Rozpoczęła się kolejna edycja rajdu Fenix Rally

W sobotę 13 marca rozpoczęła się kolejna edycja tunezyjskiego rajdu Fenix Rally z udziałem kilku polskich załóg. Jedną z nich jest ekipa Proxcars TME Rally Team, która podczas pierwszych dwóch odcinków specjalnych pokazała się z mocnej strony.

Podczas pierwszego etapu zawodnicy musieli pokonać trasę ze stolicy kraju, Tunisu, do miasta Duz. Podczas SS1, odbywającego się nad brzegiem morza, czekała ich głównie jazda po piasku, a podczas SS2 – po twardej nawierzchni.

Zawody dobrze otworzył duet Magdy Zając i Jacka Czachora. Polacy jadący Toyotą Hilux w klasie Open uplasowali się na jedenastej pozycji na dwadzieścia osiem startujących załóg.

Za nami najtrudniejszy dzień rajdu, czyli ten pierwszy. To on zawsze jest największym wyzwaniem, ten  dzisiejszy był nim nawet podwójnie, bo był pierwszym po długiej przerwie w jeździe „bestyjką”. „Bestyjka” jest praktycznie nowym samochodem, bo była cała przeglądana, rozkładana, remontowana. Muszę sobie wszystko znowu poukładać, przyzwyczaić się. Jednak wygląda na to, że nie było źle. Nic się nie wydarzyło, nic się nie zepsuło. Jechało się nam całkiem dobrze, mimo że ten drugi odcinek był naprawdę trudny. Było mnóstwo kurzu i jechało się właściwie na ślepo. Gdyby nie to, można by było jechać szybciej. Zasadniczo jesteśmy zadowoleni – powiedziała Magda Zając.

Dokładniej o przebiegu odcinków specjalnych mówił pilot załogi, Jacek Czachor:

Pierwszy odcinek niezbyt skomplikowany, taki na rozpoznanie tras tunezyjskich. Jechaliśmy trochę przy morzu. Później kręciliśmy się wokół plaży i tak właściwie skończył się odcinek. Jechało się nam całkiem dobrze. Później była bardzo długa dojazdówka, sześciogodzinna. Kolejny odcinek zaczęliśmy już właściwie pod wieczór. Był on już trochę dłuższy niż pierwszy. Niestety jechaliśmy z tyłu i przed nami było bardzo dużo kurzu. Uważam, że odcinek poszedł całkiem nieźle. Dopiero od jutra zaczną się duże wydmy i prawdziwa jazda.

W klasie Open pierwszy etap padł łupem Estończyków, Urvo Mannamy i Risto Lepika. To także oni znaleźli się na szczycie klasyfikacji generalnej kategorii samochodów.

Etap drugi rajdu Fenix Rally 2022 to pętla wokół miasta Duz. Odcinek specjalny będzie liczył 168 kilometrów – w czasie jego pokonywania zawodnicy mają poruszać się głównie po piasku i wydmach.