Seicento i RWD CUP siłą Rallycrossu – zgłoszenia do 5 rundy MPRC w Słomczynie

18 i 19 września na Autodromie Słomczyn odbędzie się 5 runda Mistrzostw Polski Rallycross i Pucharu Polski Autocross. Do zawodów zgłosiła się prawie setka zawodników, ale główną siłę stanową puchary markowe czyli Seicento Cup i RWD Cup.

W najmocniejszej klasie SuperCars samotnie wystartuje Zbyszek Staniszewski. Rywale z oponeo czyli Dariusz Topolewski i Marcin Gagacki w tym czasie startują w Mistrzostwach Europy w Rydze, a Marcin Wicik cały czas pauzuje po awarii silnika w Focusie. Będzie to szansa dla Staniszewskiego na zdobycie bezpiecznego zapasu punktowego, bo liderem jest Topolewski chociaż prowadzi zaledwie 1 punktem. Klasę na pewno uzupełnią kierowcy SuperCars Light, ale pomarańczowo niebieska Fiesta w bezpośredniej walce będzie poza ich zasięgiem. Nowością jest obecność Michała Kuny w Lancerze. Po przesiadce z SuperNational do Siecento Cup czas na klasę SuperCars Light. Kunę zobaczymy w Lancerze którym wcześniej startował Piotr Czekański. Klasa Light stawi się w komplecie łącznie z Bartkiem Idźkowskim, który w finale w Poznaniu miał pożar w swoim Lancerze.

Całą klasa SuperNational to 9 polskich zawodników wzmocnionych o dwóch zawodników z Czech. Jan Ratajsky i Radek Dvorak startujący w Skodach Fabia w SN1600 postanowili na stałe w tym sezonie związać się z Mistrzostwami Polski. Z czołówki klasy swój udział zapowiedzieli niemal wszyscy kierowcy. Zabraknie jedynie Romana Castorala. Ale zarówno Jakub Kowalczyk (Honda Civic), Łukasz Zoll (Volvo s40), Łukasz Tyszkiewicz (Opel Astra OPC) oraz Tomasz Łyszkowicz (BMW E36) stawią się na starcie.

Klasy markowe mają swój rozkwit w Rallycrossie. Wyrównana stawka, duże emocje i relatywnie niskie koszty przyciągają „amatorów” mocnych wyścigowych wrażeń. Na Autodromie Słomczyn zapowiedziało swój udział 36 kierowców RWD Cup i aż 38 w Seicento Cup. Czołówka stawi się w pełnym składzie, kierowcy są żądni rewanżu za Poznań. W RWD Cup w pierwszym Słomczyn tryumfował Mariusz Szczepański więc na pewno będzie chciał przerwać dobrą passę Jarosława Frydrycha. Analogicznie w Seicento Cup gdzie pierwsze miejsce na początku sezonu wywalczył Robert Kabat, ale już w Poznaniu szybsi byli Zalewski i Grzybowski. Liderem jest Bartłomiej Mirecki, który wygrał „tylko” w Sosnovej, ale dzięki stałej regularności jest liderem w klasie.

Crosskarty ponownie w niezbyt licznym składzie. Z dziewięciu kierowców sezonu zostało tylko czterech na najbliższe zawody w Słomczynie. Z czołówki wielkim nieobecnym będzie Adam Puciata zajmujący trzecie miejsce w klasyfikacji sezonu. Lider czyli Mateusz Koselski i wicelider czyli Maciej Laskowski zapowiadają swój udział w najbliższy weekend.

 

Harmonogram zawodów:

Sobota (18.09.2021)

09:40 – Rozgrzewka
10:00- 12:45 – I sesja kwalifikacyjna
12:45 – 13:00 – przerwa techniczna
13:00 – 15:45 – II sesja kwalifikacyjna
15:45 – 16:00 – przerwa techniczna
16:00 – 18:45 – III sesja kwalifikacyjna

Niedziela (19.09.2021)

8:30- 9:10 Rozgrzewka
9:30 – 12:00 IV sesja kwalifikacyjna
12:00 – Posiedzenie ZSS
12:30 – 14:30 – Półfinały A,B
15:00 – Finały
16:45 – Opublikowanie klasyfikacji końcowej
17:00 – Wręczenie nagród

Z pierwszych informacji od organizatora wiemy, że wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności. Jednak nie mamy informacji czy i w jakiej wysokości będą bilety.

W oczekiwaniu na zawody w Słomczynie polecamy podsumowanie zawodów w Poznaniu.