sobota, 30 września, 2023
Strona głównaAktualnościŚruby, szpilki do kół - z czym to się je

Śruby, szpilki do kół – z czym to się je

Koła są bezdyskusyjnie warunkowym elementem samochodu; bez nich zdecydowanie nie będzie jeździł. Muszą więc być dobrze przykręcone, więc parę słów o mocowaniu kół.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: ,,Śruby, czy szpilki?”. Postaramy się rozwiać wątpliwości.
Śruby są standardowym elementem montażowym koła. W pełni sprawdzają się w samochodach seryjnych, do użytku codziennego. Jeśli jednak nasz samochód to typowa rajdówka, w której co rusz zmieniamy koła, rozważmy montaż szpilek.
Takie rozwiązanie pozwala na ułatwienie i przyspieszenie procesu przykręcania kół. Wszyscy wiemy jak denerwujące jest przytrzymywanie koła i manewrowanie nim, podczas gdy próbujemy trafić śrubą w otwór w piaście. Posiadanie szpilek jest w tym wypadku wygodniejsze; zwłaszcza, gdy stosujemy również dystanse.

Ważnym argumentem są koszta. Niestety, jak zawsze bywa w sporcie motorowym, fajniejsze zabawki są droższe. Jednak nie musimy się bać.
Kupno nowych śrub oscyluje w granicach 80-150zł. W przypadku szpilek i nakrętek koszta wynoszą od około 200zł do nawet 800zł za produkty topowych producentów.

Jakimi parametrami cechują się śruby i szpilki?

  • wymiary- czyli długość, średnica i skok gwintu
    wymiary śruby
  • kształt powierzchni przylegającej-czyli miejsce styku śruby, bądź nakrętki z felgą. Tutaj występują trzy rodzaje: stożkowe, sferyczne(kuliste), oraz z płaską podkładką (rzadko stosowane)
    śruby do kół

Za słabo dokręcone śruby kół mogą się poluzować, co w skrajnych przypadkach doprowadza nawet do ścięcia śrub i odpadnięcia koła. Należy przy tym pamiętać, że zbyt mocne dokręcenie może ściąć gwint na śrubie, nakrętce, bądź w piaście; a wymiana piasty może być kosztowna. Warto sprawdzić jakie wartości momentu obrotowego przewidywane są dla naszego pojazdu w instrukcji serwisowej.
Śruby, bądź nakrętki należy przykręcać po przekątnej, lub co drugą w przypadku 5śrub.

tekst: Maciej Goździkowski

foto: pwm.org.pl

Poprzedni artykułWojna
Następny artykułWrażenia po 4 Rajdzie Zamkowym

NOWOŚCI

Rajd Chile 2023. Wyniki po pierwszej pętli

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

Bracia Lempertowie z jednakową ilością punktów przed finałem 318is Cup PL

Marcin Lempert odniósł swoje szóste zwycięstwo w sezonie 2023 318is Cup PL, które pozwoliło mu zrównać się...

Drabent odnosi kluczowe zwycięstwo w walce o tytuł WORK STUFF Super S Cup

Jerzy Drabent odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu finałowej rundy WORK STUFF Super S Cup na Torze Poznań....

Zielonka wygrywa piątkowe WSMP

Jacek Zielonka zamienił pole position na zwycięstwo w przedostatniej rundzie sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na...

Emocje od pierwszych metrów, trwa rywalizacja w Rajdzie Chile

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here