Simracing

661

Wirtualne ściganie rozwija się w Polsce coraz prężniej, przybywa kolejnych lig i kierowców, choć to ciągle nisza w porównaniu do innych tytułów e-sportowych. Przekrój kierowców jest bardzo zróżnicowany, od tych początkujących po totalnych wyjadaczy z wieloletnim doświadczeniem nie tylko w polskich ligach. Nie można ukrywać, iż to hobby jest na pewno wymagające i wymusza cierpliwość oraz umiejętność utrzymywania skupienia pod presjąale to wszystko wynagradzają emocjonujące pojedynki z innymi na najbardziej znanych torach świata. Wokół simracingu wytworzyło się kilka dużych społeczności w Polsce, wspólnie dzieląpasję, tworząc ligi i zespoły. Poniżej przedstawimy kilka największych lig w kraju oraz przybliżymy profil jednego z najbardziej znanych teamów simracingowych w Polsce.

acleagueWIRTUALNE LIGI

Wykop acleague.pl

Liga założona w styczniu 2015 przez grupę użytkowników – pasjonatów wirtualnego ścigania na portalu wykop.pl. Z kameralnej obsady 1 sezonu, liga rozwinęła się w dużą społeczność wyścigową która systematycznie się powiększa o nowych kierowców. Obecnie zrzesza około 50 aktywnych kierowców rywalizujących już w 7 sezonie. Sezon ten napędza pełna klasa GT3. Każdy wyścig jest streamowany wraz z komentarzem na żywo. Kierowcy od początku rywalizują na lubianym symulatorze Assetto Corsa, co sezon próbując innych serii wyścigowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Społeczność ta często organizuje dodatkowe eventy wyścigowe łącząc ciekawe połączenia aut i torów. Nowinki z sezonu i nie tylko można śledzić pod tagiem wykop.pl/tag/acleague oraz acleague.pl.

acleague.pl

wykop.pl/tag/acleague

facebook.com/ACLeaguePL

frs

simrace.pl

Społeczność SimRace.pl zrzesza fanów symulacji jak i luźniejszych gier wyścigowych. Na forum SimRace.pl znajduje się mnóstwo przydatnych informacji od ponad 1700 użytkowników. Testy kierownic, recenzje i newsy na stronie głównej. Kierowcy ligi ścigają sięw Assetto Corsa (liga z nagrodami fundowanymi przez Devil-Cars.pl – zapisanych ponad 100 zawodników!), organizują sezony rajdowe w Dirt Rally, swoje ligi mają także konsolowe Project CARS, Gran Turismo czy F1.

Nie posiadają oni ograniczeń zapisów czy płatności, ważna jest chęć do ścigania i postawa fair play. Społeczność otwarta jest na wszystkie tytuły, więc obserwują co dzieje się od DriveClub po iRacing. Wspólnie z Wydawnictwem Techland i kierowcą wyścigowym Damianem Lempartem organizują sesje online w zakresie szkolenia z ustawień auta i techniki jazdy torowej. Rozkręcają dział Drift Corner organizujący zawody driftingowe w Assetto. Treningi lub „mini compy” spontanicznie startują nawet kilka razy w tygodniu umawiane przez grupę Facebook.

Większe wydarzenia ligi można obejrzeć w formie relacji z komentarzem na kanale YouTube. SimRace.pl jest również pomysłodawcą cyklicznych eventów Funrace, które zrzeszają polską scenę simracingową – zaprzyjaźnione grupy wyścigowe wybierają auto oraz tor i wspólnie rywalizują w określone dni.

simrace.pl

facebook.com/simracepl

irg

irg-world.com

Międzynarodowa grupa wyścigowa, pierwotnie bazującą na najstarszym symulatorze wyścigowym na rynku czyli rFactor, a obecnie na rFactor 2. Pod szyldem IRG-World działają oficjalnie od 2013 roku. Grupa powstała na bazie kilkunastu dobrych znajomych rozlokowanych w Polsce i za granicą, ścigających się na rF od początku jej istnienia (2006 / 2007). Obecnie na ich portalu jest zarejestrowanych ok. 700 użytkowników.

Liga co roku prowadzi równolegle dwie serie wyścigowe:

– seria open wheel wzorowana na realnym sezonie F1,

– seria GT*, czyli coś da fanów aut ze sztywnym dachem.

*Obecnie w wyniku współpracy z najstarszym simracingowym portalem w kraju: Simracing.pl wspólnie organizują SMP GT3 2017 – Simracingowe Mistrzostwa Polski klasy GT3 na platformie rFactor2. Uczestnictwo w lidze jest darmowe, otwarte na nowych adeptów simracingu chcących doskonalić swoje wyścigowe umiejętności w wirtualnych potyczkach online. Chętnie służą pomocą na forum czy Team Speak’u czynnym 24/7.

irg-world.com

twitter.com/IRGWorld

facebook.com/irgworldpl

simrace

 

FRS O ZESPOLE

FEEDER Ragnar Simulator(FRS) – zespół należy do grona międzynarodowej czołówki simracingowej, w jego skład wchodzą m.in finaliści NISSAN GT Academy 2015 Kuba Brzeziński oraz Nikodem Wiśniewski, oraz jedni z najszybszych wirtualnych kierowców z Polski i ze świata. Zespół powstał w 2012 roku i został uformowany przez Adama Mocarskiego. Od samego początku jego istnienia głównie startuje w wytrzymałościowych seriach w najbardziej prestiżowych ligach na platformie rFactor i obecnie rFactor2. Kierowcy teamu okazjonalnie startują w innych seriach, jedną z nich są prestiżowe mistrzostwa zorganizowane przez eurogamer.it oraz firmy Thrustmaster i Nvidia. Zawodnicy rywalizują w niej kultowymi Lotusami 98T, FRS ma szansę na mistrzowski tytuł tej serii. Kolejnym kluczowym punktem w tegorocznym kalendarzu jest oficjalna seria mianowana tytułem eSport zorganizowana przez WTCC na platformie RaceRoom w której udział bierze Nikodem Wiśniewski. Zespół w sezonie 2015-16 zdobył mistrzowski tytuł w oficjalnej serii rFactor2 – Virtual Endurance Championship, uznawanej za Wirtualne Mistrzostwa Świata. Aktualnie na celowniku zespołu jest seria Racedepartment Le Mans Series. Pełen skład zespołu, kalendarz startów oraz wyniki dostępne są na stronie feederleague.pl/frs

Kierowcy zespołu odbywają cykliczne treningi w siedzibie sponsora – Ragnar Simulator trenując obok profesjonalnych kierowców wyścigowych i rajdowych w tym m.in Łukasza Habaja, Piotra Parysa, Bartosza Paziewskiego, Gosię Rdest. Zacierając tym samym granicęmiędzy realnym, a wirtualnym ściganiem.

feederleague.pl/frs

facebook.com/FeederRagnarSim

inf.pras.