Sprintem przez sezon. Podsumowanie KMP 2022

398
KMP 2022
KMP 2022, Wojciech Woda. Fot. Joanna Lenart

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, więc czas na podsumowanie najważniejszego cyklu kartingowego w naszym kraju – Kartingowych Mistrzostw Polski – KMP 2022. Tegoroczne rozgrywki to 65. sezon w historii polskiego kartingu.

Cykl KMP ma niezwykle bogatą historię. Wystarczy wspomnieć, że swoją pierwszą edycję mistrzoewtwa miały w 1967 roku, a więc 65 lat temu! Kartingowe Mistrzostwa Polski są wizytówką polskiego kartingu, stoją na wysokim poziomie i bogate są w wiele emocjonujących wyścigów.

Tegoroczne rozgrywki to trzy odsłony Kartingowych Mistrzostw Polski. Inauguracyjna runda odbyła się na bydgoskim kartodromie, kolejna na torze w Słomczynie, a ostatnia na najdłuższym polskim obiekcie kartingowym – Torze Poznań. W sumie w KMP 2022 rywalizowało 143 kierowców, którzy podjęli walkę w ośmiu kategoriach. Cztery najmłodsze kategorie zaliczono do Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży i tak zwanego „małego KMP” czyli Mistrzostw Polski Młodzików. To właśnie najmłodsze kategorie były najliczniejszą grupą reprezentowaną w całym cyklu, bowiem wystartowało w nich ponad 80 zawodników.

W tym sezonie KMP były prawdziwie międzynarodowe. Oprócz reprezentantów Polski wystartowali w nich Słowacy, Chińczycy oraz kierowcy z Tajwanu, Ukrainy i Danii. Występ Tajwańczyka Lin Chan Yi w Słomczynie wpisał kolejną nację ze świata do annałów Kartingowych Mistrzostw Polski.

Finałowa runda KMP 2022 była areną rywalizacji 110 kierowców. Jedną z kategorii rozegrano już w piątek (Mini Max), aby polscy kierowcy mogli wziąć udział również w jednej z międzynarodowych serii europejskich, gdzie są liderami klasyfikacji. To pierwszy taki przypadek, by KMP rozciągnąć do trzech dni i podzielić rywalizację w mistrzowskiej eliminacji na kilka kategorii, które rywalizowały oddzielnie.

Najliczniej obsadzoną kategorią tegorocznych KMP była Junior OK, w której wystartowało 25 zawodników. Z kolei w mistrzostwach Polski młodzików rozgrywanych w ramach Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży najliczniej reprezentowaną była kategoria Mini Rok, w której obserwowaliśmy walkę 29 zawodników.

Klasyfikacje generalne poszczególnych kategorii wygrali Błażej Kostrzewa (Baby Rok), Kacper Rajpold (Micro Max), Wojciech Woda (Mini Rok), Patryk Michalik (Mini Max) oraz Łukasz Grabowski (Junior OK), Marcin Zając (DD2 Max), Gustaw Wiśniewski (Senior Max) oraz Jakub Rajski (Senior Rok GP). Niestety, kategoria DD2 Max nie została zaliczona do oficjalnych rozgrywek z uwagi na niską frekwencję.

Dla siedmiu zawodników tytuł zdobyty w tegorocznym sezonie był pierwszym w karierze. Tylko jeden z nich sięgnął po trofeum po raz kolejny. To Łukasz Grabowski, który wcześniej, w sezonie 2020 tryumfował w kategorii Mini Max, a teraz wygrał Junior OK.

Po raz pierwszy od lat zobaczyliśmy kobietę na podium KMP. Wśród młodzików trzecią lokatę zajęła Klara Kowalczyk, która stanęła na podium kategorii Rotax Mini Max.
Warto wspomnieć, że rekordzistą jeśli chodzi o zwycięskie wyścigi był w tym sezonie tryumfator najmłodszej kategorii – Baby Rok, Błażej Kostrzewa, który wygrał wszystkie wyścigi o punkty w cyklu mistrzowskim. Bardzo blisko tego osiągnięcia był również Patryk Michalik (Rotax Mini Max), który z dwunastu wyścigów wygrał dziesięć, a w dwóch kolejnych zaliczył drugie miejsce.

Mistrzem Polski z najmniejszym dorobkiem zwycięstw został Wojciech Woda, który w kategorii Mini Rok wygrał tylko jeden wyścig z dwunastu, ale za to zgromadził najwiekszą liczbę punktów wśród wszystkich 29 kierowców. Lepszym bilansem zwycięskich wyścigów od tegorocznego mistrza mogło pochwalić się w tym roku trzech zawodników.

W całym cyklu 31 kierowców zwyciężało w wyścigach, 6 w rundach mistrzostw młodzików i 8 w rundach KMP.

O Kartingowych Mistrzostwa Polski przeczytasz również w ostatnim numerze Rally And Race

Klasyfikacja Kartingowych Mistrzostw Polski 2022

Junior OK
1. Łukasz Grabowski (KRZ Motorsport)
2. Oliwier Kobiela (Jastrzębski Racing)
3. Jan Przyrowski (AMO Racing)

Senior ROK GP
1. Jakub Rajski (AMO Racing)
2. Franciszek Czapla (AMO Racing)
3. Gustaw Wiśniewski (JR Racing)

Rotax 125 Senior MAX
1. Gustaw Wiśniewski (JR Racing)
2. Karol Kamiński (46 Team)
3. Adrian Łabuda (JR Racing)

Klasyfikacja Mistrzostwi Polski Młodzików 2022

Baby ROK
1. Błażej Kostrzewa (TGR Motorsport)
2. Henryk Romanowski (ST-Racing)
3. Adam Bryła (Bambini Racing)

Mini ROK
1. Wojciech Woda (Parolin Poland)
2. Adrian Potępa (Jastrzębski Racing)
3. Tomasz Cichoracki (Bambini Racing)

Rotax 125 Micro MAX
1. Kacper Rajpold (MG Racing)
2. Marcel Rudnicki (Bambini Racing)
3. Oliwier Wróbel (Blue Racing)

Rotax 125 Mini MAX
1. Patryk Michalik (KRK Racing)
2. Franciszek Belusiak (KRK Racing)
3. Klara Kowalczyk (JR Racing)