Rovanperä wygrał każdy sobotni odcinek Rajdu Estonii

Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Aktualny Rajdowy Mistrz Świata WRC Kalle Rovanperä zawstydził rywali podczas sobotniego etapu Rajdu Estonii, wygrywając każdy odcinek specjalny. Fin powiększył swoją przewagę Thierrym Neuvillem z trzech sekund do ponad pół minuty.

22-latek odniósł w Estonii swoje pierwsze zwycięstwo dwa lata temu, zostając najmłodszym triumfatorem rundy WRC. Jak dobrze czuje się na bardzo szybkich szutrowych odcinkach, udowodnił w sobotę, wygrywając dziewięć kolejnych odcinków specjalnych.

Rovanperä pozbawił woli walki Neuville’a, który prowadził po kilku pierwszych odcinkach, a sobotni etap rozpoczynał ze stratą tylko trzech sekund do lidera. Dysponując późniejszą pozycją startową i tym samym czystszą trasą, Rovanperä jechał jednak jak natchniony i powiększał swoją przewagę na każdym odcinku specjalnym, by na koniec dnia wyniosła 34,9 sekundy.

Belg stracił dodatkowy czas z powodu przebitej opony na odcinku Otepää 2 i jeśli w niedzielę nie wydarzy się nic dramatycznego, Rovanperä powiększy swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej po ośmiu rundach sezonu 2023.

„To z pewnością przyjemne uczucie” – powiedział kierowca Toyoty. „Podobało mi się zwłaszcza popołudnie. Samochód pracuje dobrze, a to moje ulubione odcinki specjalne w całym kalendarzu, więc dlaczego nie mam się nimi cieszyć przy pełnej prędkości? Fajnie też, że przyszło tylu kibiców”.

Neuville przyznał, że pierwsze dwa sobotnie odcinki przejechał zbyt zachowawczo. Reprezentant Hyundaia był drugi tylko na pięciu z dziewięciu sobotnich prób i ma niewielkie szanse na pokonanie Rovanpery podczas czterech pozostałych w rajdzie oseów.

„Brakuje nam nieco po prostu do tempa Kallego, ale bez przebitej opony myślę, że miałbym doskonały dzień” – powiedział Neuville.

O trzecie miejsce przez cały dzień walczyli Esapekka Lappi z Elfynem Evansem. Kierowca Toyoty po pierwszej sobotniej pętli tracił zaledwie 0,7 sekundy do rywala z Hyundaia. Popołudniu Fin otworzył jednak przewagę z powrotem do 7,3 sekundy i traci jednocześnie 10,5 sekundy do swojego zespołowego kolegi.

Teemu Suninen zalicza solidny debiut w Hyundaiu i20 N Rally1, jadąc na piątej pozycji. Plasuje się 44 sekundy przed Pierrem-Louisem Loubetem, który jest najlepszym kierowcą Forda. Reprezentant M-Sportu otrzymał w piątej 5-sekundową karę za złamanie zasad strategii hybrydowej.

Z karą musiał zmagać się także Ott Tänak, który w sobotę przebił się na ósmą lokatę, za Takamoto Katsutą, mającym problemy z odpaleniem swojej Toyoty na mecie odcinka Kanepi 1.

Andreas Mikkelsen jedzie po swoje drugie tegoroczne zwycięstwo w kategorii WRC2, a pierwszą dziesiątkę klasyfikacji generalnej zamyka Sami Pajari w podobnej Skodzie Fabia RS Rally2.

W niedzielę na kierowców WRC czeka tylko 61 kilometrów osesowych podczas dwóch identycznych pętli. Ostatnią próbą przed metą w Tartu będzie Power Stage Kambja, gdzie przyznawane będą dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej.

Klasyfikacja Rajdu Estonii po sobotnim etapie:

  1. K Rovanperä / J Halttunen FIN Toyota GR Yaris 2h 5m 29.3s
  2. T Neuville / M Wydaeghe BEL Hyundai i20 N +34.9s
  3. E Lappi / J Ferm FIN Hyundai i20 N +45.4s
  4. E Evans / S Martin GBR Toyota GR Yaris +52.7s
  5. T Suninen / M Markkula FIN Hyundai i20 N +1m 41.5s
  6. P Loubet / N Gilsoul FRA Ford Puma +2m 25.5s