Ruszają wyścigi górskie

fot. Agnieszka Wołkowicz

Jubileuszowy, 20-ty ORLEN Wyścig Górski Prządki, rozpocznie tegoroczną rywalizację kierowców, startujących w Międzynarodowym Pucharze FIA w Wyścigach Górskich (FIA IHC). Rozgrywane w dniach 5 – 7 maja zawody organizowane są przez Automobilklub Małopolski Krosno; oprócz międzynarodowego pucharu będą także pierwszą rundą Mistrzostw FIA Strefy Centralnej w Wyścigach Górskich (FIA CEZ), FIA CEZ  Historic,   1 i 2 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, międzynarodowych Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich (MMSR, rundy 4 i 5).

Prowadzenie tak wielu międzynarodowych i krajowych klasyfikacji od lat ściąga na Podkarpacie czołówkę najszybszych zawodników, i tłumy  kibiców, którzy – jak na wyścigi górskie – mają wyjątkowo wiele dogodnych miejsc do podziwiana zmagań kierowców.

Paulina Florek – Dyrektor 20. ORLEN Wyścigu Górskiego  Prządki:
Tegoroczna edycja wyścigu będzie szczególna, ponieważ odbędą się na niej rundy Pucharu Europy FIA IHC, Mistrzostw Polski GSMP, Mistrzostw Strefy Centralnej Europy FIA CEZ, Mistrzostw Słowacji MMSR PAV; nowością w programie będą rundy Maluch Trophy. Wyścig rozpocznie się w piątek badaniem kontrolnym w Krośnie pod Centrum Handlowym Vivo! Krosno, a na weekend przeniesiemy się na trasę do Korczyny.

Formularze zgłoszeniowe dla wszystkich rund są już otwarte, więc zachęcam do ich wypełnienia już teraz. Życzę wszystkim Zawodnikom dobrego startu w sezonie i niech ta inaugurująca go runda przyniesie wspaniałe emocje i sportowe osiągnięcia.

Chciałabym serdecznie zaprosić wszystkich miłośników motoryzacji, aby wraz z nami świętowali ten wyjątkowy jubileuszowy wyścig. Zachęcam wszystkich do wspólnego, bezpiecznego kibicowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na trasie. Niech ta wyjątkowa edycja wyścigu będzie nie tylko wspaniałą okazją do świętowania przedłużonego weekendu majowego, ale także do spędzenia czasu w gronie przyjaciół w atmosferze pełnej sportowego ducha i emocji.

 Pragnę gorąco podziękować już dziś naszym sponsorom, partnerom, władzom i wszystkim, którzy zadeklarowali swoją pomoc i wsparcie przy organizacji ORLEN 20. Wyścigu Górskiego Prządki. Bez Waszej pomocy, ten jubileuszowy wyścig nie mógłby się odbyć. Wierzę, że nasza współpraca będzie owocna i przyniesie wiele korzyści dla wszystkich zainteresowanych.

 Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym  jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki, od którego wyścig wziął swoją nazwę.

W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.

Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych  rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych.

Wyścig górski będzie także 1 i 2 Rundą… wyścigów „płaskich” –  Maluch Trophy, to serialu rozgrywany na torach, w ramach Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski!

Niekoronowanym „królem” wyścigów z Korczyny do Czarnorzek jest Mariusz Stec, który wygrywał tu aż 6 razy, zwycięzca prestiżowego FIA Hill Climb Masters w 2021 Szymon Łukaszczyk wygrywał w Korczynie czterokrotnie. Ubiegłoroczny wyścig to popis jeżdżącego bolidem  Nova Np. 01 – 2 Sebastiena Petit (FRA), który pobił, jadąc ze średnią prędkością 148 km/h, rekord trasy ( 1:33,217) oraz jeżdżącego Mitsubishi Lancerem Bergmonster Dubaia ( POL), który był najszybszym kierowcą auta klasyfikowanego w Kat. 1 ( auta „ z dachem”), a w „generalce” zajął trzecie miejsce. Laurowy wieniec i puchar za drugie  miejsce odebrał Petr Vitek ( CZE, Osella PA 30), który wyprzedził Polaka, po dwóch podjazdach wyścigowych, o 0,2 sekundy!