wtorek, 21 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościSMT VI runda 2021 - podsumowanie

SMT VI runda 2021 – podsumowanie

Już w najbliższy piątek 10 września, w Katowicach rozpocznie się największa motorsportowa impreza na Śląsku – Rajd Śląska. Przy okazji rundy rajdowych mistrzostw Polski, pierwszego dnia rywalizować będą także najlepsze załogi Samochodowych Mistrzostw Tychów. Wcześniej jednak wszyscy uczestnicy tego cyklu spotkali się na torze w Bieruniu, na szóstej rundzie SMT

Organizatorzy Samochodowych Mistrzostw Tychów mają szczęście do pogody – tak było i tym razem. Słoneczna niedziela na torze testowym FCA Poland w Bieruniu przyniosła więc wysoką frekwencję wśród kibiców i zaciętą rywalizację na trasie.

Numery startowe do zawodów SMT są zwykle przyznawane zgodnie z podziałem na klasy – listę startową otwierają goście z rajdową licencją, a później zawodnicy ruszają w kolejności od najmocniejszych, do najsłabszych samochodów. Tym razem nastąpiło małe odstępstwo od tej zasady: z numerem 1 do zawodów wystartowali Piotr Donica i Marcin Stojanowski w renault clio klasy 3. Przywilej startu z „jedynką” wylicytowali podczas charytatywnej aukcji, której dochód przeznaczono na wsparcie pilota rajdowego Michała Grudzińskiego. Popularny „Hołek” w 2017 r. uległ ciężkiemu wypadkowi podczas Rajdu Baltic Cup i od tego czasu przechodzi żmudną rehabilitację. Koledzy ze świata motorsportu regularnie wspierają go w tym procesie i ta runda SMT była ku temu kolejną okazją.

Donica i Stojanowski wyruszyli więc na trasę jako pierwsi, ale w ich klasie karty rozdawali Sebastian Butyński i Adrian Potępa jadący hondą civic. Kolejne pozycje zajęli Dawid Tomala z Pauliną Kempką i Przemysław Mendrek z Bartoszem Tolaszem – także w hondach. Załoga z „jedynką” uplasowała się dopiero na siódmej pozycji w klasie 3.

O ile w poprzedniej rudzie SMT zaskakujące zwycięstwo odniosła załoga z klasy 3, o tyle w ostatnią niedzielę prym znów wiodły samochody klasy 4. Na czele bez niespodzianek – najlepszy czas w klasie 4 i w całych zawodach zanotowali Artur Kobiela i Kamil Wala (toyota yaris GR). Obok nich na podium stanęli Rafał Wlazłowski i Rafał Indyk (subaru impreza) oraz Mateusz Masełko i Konrad Masełko (subaru impreza).

Faworyci nie zawiedli także w klasie 2. Romuald Stasik i Grzegorz Pękala (citroën C2) triumfowali po raz kolejny z rzędu, pokonując dwie hondy civic: Łukasza Przybyły i Marcina Budaka oraz Sebastiana Megi i Michała Pacieja. W klasie 1 najlepsi byli Paweł Oślak i Jakub Tuszyński (fiat seicento). Kolejne pozycje zajęli Delfin Orłowski i Sławomir Raczek (nissan almera) oraz Grzegorz i Anna Myszowie (fiat 127).

Wśród aut z napędem na tył (klasa RWD) najlepiej wypadli Daniel Strojek i Andrzej Gulba w bmw 330 E36. Kamil Wioska i Jan Wioska jadący volkswagenem golfem II wygrali rywalizację w klasie Retro. Marek Hohoł i Mariusz Szczepaniak w citroënie C2 VTS byli najszybszą wśród załóg startujących samochodami peugeot i citroën (klasa PPC). W klasie CENTO (fiat ciquecento i seicento) wygrali Michał Mucha i Karolina Klyta jadący fiatem seicento.

W klasie Open 4WD można zaobserwować coraz mocniejsze samochody, które coraz śmielej radzą sobie w klasyfikacji łącznej SMT. Radoslaw Lorek i Patryk Łagan (mitsubishi lancer evo) zanotowali nie tylko najlepszy czas w klasie Open 4WD, ale także drugi wynik w całych zawodach. W klasie Open 2WD na czele klasyfikacji uplasowało się renault clio załogi Bartłomiej Gilewski/Krystyna Deja. W klasie Gość, przeznaczonej dla zawodników z licencją sportową najlepiej poradzili sobie Piotr Żbikowski i Jakub Stupnicki jadący mitsubishi lancerem evo.

Następną, siódmą rundę SMT zaplanowano na 10 października. Wcześniej, bo już 10 września najlepsze załogi z tegorocznych i ubiegłorocznych klasyfikacji SMT będą mogły zmierzyć się z najlepszymi rajdowcami w kraju. Przed startem Rajdu Ślaska odbędzie się Super Sprint SMT. Uczestnicy tych zawodów będą rywalizować na trasie wytyczonej pod Stadionem Śląskim w Chorzowie – na tej samej, na której wieczorem tego dnia zostanie rozegrane Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, pierwszy oes Rajdu Śląska.

Najlepsze ujęcia video z tej rundy prezentowaliśmy już wczoraj na rallyandrace.pl

Foto: Rallyshot

Źródło: informacja prasowa

Michał Kwapis
Zawodowo marketingowiec, po godzinach zatopiony w motoryzacji. Od wielu lat związany z różnymi mediami motoryzacyjnymi zarówno od strony tekstowej jak i fotograficznej.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Rajd Azorów – debiut rodem z marzeń

55 Rajd Azorów, impreza rozgrywana na wyspie São Miguel, pośrodku Oceanu Atlantyckiego to jeden z najbardziej...

Rotax Max Challenge Poland po raz szósty w Toruniu

W miniony weekend na torze Awix Racing w Toruniu zakończyła się szósta odsłona serii pucharowej Rotax Max...

Szombierki Rally Cup 2 runda – video

Szombierki Rally Cup 2021
2 runda Szombierki Rally Cup odbyła się 19.09.2021. Sprawdźcie video z tej imprezy, na którym ekipa JVHD...

Świetna obsada w klasach markowych i samotny SuperCar

5 runda Mistrzostw Polski Rallycross to powrót na Autodrom Słomczyn. Po Sosnovej i dwóch rundach na nowym...

5 Rajdowy Ustroń 2021 – Rajdowe Kryterium Ustronia

Rajdowe Kryterium Ustronia o Puchar Kajetana Kajetanowicza + prolog

NAJPOCZYTNIEJSZE