niedziela, 22 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIESebastien Loeb ma nowego pilota!

Sebastien Loeb ma nowego pilota!

Saga o rozstaniu Loeba i Daniela Eleny dobiegła końca. Pary, która zdobyła dziewięć z rzędu tytułów mistrza świata w WRC i dwa razy podium w najtrudniejszym rajdzie terenowym świata, już nie zobaczymy na kolejnym Dakarze. Za rok Sebastiana Loeba poprowadzi Fabian Lurquin.

Można stwierdzić, że współpraca na linii Loeb-Elena była swego rodzaju idyllą. Kiedy w 2004 roku duet zawodników Citroena otwierał zwycięskiego szampana, nikt nie przypuszczał do jak gigantycznych rozmiarów rozrośnie się sukces tych zawodników. Dominacja trwała nieprzerwanie do 2012 roku. Przez ten okres Loeb i Elena stali się nie tylko bardzo bliskimi przyjaciółmi, ale również znakomitymi partnerami.

Po zakończeniu kariery w WRC oczywiste było to, że nie ma pytania o to czy, ale gdzie przeniesie się ten rajdowy duet doskonały. Przez chwilę Francuz próbował swoich sił w rallycrossie, ale w głowie kierowcy pojawiał się już nowy pomysł.

Nie jest tajemnicą, że marzeniem Loeba był triumf w Rajdzie Dakar. Wybór pilota na najtrudniejszy rajd świata był oczywisty – na prawym fotelu zasiadł Daniel Elena. Niestety, piekło Dakaru dało o sobie znać. Duet ukończył debiut w 2016 roku na miejscu 9, rok później był już jednak pierwszy sukces – miejsce 2. W 2018 roku nie udało się dojechać do mety, 2019 to powrót na pudło, tym razem na miejsce 3. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, Loeba interesowało tylko zwycięstwo. Czarę goryczy przelał start w tegorocznej edycji, której duet ponownie nie ukończył. W dużym skrócie, Prodrive, zespół Loeba i Eleny obwiniał pilota o błędy, brak profesjonalizmu. Ten nie pozostał dłużny i zarzucił zespołowi brak reakcji na sugestie, złe dostosowanie pojazdu i pychę. Loeb oficjalnie nie obarczał winą pilota, był jedynie łącznikiem między zespołem a swoim przyjacielem. Mimo to po części była także jego decyzja.

Kim jest Fabian Lurquin?

Kluczem do przyszłorocznego sukcesu loeba w Dakarze ma być  Fabian Lurquin. 45-latek jest synem Jean-Marie Lurquina, również pilota rajdowego. W zeszłym roku Fabian Lurquin poprowadził w Dakarze kierowcę-amatora, Mathieu Serradoriego. Na jednym z odcinków specjalnych udało im się nawet wygrać. Loeb miał sam stwierdzić, że ma coraz mniej czasu na wygraną w Dakarze. Pytanie tylko, czy tak drastyczna zmiana i nowy pilot da utytułowanemu Francuzowi upragnione zwycięstwo?

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

19. Wyścig Górski Prządki – wyniki pierwszego dnia

W sobotę 21 maja wystartowała rywalizacja w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Obok krajowego czempionatu kierowcy rywalizowali w...

Tom Kristensson na czele Rajdu Podlaskiego

Szwed Tom Kristensson zakończył pierwszy dzień zmagań szutrowego 41. Rajdu Podlaskiego na pozycji lidera. Kacper Wróblewski jest...

Ekstaza Leclerca, Verstappen bez mocy!

Charles Leclerc po raz kolejny z pole position! Niestety, nie oglądaliśmy szalonej batalii do ostatniej sekundy, Verstappen...

Sędziowie przywracają „Kajto” na podium!

W końcu, doczekaliśmy się! Sędziowie przychylili się do apelu zespołu Lotos Rally Team i poprawili rezultat Polaków...

Elfyn Evans wygrywa poranny maraton

Toyota nie ma sobie równych na porannej pętli Rajdu Portugalii! Evans zwiększył przewagę nad Rovanperą, a na...

NAJPOCZYTNIEJSZE