie spisał się najlepiej w kategorii debiutantów: na Hungaroringu i Paul Ricard. Eksperci ocenili, że Polak jest jednym z najbardziej widowiskowo jeżdżących zawodników. Ostatecznie jego zespół zajął piątek miejsce w klasyfikacji konstruktorów, a Polak odegrał kluczową rolę przy rozwoju bolidu.

– Jako debiutant Roman wykazał się dużym talentem i potencjałem. Bardzo dobrze zintegrował się z zespołem i jego metodami pracy. Kontynuacja partnerstwa była dla nas naturalnym wyborem – powiedział Maurizio Salvadori, właściciel zespołu Trident.

W nadchodzącym sezonie FRECA w 2023 roku zaplanowano dziesięć rund, a każda składa się z dwóch wyścigów. Start sezonu zaplanowano na 22 kwietnia 2023 r. na torze Imola. Ostatni wyścig odbędzie się 22 października na niemieckim torze Hockenheim.