Runda drogowa przeszła do historii

376

W miniony weekend Automobilklub Bydgoski zorganizował III rundę AB CUP i RajdowySklep.pl BMW-Challenge. Była to przełomowa runda zarówno dla organizatorów jak i samych uczestników, ponieważ po raz pierwszy w ośmioletniej historii cyklu zawody odbyły się na odcinku drogowym, dzięki temu wielu z zawodników spełniło swoje marzenie dotyczące udziału w prawdziwej rajdowej imprezie!

klasyfikacja generalna

W okolicach Kamieńca Ząbkowickiego na trasie Śrem – Sosnowa zawodnicy mieli do pokonania 6 OS-ów o łącznej długości ok. 35 km. Do zawodów, poprzedzonych tradycyjnie dwugodzinnym treningiem, wystartowało 59 kierowców. Kibice mogli obserwować zmagania różnego typu rajdówek – od Fiata SC, przez Hondy Civic, BMW do Mitsubishi Lancera i Subaru Imprezy. Największą ilość aut sportowych stanowiły BMW i to m. in. ich kierowcy dostarczali licznie dopingującym kibicom wielu emocji.

 

Po sobotnim BK i obowiązkowym objeździe trasy kierowcy wiedzieli już, że trasa jest bardzo wymagająca i pozostawiająca minimalny margines na jakikolwiek błąd. Były na niej przejazdy przez szczyty, spadania, podjazdy, ślepe zakręty, przejazd pod wiaduktem, wybicia, hamowania…. czyli to, co wszyscy miłośnicy rajdów lubią najbardziej. Niestety kilku zawodników wypadło z trasy i dość mocno zniszczyło swoje rajdówki, ale na szczęście wyszli z nich cali i bez najmniejszych obrażeń. Te sytuacje pokazały, że wprowadzenie obowiązku posiadania klatek bezpieczeństwa w cyklu, dwa lata temu, było krokiem w dobrą stronę.

 

Pogoda panująca w weekend też nie rozpieszczała – w sobotę prawie 40 stopniowy upał, a w niedzielę kilkanaście stopni mniej i częste opady deszczu – na pewno nie wpływało to dobrze na koncentrację. Odcinek drogowy pokazał też ogromną różnicę pomiędzy rajdami a rallysprintami, które organizowane są na lotniskach. Jak powiedział nam jeden z naszych przyjaciół, oprócz tego że samochody są podobne, to dwie różne dyscypliny motorsportu. Ta runda z pewnością dodała wszystkim nowego i cennego doświadczenia.

 

Rywalizacja na trasie była jak zawsze bardzo zacięta i do ostatniego przejazdu trwała walka o podium w klasach. Bezkonkurencyjny w generalce i klasie OPEN był Mariusz Górecki, który z prawie 14 sekundową przewagą zwyciężył nad Wojtkiem Puchalskim i z 36 sekundową nad Szymonem Grodzkim. Na trasach ogólnopolskiego rallysprintu startują jedni z najszybszych polskich kierowców.

 

Plan dnia zakładał przejazd 6 OS-ów i pomimo wielu kłopotów pogodowych oraz incydentów rajdowych na trasie, udało się go zrealizować. Po ostatnim OS-ie zaprosiliśmy zawodników na stadion w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie na tle pięknego pałacu Wójt gminy, Pan Marcin Czerniec, wręczył zwycięzcom puchary.

W poszczególnych klasach zwyciężyli:
Klasa S1400 – Jacek Goździk, Krzysztof Opławski,
Klasa S1600 – Sebastian Dziadosz, Magdalena Misiarz, Krzysztof Grzędziński,
Klasa S2000 – Marek Burda, Piotr Zalewski, Adam Frąckowiak,
Klasa S2500 – Michał Łobodziec, Tomasz Kuczkowski, Michał Kuna,
Klasa WRC – Wojciech Puchalski, Grzegorz Tobolski, Michał Zawadzki,
Klasa SPORT – Karol Błaszkowski, Jagna Stankiewicz, Milan Skrobić,
Klasa SPRINT – Szymon Grodzki, Mariusz Antonow, Łukasz Przeszłowski,
Klasa HOBBY – Lech Kaczmarek, Dawid Smółka, Jakub Jurek,
Klasa HOBBY START&FINISH – Mateusz Laskowski, Marcin Herudziński, Piotr Oszczygieł,
Klasa OPEN – Mariusz Górecki, Arkadiusz Sokołowski, Radosław Łotkowski,

Klasa Kobiet – Magdalena Misiarz, Jagna Stankiewicz, Agnieszka Załęcka.

klasyfikacja pań

Automobilklub Bydgoski dziękuje wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację tej rundy:
– władzom gminy Kamieniec Ząbkowicki na czele z Wójtem Marcinem Czerniecem,
– Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim – Jolancie Kużdżał,
– Ochotniczej Straży Pożarnej z Kamieńca Ząbkowickiego oraz wszystkim służbom zabezpieczającym zawody.
Szczególne podziękowania chcemy przekazać Tadeuszowi Drozdowskiemu oraz Krystianowi Pachucie wraz z całą swoją ekipą sędziowską – bez ich zaangażowania przygotowanie i przeprowadzenie imprezy  byłoby niemożliwe.


Dziękujemy również naszym sponsorom – RajdowySklep.pl oraz firmie Racing Tires oraz niezawodnej ekipie medialnej FotoDron.PRO oraz niewidzianej od dłuższego czasu Agnieszki Kujawy/Agniess.pl.


Podziękowania kierujemy również do naszych partnerów medialnych: Rally and Race, BMW Trends, Rajdy24.pl, NewsAuto.pl, MotoFakty.pl, SieScigam.pl oraz RallyKjs.pl.

Tekst: Jacek Kociszewski
Fot. FotoDron.Pro