Sébastien Ogier w Rajdzie Dakar? Francuz rozwiał wątpliwości

Ogier
fot. Sebastien Ogier - oficjalny profil Facebook

Ośmiokrotny rajdowy mistrz świata Sébastien Ogier odpowiedział na pytanie, co do możliwego startu w Rajdzie Dakar. Francuz miałby ułatwione zadanie, bowiem w największym rajdzie terenowym świata startuje jego producent Toyota.

Rajd Dakar przyciąga do siebie wiele gwiazd innych konkurencji sportu samochodowego. Jednym z głównych konkurentów są co roku 9-krotny mistrz WRC Sébastien Loeb, który szykuje się do debiutu nowej Dacii Sandrider, czy mistrz DTM i WRX Mattias Ekström, a w poprzednich latach na dakarowe trasy wyjechał nawet startujący w Formule 1 Fernando Alonso.

Choć kariera Ogiera przypomina nieco tę Loeba, pod tym względem, że po zdobyciu swoich tytułów w WRC pozostał w mistrzostwach startując w wybranych rundach, a w przerwie pomiędzy rajdami próbował swoich sił w innych samochodach – jak prototyp LMP2, którym wystartował w 24 godzinach Le Mans, nie zamierza iść śladami swojego rodaka, jeśli chodzi o rajdy terenowe.

„Nie było to jak dotąd na mojej liście” – powiedział Francuz, cytowany przez Motorsport.com. „Myślę, że zawsze będę chętny, aby przetestować samochód, bo to fajne doświadczenie, ale nigdy nie pociągał mnie sam rajd”.

Ogier przyznał, że rozumie, dlaczego kierowcy rajdowi przechodzą do rajdów terenowych, ale bardziej interesują go wyścigi płaskie: „To byłaby naturalna ścieżka dla kierowcy rajdowego. Często przechodzili oni do rajdów terenowych, bo łatwiej było im się przystosować i mieli większe szanse wykazania się niż ja miałbym w Le Mans. Podobało mi się jednak wyzwanie jazdy po torze i uczenia się czegoś nowego. Myślę, że jeśli nie będę startować w rajdach, to skupię się znowu na wyścigach torowych i długim dystansie niż na Dakarze”.

Toyota ma też zespół w wyścigach długodystansowych i zajęła drugie miejsce w tegorocznym 24h Le Mans. Ogier dwukrotnie testował już prototyp GR010 Hybrid, lecz póki co nim nie wystartuje – Toyota zrezygnowała bowiem z pomysłu wystawienia dodatkowego auta w sezonie 2025.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.