niedziela, 3 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIESimracing - motorsport jest bliżej niż myślisz

Simracing – motorsport jest bliżej niż myślisz [podcast]

Kiedyś zarezerwowany dla wąskiej grupy szczęśliwców, lub dżentelmenów z zasobnym portfelem. Dziś dostępny praktycznie dla każdego. Motorsport jest zdecydowanie bliżej niż myślisz. Szansą na realizację pasji jest… simracing!

Za co kochamy motorsport? Przede wszystkim za emocje, które mu towarzyszą. Za łzy wzruszenia po wygranej, za gorycz porażki. Niekiedy i niepowstrzymaną furię czy złość. Kluczową rolę grają zmysły – wzrok, słuch, zapach. Zakochujemy się, ponieważ w nasze gusta trafiają linie, kształt pojazdu. Uwielbiamy tembr pomruku silnika, a niekiedy jego chaotyczny, wręcz wulgarny ryk i płomienie z wydechu. I woń benzyny Wszystko to jest namacalne, mierzalne. Co więc w przypadku, gdy przeżycia mają stać się… wirtualne?

Simracing przez lata traktowany był jako jedna z wielu gałęzi elektronicznej rozrywki. Ot następna kategoria gier komputerowych… Nie da się ukryć, pierwsze tytuły nakierowane były głównie na czystą rozrywkę, a pojęcie „symulacji” było wtedy obce. Z biegiem czasu rozwój technologii pozwolił nam zastąpić zlepek pikseli hiperrealistyczną oraz immersyjną grafiką. Nagranie czystego dźwięku w studyjnej wręcz jakości przestało być wyzwaniem. A wisienką na torcie są obecne możliwości odwzorowania praw fizyki, które przeniosły świat walki na odcinkach specjalnych czy batalii o najszybszy czas okrążenia na… ekrany konsol oraz komputerów stacjonarnych. Tak też powstał simracing – branża, która zaciera granicę między symulacją a rzeczywistością. Idea, która pozwala nam spełniać dziecięce marzenia!

fot. Race Arena Wrocław

Elektroniczna miłość

W dzisiejszym podcaście postaram się odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Po pierwsze, czy simracing może z powodzeniem zastąpić tradycyjne treningi. Po drugie, czy wirtualna rozrywka może generować emocje podobne do prawdziwych czempionatów. Postaram się także wyjaśnić wpływ tej dyscypliny motorsportu na moje życie oraz rozwój mojej pasji.

Jeżeli podoba Ci się nowa formuła podcastów na Rally and Race, zachęcamy do odsłuchu pozostałych materiałów z serii „Obiady czwartkowe” oraz „5 wniosków po”. Przy okazji, dosłownie w momencie publikacji tego materiału wystartował już trzeci sezon oficjalnych, wirtualnych mistrzostw Polski pod egidą PZM – Porsche Esport Sprint Challange Poland. Jeżeli chcecie przekonać się „z czym to się je”, zapraszamy na relację w Eleven Sports.

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Atlas Ward Motorsport – motorsportowe fundamenty

Atlas
Atlas Ward to jedna z czołowych, rodzimych firm z branży budowlanej. Stawiane przez nią obiekty rozsiane są...

Rally Monza 2023 – video

Rally Monza 2023 Włochy
Monza Rally 2023 to ostatnia, finałowa runda "Campionato Italiano Assoluto Rally Sparco" czyli Rajdowych Mistrzostw Włoch.Trasa w...

Pražský Rallysprint 2023 – action video

Pražský Rallysprint 2023! Temat naszej, rodzimej Barbórki będzie na ustach wszystkich jeszcze przez kilka dni, ale zobaczcie...

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają Kryterium Asów!

Marczyk
Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk dopięli swego! Podopieczni Orlen Teamu zatriumfowali w tegorocznej edycji Kryterium Asów na...

5 godzin prac społecznych za przewinienia na Barbórce

Barbórka
Łukasz Nagraba i Grzegorz Gołda zostali ukarani dość nietypową karą za przewinienia na "dojazdówce'' między OS6 oraz...

NAJPOCZYTNIEJSZE