Sebastian Vettel wsiada do hipersamochodu

Fot. Porsche

Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 Sebastian Vettel wsiadł do Porsche 963 fabrycznej ekipy Porsche Penske Motorsport, rywalizującej w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC.

Niemiec odwiedził siedzibę zespołu w Mannheim, gdzie przymierzył się w kokpicie hybrydowego prototypu, a także centrum badawczo-rozwojowe Porsche w Weissach, aby przejechać kilka okrążeń po torze testowym i spędzić dzień w symulatorze.

Nie była to przypadkowa wizyta – Vettel dołączy do etatowych kierowców niemieckiego producenta podczas przyszłotygodniowych testów na torze Motorland Aragón, gdzie planowany jest 36-godzinny sprawdzian przed wyścigiem 24 godziny Le Mans.

To nie pierwszy raz, gdy Porsche 963 zostało zaoferowane do jazdy Vettelowi. Jesienią ubiegłego roku kliencki zespół Jota kontaktował się z niemieckim kierowcą, chcąc włączyć go do swojej nowej załogi w WEC, wraz z Jensonem Buttonem i Robertem Kubicą – ostatecznie z tej trójki tylko mistrz F1 z sezonu 2009 dołączył do brytyjskiej ekipy, a Kubica zdecydował się związać z AF Corse.

Czy test w hipersamochodzie przekona Vettela do wyścigów długodystansowych? Prototyp WEC spełnia warunek, jaki czterokrotny mistrz postawił przed każdym samochodem wyścigowym, do którego wsiadł po zakończeniu kariery w F1 – jest napędzany biopaliwem.

„Nie mogę się doczekać, aby przetestować Porsche 963” – powiedział Vettel. „Miałem już szansę poczuć samochód w Weissach. Zawsze śledziłem inne serie wyścigowe i moja ciekawość do wyścigów długodystansowych skłoniła mnie do tego, żeby spróbować. Jestem teraz podekscytowany długim przejazdem w Aragonii i nie mogę się doczekać mojej zmiany za kierownicą”.

„Z pewnością będę musiał się dopasować i przywyknąć [do kokpitu prototypu], ale wszyscy w zespole są bardzo otwarci i pomocni. To będzie dla mnie nowe doświadczenie. Zobaczymy, co się stanie później w tym zakresie – na ten moment nie ma żadnych dalszych planów na przyszłość”.

Porsche zajęło całe podium inauguracyjnego wyścigu WEC 2024 w Katarze.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.