Rosjanie z zakazem w motosporcie

fot. FIA Motorsport Games/fia.com

Sankcje za aferę dopingową w Rosji, która ciągnie się już kilka lat dotyczą również sportu motorowego. Przed weekendem Rosyjska Federacja Sportu Samochodowego poinformowała, że otrzymała od FIA decyzję WADA i Sportowego Trybunału Arbitrażowego w Lozannie w sprawie udziału zawodników w imprezach o statusie mistrzostw świata.

Pod koniec roku 2020 Sportowy Trybunał Arbitrażowy w Lozannie złagodził karę dla rosyjskich sportowców, nałożoną przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Rosjanie zostali ukarani czteroletnim zakazem udziału w Igrzyskach Olimpijskich i mistrzostwach świata. Kilka dni temu Rosyjska Federacja Samochodowa (RAF) otrzymała od FIA wyjaśnienia dotyczące wykonywania orzeczeń Trybunału w zakresie sportów motorowych.

W komunikacie RAF czytamy, że jako akredytowana federacja FIA, potwierdza ścisłą realizację wszystkich decyzji Trybunału przez rosyjskich zawodników motosportu. Chodzi o występy w Mistrzostwach Świata Formuły 1, Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), Mistrzostwach Świata Rallycross (WRX), Mistrzostwach Świata w Wyścigach Długodystansowych (WEC), Mistrzostwach Świata Formuły E oraz Kartingowych Mistrzostwach Świata.

Rosyjscy zawodnicy nie mogą:
– używać wizerunku flagi rosyjskiej (aktualnej lub historycznej) na dowolnym sprzęcie sportowym,
– używać godeł lub symboli narodowych na każdym sprzęcie sportowym (herb Rosji, w tym herb Rosji z dwugłowym orłem),
– używać nazw „Rosja”, „Rosyjski”, „Rosyjska Federacja Samochodowa”,
– publicznie pokazywać flagi Federacji Rosyjskiej (aktualnej lub historycznej), nazwy „Rosja” lub jakiegokolwiek godła narodowego lub symbolu narodowego na swoich ubraniach w jakichkolwiek oficjalnych obiektach lub na innych obszarach kontrolowanych przez FIA lub organizatorów zawodów FIA
– Zabrania się również odgrywania rosyjskiego hymnu narodowego w oficjalnych miejscach zawodów lub innych miejscach kontrolowanych przez FIA lub wyznaczonego przez nią organizatora zawodów.

Co rosyjscy kierowcy mogą?:
– Mogą używać barw flagi rosyjskiej, a zamiast flagi rosyjskiej mogą używać akronimu RAF.
– Mogą używać nazwy „Rosja” wyłącznie w połączeniu ze zwrotem „neutralny sportowiec” lub semantycznym odpowiednikiem tego wyrażenia, wykonanym w tej samej wielkości i zlokalizowanym obok lub przynajmniej w widocznym miejscu, na przykład „neutralny sportowiec z Rosji” lub „Rosja. Neutralny sportowiec ”, np. na kombinezonie. Dozwolone jest również używanie akronimu „RAF” zamiast „Rosyjskiej Federacji Samochodowej”;

Ograniczenia dotyczące flagi narodowej Federacji Rosyjskiej nie dotyczą kibiców, którzy mogą wnosić flagi narodowe na oficjalne zawody i imprezy FIA.

Decyzja Trybunału jest ważna przez dwa lata od daty przyjęcia: od 17 grudnia 2020 r. do 16 grudnia 2022 r.

Kryzys w rosyjskim sporcie trwa już prawie pięć lat, a jego ostatnia odsłona dotyczy podejrzenia o manipulacje danymi, jakie WADA otrzymała z moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Pracujący na zlecenie Światowej Agencji eksperci informatyczni stwierdzili, że z danych usunięto setki podejrzanych wyników. 1 stycznia 2020 roku stanowisko przewodniczącego WADA objął były minister sportu RP Witold Bańka.