środa, 8 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościSponsor Maxa Verstappena ma problemy. Firma mogła prać brudne pieniądze

Sponsor Maxa Verstappena ma problemy. Firma mogła prać brudne pieniądze

Sponsor Maxa Verstappena wpadł w poważne tarapaty. Holenderska sieć supermarketów Jumbo mogła wykorzystywać sponsoring sportowy do prania brudnych pieniędzy. Spółka rezygnuje z projektów sportowych, ale nadal będzie wspierać kierowcę F1.

Sponsor Maxa Verstappena, firma Jumbo, od lat wspierała młodego kierowcę w F1. We wrześniu 2022 roku wyszła na jaw afera w Holandii. Doszło do przeszukania domu i biura Fritsa van Eerda, dyrektora generalnego sieci sklepów. To człowiek, który od lat kreował się na mecenasa sportów, a nawet sam wystartował w wyścigach długodystansowych.

Zobacz: Przybliżone zarobki kierowców F1 w sezonie 2022

W związku z zamieszaniem firma Jumbo zrezygnowała ze sponsorowania motorsportu. Przeprowadzono audyt wewnętrzny, ale podjęto decyzję o kontynuowaniu współpracy z Maxem Verstappenem.

Prokuratura zarzuciła dyrektorowi firmy, że przez kilka lat prał brudne pieniądze poprzez podejrzane transakcje na rynku nieruchomości, handel samochodami oraz inwestowanie w motorcross. Nie wiadomo, czy sponsoring mistrza świata F1 był również finansowany przez pieniądze z nielegalnych źródeł.

Przeczytaj koniecznie: Max Verstappen chciał przetestować motocykl MotoGP. Red Bull nie wyraził zgody

Po zatrzymaniu Fritsa van Eerda firmą tymczasowo kieruje Ton van Veen. To właśnie na jego polecenie wykonano wewnętrzny audyt, którzy prześwietlił wydatki marketingowe sieci Jumbo. Nowy dyrektor generalny przesłał oświadczenie do jednej z holenderskich gazet. Wyjaśnił, że działania śledczych koncentrują się na decyzjach i wydatkach van Eerda, ale nie całej firmy.

Wyniki audytu potwierdziły, że Jumbo nie złamało prawa prowadząc projekty związane ze sponsoringiem sportowym. Mimo to holenderska spółka natychmiast zakończyła wszystkie współprace, pozostawiając jedynie Maxa Verstappena.

Frits van Eerd ma status osoby podejrzanej. Do zakończenia śledztwa jego losy i dalsza kariera w Jumbo stoją pod wielkim znakiem zapytania.

 

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Certyfikacja klatek bezpieczeństwa – jakie koszty ponosi producent

W 2023 weszły w życie nowe zasady odnośnie klatek bezpieczeństwa na polskiej scenie motorsportu. Od 1 stycznia...

BMW ujawnia mistrzowski skład w DTM na sezon 2023

BMW wystartuje w DTM jako Schubert Motorsport
BMW wystartuje w nadchodzącym sezonie DTM jako ekipa Schubert Motorsport. W mistrzowskim składzie wystąpi Sheldon van der...

Stoffel Vandoorne dołącza do Peugeota. Kolejny etat w sezonie 2023

Stoffel Vandoorne dołącza do ekipy Peugeota
Stoffel Vandoorne, mistrz Formuły E dołącza do zespołu Peugeota w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA w sezonie 2023. Stoffel...

Costa Balboa i Scherer dołączą do polskiego zespołu w WEC 2023!

Inter Europol Competition ma przyjemność potwierdzić, że Fabio Scherer i Albert Costa Balboa dołączą do Jakuba Śmiechowskiego...

Kalendarz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Super Sprincie 2023

rajdy amatorskie wyścigi dla amatorów
Kalendarz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Super Sprincie 2023 został opublikowany na fanpage'u PZM Rzeszów 7 lutego....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here