niedziela, 29 stycznia, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyPoznaliśmy kalendarz RSMP na sezon 2023!

Poznaliśmy kalendarz RSMP na sezon 2023!

Oficjalnie, Polski Związek Motorowy zatwierdził kalendarz RSMP na sezon 2023! Najważniejszy, rajdowy czempionat w Polsce składać się będzie z siedmiu rund. W harmonogramie mistrzostw nie zabrakło nowości i… europejskich smaczków.

Po kilku tygodniach oczekiwania, poznaliśmy w końcu ostateczny kształt harmonogramu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Polski Związek Motorowy opublikował na swojej stronie internetowej pełen kalendarz startów. Wydaje się dziś, iż oficjele posłuchali opinii kibiców, dziennikarzy czy samych zawodników. Najważniejszy, rajdowy czempionat pozostanie w Polsce, zaś na zawodników czeka 7 eliminacji – 5 asfaltowych i 2 na szutrze. Mimo, że w przyszłym roku stawka RSMP nie zawita na Litwie czy Słowacji, nie zabraknie międzynarodowych akcentów. W kalendarzu pojawiła się też jedna, ciepło przyjęta nowość.

fot. Kacper Wróblewski Rally Driver – oficjalny profil Facebook

Start w Świdnicy, finał w Beskidach

Podobnie jak i w tym roku, kampanię 2023 otworzy dolnośląski klasyk – Rajd Świdnicki. Następnie stawka mistrzostw przeniesie się na szutry – najpierw w ramach Orlen Rajdu Polski, a następnie na odcinki tegorocznego debiutanta, Rajdu Podlaskiego. Niestety, na obecną chwilę nie wiemy, czy PZM zamierza nagradzać najlepszy, szutrowy duet sezonu, wybierając czempionów luźnej nawierzchni. Największą zmianą będzie awans Valvoline Rajdu Małopolskiego na łono rajdowej ekstraklasy. Rywalizacja w okolicach Makowa Podhalańskiego w formule RO i SKJS spotkała się z gorącym odbiorem kibiców i mediów, nic więc dziwnego, że Województwo Małopolskie powróci na mapę RSMP po… 15 latach nieobecności. W ramach drugiej części sezonu rozegrane zostaną Rajd Rzeszowski oraz Rajd Śląska. Cykl zwieńczy Rajd Wisły, zaplanowany na przełom września i października.

Zobacz też: Sprawdzony format WSMP w sezonie 2023

Co do kwestii międzynarodowych, europejskich akcentów, najważniejszym z nich będzie ugoszczenie załóg Rajdowych Mistrzostw Europy ERC w Mikołajkach. Po raz kolejny Rajd Polski staje się jednocześnie jedną z eliminacji batalii o Stary Kontynent. Poza tym Rajd Rzeszowski oraz Rajd Śląska dołączają do kalendarza FIA European Rally Trophy 2023.

fot. Kaja Wróblewska

Harmonogram na trudne czasy

Tworząc kalendarz RSMP 2023 przyjęliśmy założenie, że w obecnej sytuacji gospodarczej siedem rund, w tym pięć asfaltowych, to optymalna liczba. Wzięliśmy również pod uwagę możliwie jak najwięcej głosów zawodników oraz środowiska, w tym także opinie dotyczące rajdów zagranicznych. Znaczenie mają również możliwości i terminy, jakimi dysponowali organizatorzy oraz daty innych imprez samochodowych rangi krajowej czy też europejskiej. Wiele czynników wzajemnie się wykluczało, więc pogodzenie wszystkich sugestii, a także całkowite uniknięcie kolizji terminów kalendarzowych z rundami WRC czy ERC, nie było tu możliwe. Cieszę się, że mamy w kalendarzu nowości, a także organizatorów, którzy chcieli włączyć swoje rundy do międzynarodowych cykli. Ocen harmonogramu RSMP 2023 będzie zapewne wiele, najważniejsze jest jednak to, aby walka o tytuły toczyła się do ostatnich metrów finałowego odcinka” – powiedział Jarosław Noworól, przewodniczący GKSS PZM.

Do końcowej klasyfikacji kampanii 2023 zaliczanych będzie sześć najlepszych wyników. W każdej rundzie do zdobycia będzie 35 punków. Tradycyjnie, na tę pulę składa się 30 „oczek” za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów, a także 5 punktów za najlepszy czas na Power Stage, czyli finałowym, dodatkowo punktowanym odcinku specjalnym każdego rajdu.

Kalendarz RSMP 2023:

  1. 51. Rajd Świdnicki, 21-23 kwietnia 2023, asfalt
  2. Orlen 79. Rajd Polski, 19-21 maja 2023, szuter (runda FIA ERC)
  3. 42. Rajd Podlaski, 1-3 czerwca 2023, szuter
  4. 3. Valvoline Rajd Małopolski, 5-8 lipca 2023, asfalt
  5. 32. Rajd Rzeszowski, 10-12 sierpnia 2023, asfalt (runda FIA ERT)
  6. 7. Rajd Śląska, 8-10 września 2023, asfalt (runda FIA ERT)
  7. 68. Rajd Wisły, 29 września-1 października, asfalt

Oficjalny komunikat prasowy znajdziecie naturalnie na stronie Rajdowych Mistrzostw Polski.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

WOŚP Moto Orkiestra Walim 2023 [wideo]

Moto Orkiestra Walim 2023
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała dziś motoryzacyjnie w wielu regionach Polski. Pokazywaliśmy Wam zdjęcia ze Zgierza, teraz...

WOŚP MotoOrkiestra Zgierz 2023 – foto

Motoorkiestra WOŚP Zgierz 2023 drift
MotoOrkiestra Zgierz wróciła na pętlę autobusową Staffa/Parzęczewska! W dniu 29 stycznia 2023 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra...

Marko wyczuwa niepokój w Mercedesie

Doradca Red Bulla Helmut Marko twierdzi, że odejście Jamesa Vowlesa z Mercedesa i objęcie przez niego stanowiska...

Kamery w kaskach u wszystkich kierowców w sezonie 2023 Formuły 1

Formuła 1 podpisała umowę na dostarczanie technologii kamer w kaskach kierowców z Racing Force Group. Przez cały...

Wielkie powroty do F1! Jak wygląda ranking TOP 10 i czy znalazło się miejsce dla Kubicy?

Robert Kubica
Na kanale F1 pojawił się film o kierowcach, którzy wracali do tego sportu z przysłowiowej „emerytury”. W...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here