wtorek, 4 października, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaFelietonySimracing - motorsport jest bliżej niż myślisz

Simracing – motorsport jest bliżej niż myślisz [podcast]

Kiedyś zarezerwowany dla wąskiej grupy szczęśliwców, lub dżentelmenów z zasobnym portfelem. Dziś dostępny praktycznie dla każdego. Motorsport jest zdecydowanie bliżej niż myślisz. Szansą na realizację pasji jest… simracing!

Za co kochamy motorsport? Przede wszystkim za emocje, które mu towarzyszą. Za łzy wzruszenia po wygranej, za gorycz porażki. Niekiedy i niepowstrzymaną furię czy złość. Kluczową rolę grają zmysły – wzrok, słuch, zapach. Zakochujemy się, ponieważ w nasze gusta trafiają linie, kształt pojazdu. Uwielbiamy tembr pomruku silnika, a niekiedy jego chaotyczny, wręcz wulgarny ryk i płomienie z wydechu. I woń benzyny Wszystko to jest namacalne, mierzalne. Co więc w przypadku, gdy przeżycia mają stać się… wirtualne?

Simracing przez lata traktowany był jako jedna z wielu gałęzi elektronicznej rozrywki. Ot następna kategoria gier komputerowych… Nie da się ukryć, pierwsze tytuły nakierowane były głównie na czystą rozrywkę, a pojęcie „symulacji” było wtedy obce. Z biegiem czasu rozwój technologii pozwolił nam zastąpić zlepek pikseli hiperrealistyczną oraz immersyjną grafiką. Nagranie czystego dźwięku w studyjnej wręcz jakości przestało być wyzwaniem. A wisienką na torcie są obecne możliwości odwzorowania praw fizyki, które przeniosły świat walki na odcinkach specjalnych czy batalii o najszybszy czas okrążenia na… ekrany konsol oraz komputerów stacjonarnych. Tak też powstał simracing – branża, która zaciera granicę między symulacją a rzeczywistością. Idea, która pozwala nam spełniać dziecięce marzenia!

fot. Race Arena Wrocław

Elektroniczna miłość

W dzisiejszym podcaście postaram się odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Po pierwsze, czy simracing może z powodzeniem zastąpić tradycyjne treningi. Po drugie, czy wirtualna rozrywka może generować emocje podobne do prawdziwych czempionatów. Postaram się także wyjaśnić wpływ tej dyscypliny motorsportu na moje życie oraz rozwój mojej pasji.

Jeżeli podoba Ci się nowa formuła podcastów na Rally and Race, zachęcamy do odsłuchu pozostałych materiałów z serii „Obiady czwartkowe” oraz „5 wniosków po”. Przy okazji, dosłownie w momencie publikacji tego materiału wystartował już trzeci sezon oficjalnych, wirtualnych mistrzostw Polski pod egidą PZM – Porsche Esport Sprint Challange Poland. Jeżeli chcecie przekonać się „z czym to się je”, zapraszamy na relację w Eleven Sports.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maksymiuk na Maxa!: „Mają rozmach skurczybyki!”, czyli finał Drift Masters w Łodzi [Felieton]

Myślałem i głęboko w to wierzyłem, że w Polskim "skostniałym" i "zaściankowym" motorsporcie zorganizowanie imprezy na stadionie...

140 zgłoszeń na MP i CEZ Rallycross na Slovakiaring

Organizator podał prowizoryczną listę zgłoszeń na zawody Mistrzostw Polski i FIA CEZ Rallycross na Slovakiaring. Na starcie...

Puchar Toru Słomczyn – rywalizacja dla kierowców amatorów

W najbliższy weekend kierowcy z Warszawy i okolic będą mieli idealną okazję do rywalizacji na torze wyścigowym....

Best of Rajd Wisły 2022 – Kupchuck Records

Kolejna dawka ciekawych ujęć z trasy 67 Rajdu Wisły. Zapraszamy do produkcję filmową od Kupchuck Records.

Wierzbicki mistrzem Unitel Mazda MX-5 Cup 2022

Najmłodszy kierowca tegorocznej, drugiej edycji pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland już w piątek po południu, po...

NAJPOCZYTNIEJSZE