poniedziałek, 6 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościRuszają wyścigi elektrycznej Formuły 1

Ruszają wyścigi elektrycznej Formuły 1

Trwają intensywne przygotowania do startu FIA Formula E – pierwszych na świecie wyścigów w 100 proc. elektrycznych bolidów, porównywalnych do Formuły 1. W pojedynku technologicznym wezmą udział takie firmy jak Michelin, McLaren i Williams. Start już w najbliższą sobotę w Pekinie.

Jak podaje oficjalna strona Formuły E fiaformulae.com, do wyścigu stanie 10 drużyn z 10 światowych stolic. Pierwszy wyścig rusza 13. września w stolicy Chin – Pekinie, następny 22 listopada w Malezji. Kolejne w Punta del Este (Urugwaj), Buenos Aires, Miami, Long Beach, Monte Carlo i Berlinie. Zamykać tegoroczny sezon będzie rywalizacja  w Battersea Park w Londynie 27 czerwca 2015 roku. W bolidach Formuły E zobaczymy zawodników z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Monako, a nawet Indii.

Zawody Formuły E to poligon technologii elektrycznych, które z jednej strony mają motywować do poszukiwania najefektywniejszych rozwiązań do zastosowania w samochodach elektrycznych dla zwykłych użytkowników czterech kółek. Z drugiej strony jest to duże przedsięwzięcie wizerunkowe na rzecz samochodów elektrycznych. Według szacunków Ernst & Young Formuła E może przyczynić się do sprzedaży dodatkowych 77 milionów EV-ów (electric vehicles) w ciągu 25 lat, co pozwoliłoby zaoszczędzić 4 miliardy baryłek ropy. Również Formuła 1 w tym sezonie zrobiła zdecydowany krok w kierunku technologii elektrycznych mówi zdobywca tytułu Master of Eco Driving 2013 Maciej Dreszer. Niewątpliwie przełoży się to na technologie wdrażane w nowoczesnych pojazdach hybrydowych i samochodach elektrycznych, np. odzyskiwanie energii kinetycznej z hamowania tłumaczy Dreszer.

– Od kilku lat Toyota bierze udział w prestiżowych 24-godzinnych zawodach na torze Le Mans wystawiając bolidy hybrydowe i skutecznie wygrywając z konkurentami z napędem tradycyjnym. 1000-konny bolid Toyoty o oznaczeniach TS040 Hybrid prawie połowę mocy, bo aż 480 KM, uzyskuje z jednostek elektrycznych – mówi PR manager Robert Mularczyk z Toyota Motor Poland

– Wiele patentów i rozwiązań związanych z napędem elektrycznym stosowanych w wyścigach po odpowiednim dostosowaniu trafia do produkcji seryjnej w różnych hybrydowych modelach Toyoty dodaje Mularczyk.

Klasa Formuły E powołana została już w 2012 roku. Pierwsze testy elektrycznych samochodów wyścigowych tej klasy przeprowadzono w 2013 roku. Zawody będą odbywać się wyłącznie na torach ulicznych. Pierwszy wyścig już 13. września w Pekinie.

Czy w przyszłym sezonie w kalendarzu zawodów znajdzie się również Warszawa?

inf. pras.

fot. http://www.fiaformulae.com

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Trzy kartingowe imprezy w Lonato. Dwa podia Polaków!

WSK Super Master Series
Polscy kierowcy rozpoczęli sezon kartingowy we Włoszech. Na torze South Garda Karting w Lonato odbyły się trzy...

Podium na dla Hołka i Kurzeji

W sobotę po południu zakończyła się pierwsza runda Pucharu Świata Cross Country. Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją...

Kalendarz FIA ERC 2023 – jeden debiut, jeden powrót

Tak jak w ubiegłym sezonie, kalendarz FIA ERC 2023 składa się z ośmiu rajdów. Doszło jednak do...

125Q czyli Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro

Fiat 125P quattro Audi A3 125Q
Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro. Brzmi jak ciekawa i realna wizja sleepera, albo jak...

Mazda RX-7 – silnik Wankla na wolnych obrotach! „brap brap brap” [wideo z napisami]

Mazda RX-7 silnik wankla
Mazda RX-7 kojarzy się wszystkim z silnikiem Wankla. Nawet jeśli w Twoim sercu nie ma miłości do...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here